Jak vlastně kokos vypadá?

Ačkoli je kokos nazýván kokosovým ořechem, vlastně se ve skutečnosti nejedná o ořech. Z botanického hlediska se jedná o peckovici, tedy o ovoce. A narazit můžete na dva druhy kokosů – zelený a hnědý chlupatý plod. Zelený kokos je mladý kokos – to znamená, že byl sklizen z palmy přibližně po 8 měsících. Po otevření kokosu na vás čeká průhledná osvěžující tekutina, která se podobá spíše vodě. Hnědý chlupatý kokos, který najdeme v obchodech většinou v období kolem Vánoc, je starší kokos, sklizený kolem 12. měsíce. Takový kokos je také mnohem tučnější. Dostat se do něj není žádná legrace. Nejjednodušší způsob je provrtání jedné ze tří dírek a následné rozseknutí. Uvnitř kokosu na vás čeká hustější tekutina, která se svým složení podobá spíše mléku. Pokud by se vám stalo to, že z kokosu nevyteče žádná tekutina, narazili jste nejspíš na starý kokos a takový už raději nekonzumujte.

Nutriční hodnoty kokosu

Jak je to vlastně s nutričními hodnotami kokosu? Je zdravý, nebo ne? Je to tak, že bílá dužina kokosu obsahuje až 60 % tuku a 20 % sacharidů. Obsahuje také vlákninu, vápník a nenasycené tuky. Kokosová voda, která se ukrývá uvnitř hnědého kokosu, je pak bohatá na draslík, vitamín C, B6 a vitamín B12. A právě na vysoký podíl tuku v dužině je potřeba myslet při jeho konzumaci. Může ale také skvěle posloužit jako náhražka mléka a mléčných výrobků.

Proč kokos konzumovat?

Kokos je oblíbený především kvůli své chuti. Jeho užívání opravdu může mít pozitivní vliv na vaše zdraví. Jaké?

Příznivé účinky při hubnutí

Vypadá to, že konzumace panenského kokosového oleje může vést ke snížení břišního tuku. Prokázala to jedna studie, kde 20 lidí bojujících s obezitou konzumovalo každý den dávku panenského kokosového oleje po dobu 4 týdnů a došlo u nich ke snížení obvodu v pase o 3 centimetry. Dalším důvodem může být také fakt, že kokos je velmi tučný. A právě proto vám stačí sníst menší porce a cítíte se nasyceni.

Pomáhá snižovat cukr v krvi

Podle odborníků dokáže kokos bojovat proti vysokému cukru v krvi díky aminokyselině arginin. Ta je totiž důležitá pro tvorbu inzulínu v těle. Kokosová dužina je zároveň bohatá na vlákninu a ta také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.

Podporuje imunitu

Kokosový olej pomáhá chránit před viry a infekcemi. Vědci dokonce zjistili, že kokos je bohatý na antioxidanty, které chrání před působením oxidačního stresu. Zároveň jsou velmi prospěšné při léčbě chemoterapií.

Jsme díky němu krásní

V neposlední řadě se kokos hojně využívá v kosmetickém průmyslu. Často se využívá jako masážní olej nejen na tělo, ale i na obličej. Pomáhá naši pokožku hydratovat. Je účinný v boji proti akné, ale lze ho využít i jako základ přírodní zubní pasty. Pokud máte doma kokosový olej, použijte ho dětem do koupele, jako masku na vlasy, složku přírodního deodorantu nebo opalovacího krému.

Kokos je opravdu takový malý zázrak. Dlouho se o něm nemluvilo, protože jsme o něm neměli dostatek informací. Studie ale dokazují, že může našemu zdraví i kráse prospět, pokud ho budeme užívat uvážlivě. A ta vůně vás jednoduše pohltí.

Zdroje:

  • https://www.zdravoslav.cz/
  • https://www.mojezdravi.cz/
  • https://www.rehabilitace.info/