Zdroj: Youtube

Z filmů a televizních seriálů to vypadá, že jakmile se ženy ocitnou na prahu důchodového věku, sex už se jich prakticky netýká. A pokud se po šedesátce přece jen věnují párové erotice, veřejně o tom nemluví. Ženy babičkovského věku jsou ale také jenom lidé z masa a kostí a mají stejně sexuální touhy, pudy a potřeby jako jejich mladší verze. Představa, že většinu času pletou ponožky, hlídají vnoučata nebo vaří či okopávají zahrádku, je tak trochu zkreslená. I ženy v kategorii 60+ mohou trhat rekordy v počtu dosahovaných orgasmů. Nevěříte? Čtěte dál.

Jak sex zlepšuje fyzické i duševní zdraví

Navzdory obecně zakořeněné představě, že „sex je přece jen pro mladé“, výzkumy ukazují, že se ženám vyplatí tento stereotyp ignorovat a roli milenky neopouštět ani v pozdějším věku. Potěšení, jaké dámy v posteli zažívají, totiž leckdy vrcholí až po menopauze – a chuť na milování s rostoucím věkem také nemizí. Pravidelné milování navíc prospívá zdraví. Lidé, mající častější sex, mají i zvýšenou hladinu hladiny imunoglobulinu A. Ten funguje jako důležitá protilátka v boji proti infekcím, včetně obyčejné rýmy. Ne nadarmo se sex přirovnává k chůzi do schodů, takže zlepšuje i fyzickou kondici. Kromě příjemných pocitů snižuje hormon mazlení oxytocin bolesti a společně s dalšími hormony přispívá dobré náladě a duševní pohodě. Některé studie dokazují, že sex může utlumit i migrény a snížit nepříjemné vedlejší účinky revmatické artritidy.

Lepší vyvrcholení v šedesáti než ve dvaceti

Z lednové studie, jakou ve Spojených státech provedl Kinseyho institut, jasně plyne, že nám popkultura neukazuje pravdivý obraz toho, jak vypadá rozkoš žen ve věku 60+. Nejenže se dámy v této životní etapě řadí mezi sexuálně aktivní – navíc ještě zažívají bezkonkurenčně nejlepší orgasmy! Do vůbec prvního výzkumu svého druhu, mapujícího sexuální touhy, fantazie a zážitky dam po šedesátých narozeninách, se zapojilo 3 001 amerických žen v této věkové kategorii.

Téměř tři čtvrtiny respondentek uvedly, že vyšší věk nemá žádný negativní vliv na kvalitu jejich orgasmů. Dvacet procent respondentek se dokonce nechalo slyšet, že v současnosti zažívají uspokojivější vyvrcholení než kdy dříve. V kombinaci se zjištěním, že 57 % zpovídaných žen dosáhne s partnerem orgasmu vždy nebo skoro vždy, to zní jako báječné vyhlídky na podzim života. Zdá se, že zkušenosti, jaké postupem let střádáme nejen v sexuální oblasti, ale i v komunikaci, partnerských vztazích a poznání vlastního těla, se mohou velmi blaženě zúročit.

Jak často dosahují české ženy orgasmu?

Dokazuje to i průzkum českého online sexshopu yoo.cz na téma „Orgasmus při sexu“. Ankety, do které se anonymně zapojilo 2 504 plnoletých žen (včetně respondentek ve věku 60+), vyšlo najevo, že slečny a paní do 29 let mají k dosahování orgasmu při milování nejvíce připomínek. Zato jejich starší „kolegyně“ ve statistikách orgasmů dosažených při párových hrátkách deklarují výrazně větší spokojenost. Dle výsledků tohoto dotazníkového šetření je ve věkových skupinách 40–49 a 50–59 let největší podíl žen, které jsou zcela spokojené s tím, jak často dosahují orgasmu při sexu (69 %). Nejvyšší podíl nespokojených je pak ve skupině 18–29 let.

Zralé ženy mají v sexu zkušenosti

Můžeme pochopitelně spekulovat, zda starší ženy nemají od intimního života realističtější očekávání, protože už vědí, s jakou četností orgasmů při hrátkách s partnerem počítat. Nabízí se i otázka, jestli si na sexuální ne(u)spokojenost nestěžují hlavně ty respondentky, které zahájily svůj pohlavní život relativně nedávno. U těch by teoreticky dávalo smysl, že ještě objevují, co se jim při souloži líbí. Také mohou narážet na milostnou nezkušenost svých protějšků, kteří se teprve učí, jak dostat partnerku do extáze. Fakt, že spokojenost s orgasmy (myšleno s těmi mimo autoerotiku) u žen s přibývajícím věkem neklesá, ale naopak roste, je v každém případě potěšující.

„Zajíčci“ zvyšují šanci na štěstí a lepší sex

Orgasmus prokazatelně zlepšuje náladu, redukuje stres, zkvalitňuje spánek, zvyšuje pocit sebevědomí ve vlastním těle. Navíc ještě posiluje pánevní dno, které s přibývajícím věkem a vlivem porodů přirozeně ochabuje. Na sklonku produktivního věku, kdy se ozývají nejrůznější zdravotní potíže (včetně inkontinence) a ženy se musí vypořádat s proměnami svého vzhledu, se takové efekty mohou hodit dvojnásob. A pozor! Překvapivá americká studie, která se online publikace dočkala v říjnu 2023, naznačuje, že pokud zralé ženy chtějí zvýšit svoji šanci na skvělý a uspokojivý sex, měly by si najít mladšího partnera.

Podle psychologů z Londýnské metropolitní univerzity jsou starší partnerky mladíků šťastnější a více sexuálně uspokojené než čtyřicátnice, co mají po svém boku muže odpovídajícího věku. Studie, původně otištěná v časopise Sexual and Relationship Therapy, sice srovnávala subjektivní štěstí, sexuální uspokojení a sebevědomí pouze na malém vzorku 24 žen, mohla by však i do budoucna přispět k přehodnocení našeho pohledu na páry, v nichž se žena narodila výrazně dříve než její partner. Jak se nezávisle na sobě shodují všechny tři citované výzkumy, sexuální realita žen ve věku 60+ přináší mnohem více slasti a vzrušení, než by leckdo původně tipoval.

Zdroje:

https://www.prevention.com/sex/a46328112/women-over-60-say-orgasms-are-more-satisfying-than-ever/

https://www.yoo.cz/pruzkumy/pruzkum-orgasmus-pri-sexu/

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14681994.2023.2280561