1. Dynamické kruhové pohyby ramen

Začněte jednoduchým cvičením, které můžete provádět stojící nebo sedící. Pomalu zvedněte ramena směrem ke krku a poté je véstě dozadu a dolů, aby jste vytvořili kruhové pohyby. Provádějte 10 opakování a poté směr změňte. Toto cvičení zlepšuje mobilitu v ramenním kloubu a pomáhá uvolnit napětí.

2. Protahování s ručníkem

Pro toto cvičení budete potřebovat ručník. Držte ručník ve vodorovné poloze za zády oběma rukama. Jedna ruka by měla být nahoře a druhá dole. Pomalu zvedněte horní ruku, čímž protáhnete spodní rameno. Držte pozici 15 až 30 sekund. Poté ruce prohoďte a opakujte protahování.

3. Pozice "orla"

Toto je oblíbená jóga pozice, která efektivně uvolňuje ramena. Stoupněte si rovně, překřížte pravou ruku přes levou a spojte dlaně tak, aby byly obráceny k sobě. Ramena by měla být nízko a lokty zvednuty na úroveň ramen. Držte tuto pozici po dobu 30 sekund a poté strany prohoďte.

4. Masáž ramen

Použijte masážní olej nebo krém a jemně masírujte oblast ramen, krku a horní části zad. Zaměřte se na místa, která jsou obzvláště bolestivá nebo ztuhlá. Masáž zlepšuje prokrvení a pomáhá uvolnit svalové napětí.

5. Aplikace tepla nebo chladu

Teplo může pomoci uvolnit ztuhlá ramena, zatímco chlad může zmírnit zánět a bolest. Aplikujte teplý obklad nebo láhev s teplou vodou na postižené oblasti na 15 minut. Alternativně můžete použít studený obklad, pokud cítíte, že vaše ramena jsou zánětlivá nebo opuchlá.

Ztuhlá ramena nemusí omezovat váš každodenní život. Pravidelným prováděním těchto cvičení a technik můžete zlepšit flexibilitu a snížit bolest. Pokud problémy přetrvávají, je vhodné navštívit odborníka, například fyzioterapeuta, který vám může nabídnout další pomoc a rady. Nezapomínejte, že prevence je stejně důležitá jako léčba, proto dbáte na správné držení těla a pravidelně se hýbejte.

Zdroj:
https://www.healthline.com/health/tight-shoulders
https://www.youtube.com/watch?v=Bv2iBmyKJMQ
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=abr7628