Čerstvé ovoce, stejně jako zelenina, by mělo tvořit podstatnou část našeho jídelníčku. Je bohaté na vlákninu, vitamíny, minerály a další živiny, které posilují naši imunitu. Obsahuje také vodu, která hydratuje tělo, antioxidanty se zase postarají o ničení škodlivých volných radikálů. Na druhou stranu některé druhy ovoce mohou být kalorickou bombou, aniž si to uvědomujeme. Obsahují totiž dost přírodního cukru – konkrétně fruktózy. A přemíra cukru nám do redukčního jídelníčku zrovna nezapadá, že?

Zdroj: Youtube

Cukr, kam se podíváš

Odborníci se shodují na tom, že nejhorší je cukr přidaný, který najdeme hlavně v limonádách, moučnících, sušenkách, v čokoládě, sladkém pečivu a mnohých polotovarech, kterým bychom se měli pokud možno úplně vyhnout. Přesto, pokud si na talíř nakládáme hory (některého) ovoce v domnění, že je to přece zdravé, můžeme si koledovat o některé problémy, jako například:

• přibývání na váze

• diabetes

• komplikace s onemocněním slinivky a ledvin

• zubní kaz

Na které ovoce bychom si měli dát pozor?

Banán

Dáváte si rádi k snídani zralý banán? A další pak ke svačince v práci a vpodvečer zase jeden před cvičením? Pak zbystřete. Na rozdíl od některých jiných druhů ovoce obsahují banány převážně sacharidy. Ve skutečnosti 93 procent jejich kalorií pochází ze sacharidů. Navíc v sobě mají až 16 procent cukru. Jeden banán vám dodá asi 150 kalorií, takže pokud sníte 2–3 banány každý den, je pravděpodobné, že budete přibírat na váze.

Avokádo

Tváří se a chutná spíše jako zelenina, ale patří mezi ovoce, které je navíc vysoce kalorické. Sto gramů tohoto ovoce obsahuje asi 160 kalorií. I když je avokádo dobrým zdrojem kvalitních a zdravých tuků, může snadno zvýšit čísla na vaší váze, pokud ho budete konzumovat ve velkém. Ideální je tak dát si jedno avokádo k snídani, třeba v podobě populárního "avo toastu" - budete mít pak celý den na to spálit přijaté kalorie.

Mango

Stejně jako banány má i tohle šťavnaté exotické ovoce větší procento cukru než jiné ovoce, i proto chutná tak sladce. Jeden šálek manga obsahuje 100 kalorií a 23 gramů cukru! Jestli se tedy snažíte dohnat figuru do plavek, s mangem buďte opatrní a raději si vychutnejte jen pár plátků denně.

Kokos

Co si budeme povídat, kokosová chuť je teď v módě. Jenže kokosy nejsou tak zdravé, jak jste si možná mysleli, respektive nezhubnete po nich. Ve skutečnosti jeden šálek strouhaného kokosu obsahuje neuvěřitelných 283 kalorií, z nichž 224 pochází z tuku. Díky tomu je jedním z nejtučnějších druhů ovoce. Místo toho, abyste si na ovesnou kaši dávali strouhaný kokos, posypte si jí raději hrstí borůvek. Váš pas vám poděkuje.

Sušené ovoce

Sušené ovoce jako švestky, rozinky, mango, meruňky nebo datle a fíky jsou kapitolou samy o sobě. S jejich konzumací to opravdu nepřehánějte a sáhněte po nich spíš v případě nouze jako po rychlé svačince, která dodá potřebnou energii. Sušené ovoce totiž obsahuje mnohem více kalorií, protože v něm není voda. Pro příklad – hrnek rozinek obsahuje kolem 500 kalorií a jeden hrnek sušených švestek má přes 450 kalorií, což je hodně, pokud si hlídáte váhu.

Co si naopak dopřát v neomezeném množství?

Jestli držíte dietu, zařazujte ovoce do svého jídelníčku klidně každý den. Výše zmíněné však jen s mírou a v omezeném množství, třeba jako sladkou tečku místo dezertu po obědě. Naopak, s klidným svědomím si můžete dopřávat jablka, jahody, meloun, pomeranče, rybíz, angrešt, grep a taky ostružiny, borůvky a maliny, které teď mají navíc sezonu. Právě bobuloviny mají minimum kalorií a jíst je můžete při jakékoli dietě.

Zdroje:

https://www.ireceptar.cz/zdravi/po-kterem-ovoci-se-nejvice-tloustne-30000802.html

https://www.ndtv.com/food/weight-loss-5-fruits-you-should-avoid-if-you-are-trying-to-lose-weight-1947339

https://www.mashed.com/69014/fruits-you-should-shouldnt-be-eating/