S jarem přicházejí i ředkvičky
Ředkvičky se začínají na povrch země drát na jaře jako první. Kromě toho, že je extrémně jednoduché ředkvičky vypěstovat, jsou také plné vitaminů, které naše tělo obzvlášť po zimě dost potřebuje. Tuto často opomíjenou zeleninu používaly už naše prababičky, využívané jsou i v tradiční čínské medicíně. Jejich živé barvy a svěží chuť z nich dělají ideální přísadu do jídelníčku.
Ředkvička vyléčí ledacos
Ředkvičky jsou velmi bohaté na vitamin C, který patří mezi základní stavební kameny naší imunity. Dále v nich naleznete kyselinu listovou, velkou dávku vlákniny a také draslík. Ředkvičky dovedou dobře podporovat peristaltiku našich střev a snižují riziko vzniku ledvinových kamenů.
Skvěle se také tako lahodná zelenina hodí při nachlazení. Pravidelná konzumace ředkviček může pomoci s uvolňováním hlenu z horních cest dýchacích a zároveň také potlačovat infekce. Kromě toho jsou ředkvičky tvořeny převážně vodou a mají opravdu malé množství kalorií, skvěle se tudíž hodí do diety.
Proti bakteriím a plísním
Jestli je něco pro tyto červenobílé kuličky velmi typické, je to jejich štiplavá chuť. Za to může obsah hořčičných olejů a silic, konkrétně glukosinolátů. Když kousneme do ředkvičky, glukosinoláty se spojí s enzymem zvaným myrosináza, a vznikne tak látková reakce vyvolávající štiplavost na našem jazyku. Právě ona štiplavost je velmi prospěšná! Stimuluje totiž tvorbu trávicích enzymů, podporuje tím metabolismus a omezuje množení škodlivých bakterií a plísní v našem trávicím traktu. To je velmi prospěšné při průjmech, nevolnosti, žaludečních potížích nebo nadýmání. Dávejte však pozor, nadměrná konzumace těchto látek může způsobit naopak problémy, konkrétně se štítnou žlázou.
Benefity konzumace ředkviček:
Podpoří trávení
Poměrně vysoký obsah vlákniny v ředkvičkách může významně podpořit zdravé trávení a předcházet zácpě a jiným zažívacím potížím.
Prevence rakoviny
Některé antioxidanty, které se v ředkvičkách nacházejí, mají protirakovinné vlastnosti. Jedná se hlavně o sulforafan a indol – ty pomáhají zejména v prevenci rakoviny prsu nebo tlustého střeva.
Podpoří zdraví kůže
Antioxidanty a vitamin C v ředkvičkách jsou také velmi prospěšné pro naši kůži. Pomáhají chránit ji před poškozením volnými radikály a podporují produkci kolagenu.
Vynikající hydratace
Díky vysokému obsahu vody jsou ředkvičky skvělou volbou také v létě, kdy je potřeba trochu přidat s pitným režimem.
Podpora zdraví jater a žlučníku
Dalším důležitým benefitem pravidelné konzumace ředkviček je podpora vylučování žluče – tím se udržují zdravé nejen žlučové cesty, ale také naše játra.
Zdraví srdce
Pozitivně mohou ředkvičky působit také na zdraví našeho srdce. Obsahují totiž například antokyany, účinné antioxidanty, které snižují riziko srdečních onemocnění.
Recept: Letní ředkvičková polévka
Zbyly vám v lednici ředkvičky a nevíte, co s nimi? V těchto vyprahlých dnech vyzkoušejte například lahodnou vychlazenou polévku z ředkviček. Ochladí vás a zároveň pohladí na duši.
Ingredience:
hrst ředkviček
salátová okurka
2 jarní cibulky
stroužek česneku
0,5 l řeckého jogurtu
šťáva z půlky citronu
sůl a pepř
lžíce nakrájeného kopru nebo pažitky
Postup:
Ingredience stačí postupně všechny dohromady rozmixovat v mixéru do krémové a hladké konzistence. Pár ředkviček si můžete schovat na ozdobu. Podávejte s kostkami ledu a plátkem čerstvého chleba.
Zdroje: https://www.health.com/nutrition/radish-health-benefits https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6412475/ https://www.webmd.com/diet/health-benefits-radish https://www.researchgate.net/publication/319714251_Radish_Raphanus_sativus_and_Diabetes