Málokterý milovník kávy si umí svoje ráno představit bez šálku povzbuzujícího nápoje. Kofein je jedna z látek, která dělá z kávy nejpopulárnější nápoj na světě. Kvalitní zrnková káva pozitivně ovlivňuje zdraví člověka, a to především díky vysokému obsahu antioxidantů, například snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, nebo dokonce rakoviny, což potvrzují i vědecké studie. Nic se ale nemá přehánět, ani pití kávy. Odborníci doporučují vychutnat si denně 2–4 šálky.

Kávu ať si každý pije podle svého gusta

„U nás ve Zlatém Zrnku uznáváme názor, že neexistuje správný nebo nesprávný způsob pití kávy. Ať si ji každý dá tak, jak mu chutná – malou, velkou, s cukrem, s mlékem, s pěnou… Filtrovanou za tepla nebo za studena nebo jinak připravenou. Pokud si udělá svůj šálek kávy z kvalitní kávy, bude z ní mít požitek nejen jeho tělo ale i smysly,“ je přesvědčený V. Faltus. Jistě jste také zaslechli, že káva s mlékem zvyšuje riziko, že u vás propukne rakovina, to je ale mýtus. Například podle ájúrvédy je vždycky lepší pít kávu právě i s trochou mléka, čímž se snižuje její kyselost a případné podráždění žaludku, a také se doporučuje pít kávu až po snídani, nikdy ne nalačno.

Jaké je optimální množství kofeinu?

Doporučená denní dávka kofeinu je 200–300 mg, což odpovídá právě 2 až 4 šálkům kávy. Nejvyšší hladinu kofeinu v krvi máme 20 minut až hodinu po jeho konzumaci. Kofein se odbourá z těla za 4 až 10 hodin. Zde záleží nejen na množství jednorázové dávky, ale i na rychlosti jeho vstřebávání. Pokud bychom to s množstvím kofeinu přehnali, může dojít k mírnému předávkování, kdy organismus reaguje neklidem, podrážděním, bušením srdce či bolestí hlavy. Navíc je potřeba hlídat si jeho celkové množství, protože je obsažen i v energetických nápojích nebo zeleném čaji.

A tohle už jsou super lahodné recepty s kávou

Ledová káva s kokosem

Ingredience:

· 80 ml kávy

· 50 ml kokosového mléka

· 1 kopeček kokosové zmrzliny

· 1/2 lžičky kokosového cukru

Postup:

Do sklenice nalijte kokosové mléko a přidejte kopeček zmrzliny. Sklenici umístěte pod trysku kávovaru a zvolte větší kávu. Posypte kokosovým cukrem a ihned podávejte.

Tip: Můžete mírně zamíchat a vychutnat si hořkost kávy spolu se sladkostí zmrzliny.

Medové latte s levandulí

Ingredience:

· 1 lžíce levandulového sirupu

· 1 lžíce medu

· 200 ml studeného mléka

Postup:

Do sklenice nalijte levandulový sirup. Připojte trysku na mléko ke kávovaru a ponořte ji do mléka. Sklenici umístěte pod trysku kávovaru a vyrobte Café Latte. Do napěněného mléka přidejte med.

Malinové smoothie s kávou

Ingredience:

· 2 espressa po 40 ml

· 1 lžička neslazeného kakaového prášku

· 300 ml ovesného mléka

· 200 g mražených malin

· 1 banán

· 1 lžíce mandlového másla

Postup:

Do mixéru vložte maliny, nakrájený banán, mandlové pyré, kakao a mléko. Mixujte dohladka. V kávovaru vyrobte dvě espressa, kávu přilijte do mixéru a promixujte.

Káva s koriandrem

Ingredience (na 2 porce):

· Americano 120 ml

· 20 ml limetkové šťávy

· 150 ml ananasové šťávy

· 1 lžička agávového sirupu

· 10 kostek ledu

· 10 snítek čerstvého koriandru

Postup:

Umístěte nádobu pod trysku kávovaru a zvolte Americano. Nechte vychladnout. Do koktejlového šejkru nalijte limetkovou šťávu, ananasový džus, agávový sirup a přidejte šest kostek ledu. Přidejte polovinu koriandru a protřepejte. Přilijte vlažnou kávu a protřepávejte po dobu 20 sekund. Do sklenic vložte dvě kostky ledu a pomocí sítka na ně přelijte koktejl. Ozdobte zbylým koriandrem.

Tip: Koriandr můžete nahradit mátou.

Zdroje:

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/how-much-coffee-should-you-drink-daily-heres-what-ayurveda-has-to-say-about-it/photostory/86226014.cms

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5696634/