Opravdu jsou pro dietu vhodné míchané saláty?

V první řadě se pojďme podívat, zda vůbec jsou takové míchané saláty vhodné pro dietu a do jídelníčků, pokud se snažíte shodit přebytečné kilogramy.

Výhody:

Jednoduchá a rychlá na příprava

První výhodou salátů je jejich jednoduchá příprava. Nemusíte nic vařit ani smažit, stačí smíchat vámi vybranou zeleninu, kterou můžete vylepšit dalšími ingrediencemi, ale vše vás bude stát pouze pár minut času.

Navíc se saláty hodí jako jídlo s sebou, protože je nemusíte ohřívat v mikrovlnné troubě a chutné jsou i za studena.

Vláknina

Míchané saláty díky velkému množství zeleniny obsahují spoustu vlákniny.

Vláknina vám pomůže především se správným zažíváním a zdravými střevy.

Vitamíny a minerály

To samé platí o vitamínech a minerálech. Díky tomu, že bývají saláty pestré na různé druhy zeleniny, někdy v salátech najdeme dokonce také ovoce, získáváme ze salátů také spoustu vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro naše zdraví.

Kalorická hodnota

Kalorická hodnota je také přínosem, ale může být i nevýhodou.

Saláty jsou považovány za nízkokalorické, což může být někdy zrádné. Záleží, co do salátu přidáte, či jaký salát si zakoupíte. Výhodou tedy je, že je jen na vás, po jakém salátu sáhnete, či jaký salát si doma sami umícháte. Díky tomu si můžete pohlídat kalorickou hodnotu jídla.

Nevýhody:

Malé zasycení

Po salátech dostanete brzy hlad. Většina salátů obsahuje pouze zeleninu, což vás na chvíli zasytí, ale brzy vám vyhládne.

Nedostatek makroživin

Další nevýhodou salátů je nedostatek všech makroživin. Většina kupovaných salátů neobsahuje téměř žádné bílkoviny, někdy je najdeme v podobě kuřecích prsou či tuňáka. Avšak většina salátů si zakládá pouze na zelenině a nějakých tucích, které najdeme v olejích či zálivkách. Sacharidy jsou také často vynechány.

Pokud si připravujete salát doma, měl by obsahovat všechny makroživiny – bílkoviny, tuky a sacharidy.

Kalorická hodnota

Opět se dostáváme ke kalorické hodnotě, která může být výhodou i nevýhodou zároveň.

Rozdíly mezi saláty

Salát může obsahovat pouze pár kalorií, ale také může být více kalorický než například domácí hamburger. Spousta lidí dělá tu chybu, že si v restauracích či v rychlém občerstvení objednává saláty s dobrým pocitem, že si dopřeje pouze dietní jídlo. Někdy ale právě takový salát může obsahovat kalorií tolik, že se stane příčinou, proč se vaše váha nehýbe směrem dolů.

Samozřejmě není nic špatného na tom, si sem tam dopřát salát z restaurace, ale vždy byste měli myslet na to, že to, zda budete hubnout, či ne, ovlivňuje primárně váš kalorický příjem, nikoli to, zda jíte, nebo nejíte pouze saláty.

Pokud si vše shrneme, nezáleží na tom, zda si v restauraci objednáte salát, či si dáte jiný pokrm. Salát nemusí vždy znamenat zdravé a plnohodnotné jídlo. Může se jednat o kalorickou bombu, která v sobě ukrývá více tuků než například obyčejné kuře s kaší. Při volbě, co si uvaříte, či co si objednáte, vždy myslete na obsah jednotlivých jídel, nikoli na to, jak zdravě název zní.