Pravděpodobně se vám stane, že se i dnes setkáte s reklamou propagující zázračnou pilulku, která vám pomůže jednou provždy zatočit s doposud neúspěšnými pokusy zhubnout. Zkratky a výmluvy ale nikam nevedou, ani v hubnutí, ani v životě. Přestože by se mohlo zdát, že většina populace už to pochopila, stejně aktuálně touží po injekcích s názvem Ozempic.
Jedná se o zázrak, nebo je to spíše důvod k obavám?
Hlavní účinnou látkou přípravku Ozempic je semaglutid, tedy agonista receptoru GLP-1. Ten působí stejně jako GLP-1 (hormon produkovaný ve střevě) a zvyšuje množství inzulinu uvolňovaného slinivkou břišní v reakci na příjem stravy. Právě tento mechanismus napomáhá kontrolovat hladinu glukózy v krvi.
Pozor ale, nepleťte si Ozempic injekce s inzulinem, ten to rozhodně není. Na rozdíl od inzulinu totiž Ozempic málokdy působí nízkou hladinu cukru v krvi. Ale pomáhá pankreatu produkovat více inzulinu v případě, že je hladina glukózy v krvi vysoká. Vzhledem k tomuto faktu také snižuje riziko komplikací u diabetiků 2. typu. Zároveň v porovnání s ostatními antidiabetiky či placebem vyšel Ozempic o poznání lépe. Navíc studie ukázaly, že léčba přípravkem Ozempic působí příznivě také na tělesnou hmotnost, kterou snižuje.
Další studie dokazují, že jedna subkutánní injekce týdně (obsahující 2,8 mg semaglutidu) u dospělých bez diabetu, s nadváhou či obezitou oproti respondentům s placebem snížila v porovnání s původní váhou hmotnost téměř o 15 %. U respondentů s placebem váha klesla o 2,4 %.
Stejně jako je Ozempic bezpečný lék s řadou výhod, a to především pro pacienty trpící diabetem 2. typu v kombinaci s obezitou, provází ho také hned několik závažných nežádoucích účinků.
Pro koho Ozempic určitě není bezpečný, jsou lidé, kteří trpí chorobami, jako je:
- pankreatitida
- diabetes 1. typu
- diabetická retinopatie
- modulární karcinom štítné žlázy
- syndrom mnohočetné endokrinní neoplázie typu 2
- problémy s ledvinami
Stejně tak by se léčivému přípravku měly vyhnout osoby mladší 18 let, těhotné nebo kojící ženy a ti, kteří užívají jakýkoli lék na lékařský předpis. Ti by se měli o možné aplikaci Ozempicu poradit s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
Nejčastějšími nežádoucími účinky, které mohou postihnout více než 1 osobu z 10, jsou potíže gastrointestinálního charakteru. I během různých studií se s nimi účastníci potýkali nejvíce. Konkrétně šlo o problémy, jako je průjem, zácpa, zvracení či nauzea, tedy nevolnost. Tyto účinky jsou ale pouze mírné nebo středně závažné, a především krátkodobé.
Poněkud vážnější obtíže, se kterými se na základě užívání Ozempicu může také potkat 1 osoba z 10, je zhoršení diabetické retinopatie. V tomto případě dochází k poškození sítnice, tedy membrány v zadní části oka, která je citlivá na světlo, což může způsobit poškození zraku.
Dalšími nežádoucími účinky, které se mohou v souvislosti s užíváním Ozempicu objevit, jsou:
- pankreatitida
- hypoglykémie
- potíže s ledvinami
- alergické reakce
- problémy se žlučníkem
- nebo dokonce i rakoviny štítné žlázy
Jakým způsobem Ozempic přispívá ke snížení váhy?
Léčivý přípravek není výslovně označován jako přípravek na hubnutí, ale studie provedené během let dokazují, že lidé užívající Ozempic s účinnou látkou semaglutid mohou skutečně zhubnout. Je známo, že GLP-1 stejně jako jeho agonista semaglutid účinkuje na hladinu glukózy v krvi, ale ovlivňuje také hmotnost, a to prostřednictvím dvou klíčových mechanismů.
1. Ozempic v první řadě působí na centra hladu v mozku, konkrétně na ta nacházející se v hypotalamu, a snižuje tak hlad a chuť k jídlu obecně.
2. Druhotně také zpomaluje vyprazdňování žaludku, čímž se pocit sytosti objevuje předčasně a také se po jídle prodlužuje. I s tímto jsou spojené případné zažívací problémy, proto je vysoce doporučováno jíst pomalu.
Pravdou je, že FDA (Food and Drug Administration) schválila semaglutid jako lék na hubnutí v roce 2021 pod obchodním názvem Wegovy. Wegovy ale obsahuje vyšší dávku účinné látky semaglutid. Zatímco Ozempic je v dostání jako 0,5 mg, 1 mg nebo 2 mg, Wegovy najdete i s vyšším obsahem (2,4 mg) semaglutidu.
Oba léky prošly také evropským schválením EMA (European Medicines Agency/Léčivá agentura pro léčivé přípravky) a i tím českým, které udělil SÚKL (Státní úřad pro kontrolu léčiv).
Oba léčivé přípravky jsou tedy k dispozici i v České republice. Ozempic se výhradně užívá jako antidiabetikum pro dospělé pacienty s nedostatečně kontrolovaným DM 2. typu. Wegovy lze užívat také, ale pouze jako doplňkovou terapii k dietě se sníženým obsahem kalorií a zvýšené fyzické aktivitě za účelem úpravy tělesné hmotnosti, ať už úbytku, či udržení. Platí to ale pouze za podmínek obezity či nadváhy současně za přítomnosti alespoň jedné komorbidity související s vysokou hmotností, přičemž je vše ohraničeno přesnými hodnotami.
Zatímco je léčivý přípravek Ozempic, alespoň některé varianty, nějakým způsobem hrazený pojišťovnou, u léku Wegovy tomu tak logicky není. I proto, aby se předešlo tomu, že by byl „lék na hubnutí“ volbou číslo jedna v případném boji proti vysokému číslu na váze. Což zároveň zajišťuje možnost zakoupit tyto léky pouze v případě lékařského předpisu.
Ozempic je lék, který se používá k léčbě diabetu 2. typu, ale získal také pozornost jako možný prostředek k hubnutí. Je však důležité mít na paměti, že přípravek Ozempic není zázračným řešením a ani zdaleka jediným řešením pro snížení váhy.
Před začátkem farmaceutické terapie je důležité vyzkoušet všechny ostatní možnosti, které se soustředí na zdravý životní styl. To zahrnuje upravenou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu a další změny životního stylu. A to i proto, že užívání těchto „zázračných“ přípravků je spojené s případnými nežádoucími účinky a komplikacemi. Zároveň injekční přípravek Ozempic není totožný s lékem Wegovy a každý z nich se užívá k odlišné terapii.
Zdroje:
- https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2032183
- https://www.nature.com/articles/s41591-022-02026-4
- https://www.forbes.com/health/body/ozempic-for-weight-loss/
- https://refresher.cz/134265-Celebrity-jej-zneuzivaji-k-rychlemu-a-snadnemu-hubnuti-Nedostatek-ozempicu-uz-hlasi-i-ceske-lekarny
- https://www.ema.europa.eu/en/documents/overview/ozempic-epar-summary-public_cs.pdf
- https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/wegovy-epar-product-information_cs.pdf
- https://www.sukl.cz/
- https://mediately.co/si