Premium obsah

Klady a zápory populárních dietních stylů I. část

Klady a zápory populárních dietních stylů I. část
Chcete proces hubnutí na začátku urychlit pomocí nějaké diety, ale nevíte, jakou zvolit? Nabízíme vám stručný přehled některých nejpopulárnějších dietních směrů posledních let.

Pokud už se rozhodnete držet dietu, vyberte takovou, u níž je předpoklad, že se takto stravovat nějakou dobu vydržíte, a zohledněte přitom svůj zdravotní stav, finanční a jiné možnosti. Zkrátka a dobře i tady platí dvakrát měř, jednou řež. Dieta, kterou po pár dnech vzdáte, a vypleníte spíž, bude jednoznačně kontraproduktivní.

Paleo dieta

Jde o výživový směr, který se vrací k našim předkům – lovcům, tedy do doby, kdy se člověk ještě neživil zemědělstvím.

V čem spočívá: při sestavování jídelníčku je důraz kladen na kvalitní maso, zeleninu, ovoce, ořechy a semínka.

Co si musíte odepřít: cukr, mléčné produkty, obiloviny a obecně takové potraviny, které byly výrazně průmyslově zpracovány. Jen některé flexibilnější odnože paleo stravování povolují konzumaci másla, sýra a případně brambor.

Díky čemu hubnete: paleo strava automaticky omezí příjem sacharidů a přidá na bílkovinách, taková skladba jídelníčku se zákonitě odrazí na úbytku váhy, počítat můžete se snížením rizika rozvoje srdečních chorob, dojde ke stabilizaci hladiny cukru, příznivý vliv má i na krevní tlak.

Nevýhody: vyřadit z jídelníčku veškeré obiloviny, luštěniny a mléčné produkty znamená, že se ochudíte o celou škálu cenných živin a chutí, po nichž se vám bude stýskat. Tím pak narůstá riziko, že v dietě selžete.

 

Low-carb a keto dieta

Nízkosacharidová dieta je založena na omezeném příjmu sacharidů, denní dávka se pohybuje obvykle mezi 40–150 gramy u té mírnější formy, mezi 20–40 gramy při drastičtější tzv. Keto dietě.

V čem spočívají: v jídelníčku převládají kvalitní bílkoviny a tuky, sacharidy výrazně zredukujete. Díky tomu máte šanci aktivovat v těle procesy, během nichž jsou jako zdroj energie využívány tuky, nikoli sacharidy.

Co si musíte odepřít: veškeré potraviny sacharidového typu: pečivo, těstoviny, ale také ovoce ve větších dávkách, samozřejmě sladkosti atd.

Díky čemu hubnete: drasticky snížený příjem sacharidů vede k tzv. Ketóze (odtud název keto dieta používaný pro low-carb stravu s opravdu nízkou dávkou sacharidů), během ní podle řady odborníků hubnete až dvakrát rychleji než při nízkotučné či nízkokalorické dietě. Low-carb strava pomůže efektivně odstartovat hubnutí zejména lidem s nadváhou a obezitou. Snižuje chuť k jídlu, příznivě ovlivní hladinu cholesterolu, krevní tlak i inzulínovou senzitivitu.

Nevýhody: low-carb stravování není vhodné pro každého, zejména zpočátku se u některých lidí při této dietě objevují stavy nevolnosti, bolesti hlavy atd.

 

Ultra nízkotučná dieta

Nejde o standardní nízkotučnou stravu, mluvíme o režimu, kdy příjem tuků zredukujete pod 10 %.

V čem spočívá: ve striktním omezení konzumace tuků jako takových, zatímco při běžné nízkotučné stravě se držíte pod hranicí 30 % (podíl kalorií ve formě tuků), nyní se potřebujete dostat pod 10 %. Z toho jasně vyplývá, že musíte stravu postavit především na sacharidech (až 80 %) a ubrat na bílkovinách (cca 10 %), protože vyšší podíl bílkovin by s sebou zákonitě nesl navýšení dávky tuků.

Co si musíte odepřít: veškeré potraviny a produkty s vyšším podílem tuků.

Díky čemu hubnete: razantní snížení příjmu tuků aktivuje hubnutí zejména u obézních lidí, ale efekt bude mít samozřejmě, i když do této kategorie nespadáte a potýkáte se „pouze“ s nadváhou. Vzhledem k tomu, že omezíte živočišné produkty, počítejte současně se snížením rizika rozvoje onemocnění srdce, příznivě je touto stravou ovlivněn také vysoký krevní tlak či zvýšená hladina cholesterolu.

Nevýhody: tato dieta není vhodná jako dlouhodobý stravovací režim, protože tuky (ty zdravé) hrají v našem těle významnou roli, účastní se produkce důležitých hormonů, napomáhají vstřebávání vitaminů atd.

 

Přerušovaná hladovka

V téhle dietě nejde tolik o to, co jíte, ale kdy jíte.

V čem spočívá: principem je střídání období hladovky s dobou, kdy normálně jíte, v nejrůznějších cyklech. Častý je systém, kdy 8 hodin denně jíte a 16 hladovíte, obvykle tedy protáhnete noční půst tím, že vynecháte snídani. Někomu ale více vyhovuje celodenní hladovka zařazená pravidelně jednou týdně. Lidé, kteří z jakéhokoli důvodu nevydrží zcela hladovět, s úspěchem aplikují nikoli úplný půst, ale dny (často dva během týdne), kdy omezí příjem kalorií na pouhých 500–600 kcal za den. Ve zbývajícím čase už se pak v kalorickém příjmu nijak neomezují.

Díky čemu hubnete: jednoznačně vlivem restrikce příjmu kalorií, přerušovaná hladovka bývá v hubnutí poměrně úspěšná mimo jiné i proto, že když po půstu znovu začnete jíst, dojde k urychlení metabolismu. Řadě lidí tenhle systém stravování pomůže upravit hladinu cukru v krvi, snížit hladinu cholesterolu a podpořit celkovou regeneraci organismu.

Nevýhody: jde o metodu bezpečnou a efektivní pro zdravého člověka, zcela jistě by se ale touto cestou neměli pouštět lidé, kteří nadměrně reagují na pokles hladiny krevního cukru, případně ti, u nichž byl zjištěn nějaký výživový deficit, nevhodná je přerušovaná hladovka pro těhotné a kojící ženy, dále samozřejmě pro děti a dospívající mládež. Obecně platí, že efektivnější bývá u mužů než u žen.

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.