Stravovací režim o dvou oknech

Přerušované hladovění určitě nemůžete označit jako dietu. Jde totiž o stravovací režim, který ani tolik neřeší, co budeme jíst, ale kdy se najíme. Rozlišují se dvě základní časová okna. První z nich je čas pro jídlo, což je typicky přes den. Druhým úsekem je hladovění. Říkáte si, že tento styl stravování dodržuje snad naprosto každý, protože v noci během spánku nejí? Částečně je to pravda, ale u přerušovaného hladovění jde o to, že okno pro hladovění je zvětšené na 16 hodin.

Varianty přerušovaného hladovění

Stravovací směr s anglickým označením intermittent fasting může mít několik různých podob. Při hledání ideálního přizpůsobení si vždy dejte několik dnů až týdnů na posouzení, jestli na vás tento způsob funguje.

  • 16 hodin hladovění / 8 hodin pro jídlo – základní a nejčastější varianta
  • 12/12, 18/6, 14/10 – další modifikace a rozložení časových oken pro jídlo a hladovění
  • 5 + 2 – lehce odlišný přístup, který spočívá ve 2 dnech s výrazně sníženým či minimálním příjmem potravy, po nichž následuje 5 dní jedení víceméně bez omezení

Výhody přerušovaného hladovění

Obecně má přerušované hladovění pozitivní vliv na organismus. Čas bez příjmu potravy tělo využije pro regenerační procesy. Během těchto hodin se ustálí hladina krevního cukru, takže nedochází k tak velkým výkyvům, které způsobují pocity vlčího hladu. Zároveň je podporována tvorba růstového hormonu pro lepší regeneraci a efektivní fungování metabolismu pro lepší hubnutí. Přerušovaná hladovka pomáhá i ke zvýšení citlivosti k inzulinu pro správné využívání tuku jako zdroje energie.

Pro koho je tento stravovací režim vhodný?

Přerušované hladovění může být skvělou volbou pro pracovně vytížené lidi, kteří nechtějí řešit pravidelné svačinky již od rána. Stačí si totiž vyhradit čas na několik větších jídel a hlavní část energie dojíst po příchodu domů. Zároveň jde o dobrý způsob pro usnadnění dietního režimu. Větší porce během kratšího časového úseku pomohou se zasycením. Přerušovaný půst má pozitivní vliv na hormony ovlivňující hlad a chutě.

Naopak se přerušované hladovění ve své základní podobě nedoporučuje pro skutečně aktivní sportovce, kteří chtějí budovat svalovou hmotu. Pokud jste ve fázi nabírání či chcete zlepšovat sportovní výkony, můžete se ochudit o dostatečnou tvorbu testosteronu a kortizolu. Tento způsob stravování také není vhodným řešením po problémech s poruchami příjmu potravy.