Obecně se doporučuje denně sníst v průměru asi 2 000 kalorií. Při redukci váhy se denní příjem kalorií většinou snižuje na 1 500–1 800 kcal. Ačkoliv jsou to čísla zdánlivě vysoká, existují pokrmy, kterými denní limit naplníte, nebo dokonce překročíte i na posezení. Je však důležité rozlišovat mezi zdravými a nezdravými potravinami s vysokým obsahem kalorií. Některé potraviny s vysokým obsahem kalorií, jako jsou ořechy, semínka, avokádo a tučné ryby, jsou cennými zdroji živin a mohou být konzumovány v malém množství a na škodu to není. Na druhou stranu potraviny s vysokým obsahem kalorií a nízkou nutriční hodnotou, často označované jako „prázdné kalorie“, jsou běžně konzumovány po celém světě, zejména v typické „západní“ stravě. Vysoce zpracované potraviny bohaté na kalorie zvyšují riziko obezity a cukrovky. Představujeme vám pokrmy, které mají největší množství kalorií a do diety tedy určitě nepatří.

Fast food burgery

Burgery z fast foodů jsou zkrátka kalorickou bombou. Kombinace velkého množství tučného masa, sýra, slaniny, omáček a pečiva může velmi snadno překročit na porci i 1 000 kalorií. Takový Bacon Cheeseburger z řetězce Five Guys obsahuje 1 060 kalorií, Triple Whopper z Burger King obsahuje dokonce 1 170 kalorií. Přidáte-li k tomu hranolky a sladký nápoj, máte v podstatě za jedno jídlo kalorie na celý den. Fast food burgery jsou také bohaté na nasycené tuky, trans tuky a sodík, které přispívají k riziku srdečních chorob a dalších zdravotních problémů.

Pizza

I když je pizza oblíbeným jídlem mnoha lidí, může být velmi kalorická, zejména pokud obsahuje hodně sýra, masa a oleje. Kromě vysokého obsahu kalorií má pizza také tendenci být bohatá na nasycené tuky a sodík, což může negativně ovlivnit vaše zdraví, pokud je konzumována pravidelně. Záleží samozřejmě na tom, s čím pizza je, některé druhy, například sýrové pizzy, mohou mít klidně i přes 100 kalorií na jeden trojúhelníček. 

Smažené

Smažená jídla, jako jsou kuřecí křidélka, smažené ryby nebo hranolky, jsou známá svým vysokým obsahem kalorií. Proces smažení v oleji totiž přidává spoustu zbytečných kalorií a tuku. A tuk je sám o sobě mnohem kaloričtější než bílkoviny nebo sacharidy. Pro představu: Zatímco gram cukru nebo proteinu obsahuje asi 4 kalorie, gram tuku jich obsahuje 9. Smažená jídla navíc zvyšují hladinu špatného cholesterolu (LDL) a snižují hladinu dobrého cholesterolu (HDL), což může vést k různým srdečním onemocněním.

Sladké nápoje

Sladké nápoje, jako jsou limonády, energetické drinky a sladké čaje, jsou jedním z největších zabijáků zdravého životního stylu. Obsahují velké množství prázdných kalorií, které nás nezasytí, naopak mohou způsobit další chuť k jídlu. Dvoulitrovka klasické Coca-Coly například obsahuje více než 900 kalorií.

Ořechová másla

Ořechová másla, jako je arašídové nebo mandlové, jsou velmi kalorická. Ačkoliv jsou zdrojem zdravých tuků, jedna velká lžíce může obsahovat více než 100 kalorií, a tak je snadné se dostat na vysoké hodnoty, pokud je konzumujete ve velkém množství.

Krémové těstoviny

Těstoviny s těžkými krémovými omáčkami, jako je pasta Alfredo nebo carbonara, mohou mít nezvykle vysoký obsah kalorií a tuku. Jedna běžná porce Alfredo těstovin může přesáhnout 1 200 kalorií, spaghetti carbonara jsou na tom o něco lépe. 

Alkoholické koktejly

Alkohol je fantastickým zdrojem prázdných kalorií, obzvláště pokud jde o drinky a koktejly. Mnoho alkoholických koktejlů obsahuje spoustu cukru a kalorií. Pokud si například u moře objednáte tři piña colady, dostanete do sebe velmi snadno 900 kalorií navíc. Nadměrná konzumace alkoholu může vést nejen k přibývání na váze a zhoršenému trávení, zvyšuje také riziko závislosti.

Snídaňové pečivo

Snídaňové pečivo, jako jsou croissanty, muffiny nebo sladké koblihy, je často plné cukru a tuků. Croissant má na 100 gramů více než 400 kalorií, velký snídaňový muffin jich může mít i 500. Takové pečivo má hlavně nízkou nutriční hodnotu a vysoký obsah prázdných kalorií, což může vést k přibývání na váze a dalším zdravotním problémům.

Sušené ovoce

Sušené ovoce může být zdravou svačinkou, dejte ale pozor na to, že je hodně kalorické. Kvůli odstranění vody je sušené ovoce koncentrovanější na cukr a kalorie. Snadno tak můžete překročit 1 000 kalorií, pokud to s ním přeženete. Konzumujte ho tedy raději s mírou.

Pokud se snažíte zhubnout nebo si udržet zdravou váhu, je důležité být opatrný při výběru potravin. Zařaďte do jídelníčku více zeleniny a ovoce, vyhněte se přehnaně kalorickým pokrmům a dodržujte aktivní životní styl. Pokud k tomu přidáte dostatek hydratace, spánku a redukci stresu, uvidíte, že zhubnout není zas tak náročné. 

Zdroje: https://www.wcrf-uk.org/preventing-cancer/our-cancer-prevention-recommendations/avoid-high-calorie-foods/ 

https://www.medicinenet.com/what_foods_have_the_highest_calories/article.htm 

https://www.myfooddata.com/articles/high-calorie-foods-to-avoid.php 

https://www.healthline.com/nutrition/10-highly-fattening-foods