Několik kilo pohanky týdně

Hanka Zemanová, známá propagátorka našich tradičních potravin a vaření z produktů v biokvalitě, vzpomíná, že se do pohanky zamilovala na svých studiích ve Francii, kdy k ní našla cestu přes slané pohankové palačinky, takzvané galettes.

„Řekla jsem si, že když je tak zdravá, zkusím vymyslet recepty na jídla, která by nám chutnala. Ostatně pohanka je nám hodně blízká. Podle statistiky se na Valašsku v 19. století snědly v průměrné rodině jeden až tři kilogramy pohanky týdně,“ zdůrazňuje tradici pohanky u nás Hanka Zemanová.

Pohanka je výborný zdroj bílkovin

„Věděli jste, že pohanka patří spolu s quinoou k nejlepším zdrojům bílkovin mezi obilovinami a pseudoobilovinami? Takzvaná biologická hodnota bílkoviny pohanky je 93 ve srovnání s bílkovinou vajíčka, která má hodnotu 100,“ uvádí propagátorka biopotravin ve své knize Nový BioAbecedář Hanky Zemanové informaci, která je zajímavá pro všechny, kdo drží redukční dietu. Vysoký obsah bílkovin v jídle je totiž příslibem, že nás taková strava zasytí nadlouho, utlumí chutě na sladké a pomůže nám zhubnout.

Rutin cévy zprůchodní a zpevní

Asi nejznámější je v pohance obsah fytochemikálie s názvem rutin, který se pojí se zdravím cév. „Rutin je osvědčenou látkou zvyšující propustnost krevních kapilár a současně snižující jejich křehkost, proto je součástí řady léků nebo doplňků stravy. Bohatým zdrojem rutinu je i pohanka tatarská, která obsahuje i více dalších flavonoidů,“ píše ve svém článku pro časopis Výživa a potraviny Jana Rysová z Výzkumného ústavu potravinářského v Praze.

Zvýšený příjem flavonoidů, zejména pak rutinu, napomáhá spolu s hořčíkem udržení průtoku krve v krevních kapilárách, udržuje pružnost stěn cév a brání tvorbě volných radikálů.

Zdroj: Youtube

Vláknina proti vysokému cholesterolu

Důvodem ke vzkříšení obliby pohanky a jejího hojného zařazování do jídelníčku by mělo být i to, že má vysoký obsah vlákniny. Když se účinky vlákniny spojí s přínosem v pohance obsažených antioxidačních látek, je na světě úžasná superpotravina.

„Konzumace pohanky napomáhá omezení rizika vysoké hladiny cholesterolu v krvi, a tím vzniku hypertenze, pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu a zvýšit hladinu potřebného HDL cholesterolu,“ připomíná Jana Rysová.

Zlepšuje trávení a působí proti rakovině

Vláknina a inositol, který patří do skupiny vitaminů B a je také obsažen v pohance, se mohou podílet na snížení hladiny krevního cukru, na snadnějším tišení hladu, a tím na snížení rizika diabetu. Vysoký obsah nerozpustné vlákniny z pohanky urychlí průchod trávené potravy střevem, takže pomáhá proti zácpě. „V pohance jsou obsaženy lignany, jejichž deriváty chrání proti rakovině a nemocem kardiovaskulárního systému,“ dodává odbornice na výzkum potravin.

Namísto počítání kalorií raději kvalita

Pohanka coby stará kulturní plodina by mohla krásně zapadnout do trendu ozdravování jídelníčku. „Stále víc lidí oceňuje jídlo, ve kterém se nevylučuje požitek a ohled na naše zdraví. Tento trend se označuje jako soft health a spojuje zdraví, požitek a udržitelnost,“ zdůrazňuje Martin Hutař ze společnosti Probio, která se na úpatí Jeseníků na šlechtění, pěstování a výrobu mlynářských výrobků z pohanky v biokvalitě specializuje.

Jídlo by mělo být přirozené, regionální, sezonní a ideálně v biokvalitě. Jde o vyváženost, pestrost a obohacení jídelníčku o mnoho různých druhů ovoce a zeleniny, obilných výrobků a luštěnin. Lidé nahrazují průmyslově zpracované produkty přírodními zdravějšími surovinami. Neupřednostňuje se počítání kalorií, ale kvalita.

Pseudoobiloviny neobsahují lepek

Stále většímu zájmu se díky novým trendům těší i takzvaně minoritní pseudoobiloviny, které používaly v kuchyni naše prababičky. Mezi pseudoobiloviny řadíme amarant, quinou a pohanku. V kuchyni mají stejné uplatnění jako obiloviny, hlavní zásobní látkou je u nich škrob a na rozdíl od běžných obilovin neobsahují lepek. „Pohanka má proto velký význam pro celiaky a pro ty, kdo se snaží množství lepku ve stravě omezit, říká Martin Hutař.

Pohankový nákupní manuál

Až se vypravíte do obchodů či e-shopů, budete mít na výběr pohanku v mnoha podobách. Martin Hutař pro nás připravil krátký přehled, který vám usnadní nákup.

Pohankové kroupy

Jedním z nejzákladnějších a nejtypičtějších pohankových produktů jsou pohankové kroupy, které jsou velmi univerzální a dají se použít na mnoho způsobů. Mohou být použity na přípravu rizot (kroupot), jako příloha k masu či k zelenině nebo přidány do salátů. Lze z nich udělat i snídaňovou kaši.

Pohanka lámanka

Je využívanou podobou této plodiny, lišící se od krup svou hrubší texturou, která je skvělým základem pro přípravu karbanátků, placiček či zapékaných sladkých i slaných pokrmů. Hoďte hrstku do polévky na zahuštění, posypte buchtu lámankou místo drobenky nebo udělejte skvělou „škvarkovou pomazánku“.

Pohanka neloupaná

Výborně se hodí ke klíčení a pro přípravu osvěžujících odvarů a čajů. Jakmile z ní vypěstujete klíčky a výhonky, můžete je využít na posyp do pomazánek, do polévek nebo přidat do salátů.

Pohanková krupice

Krupice je ideální pro přípravu ranní bezlepkové krupicové kaše, což je vynikající a zdravý způsob, jak začít den. Kromě toho můžete pohankovou krupici využít i na přípravu lahodných knedlíčků, do polévek, zavářek a omáček.

Pohankové vločky a pohankové otruby

Pohankové vločky nebo pohankové otruby jsou také ideální bezlepkovou surovinou na ranní kaše, müsli či granolu. Otruby jsou taková hodně nahrubo namletá krupice.

Zdroje:

Kniha Nový BioAbecedář Hanky Zemanové https://www.cbdb.cz/kniha-507655-novy-bioabecedar-hanky-zemanove

https://www.vupp.cz/wp-content/uploads/2018/09/Nutricni_hodnota_a_vyuziti_pohanky_Rysova.J..pdf

Martin Hutař, ProBio – rozhovor