Původně je kváša metodou tradiční čínské medicíny a vychází z principu toho, že čchi neboli energie by měla neustále a co nejlépe proudit celým tělem. Pokud v nějaké oblasti dojde ke stagnaci čchi, tradiční čínská medicína věří, že se dříve či později mohou objevit zdravotní problémy.

Pokud tedy navštívíte akupunkturistu, můžete se setkat s tím, že při masáži technikou kváši pomocí nástroje s hladkými hranami typickým pohybem přejede v místě zánětu nebo stagnace čchi, aby se dosáhlo zlepšení krevního oběhu a podpořila se léčba.

Kváša je terapie používaná většinou akupunkturisty a její význam se poněkud nešikovně překládá jako škrábání, tření nebo tlačení. Je to v podstatě druh masáže prováděný nástroji s hladkými hranami.

Zdroj: Youtube

Pokud o ní slyšíte poprvé, což je dost nepravděpodobné vzhledem k popularitě metody, obzvláště na sociálních sítích, může znít slovo „škrábání“ poněkud drasticky a zvláštně. Nepředstavujte si ale škrábání čelního okna u auta v období mrazů. Kváša je jemná metoda a intenzitu lze budovat individuálně v závislosti na typech uzlů, se kterými se váš akupunkturista setká.

Kváša nástroje mají hladké hrany se zakulaceným okrajem, a tak vás rozhodně nepořežou ani nepoškrábou. Navíc předtím, než akupunkturista zahájí svou masáž, aplikuje na léčenou oblast krém nebo tělové mléko, aby vám zajistil komfort. Zároveň nezačne masírovat napjatou tkáň okamžitě v plné síle, ale jemně a postupně přidává na intenzitě, aby podpořil lepší krevní oběh a dosáhl kýženého výsledku.

Kvášu lze použít v široké řadě případů:

1.      Při akutních stavech napadením vnějšími škodlivinami, které způsobí chřipku nebo třeba virózu, dokáže metoda zkrátit délku a závažnost onemocnění.

2.      Dojde-li u vás k akutním nebo i chronickým bolestivým stavům pohybového aparátu, ať už svalů, šlach, úponů, kloubů, či po úrazech, rozhodně zvažte pomoc této metody, která pomůže odstranit veškeré stagnace a blokády.

3.      Při bolestech hlavy, migrénách či ofouknutí.

4.      K řešení stavů spojených s menstruačním cyklem, obdobím klimakteria a menopauzy.

5.      Ženy velmi rády slyší, že touto metodou lze řešit potíže s trávením, otoky, ale především váhou.

6.      Masáž se ale užívá nejen k řešení vyjmenovaných problémů či k diagnostice potíží, ale také k regeneraci.

V zásadě lze masáží ovlivnit tři oblasti. Kváša metoda má ozdravný účinek, kdy oživuje krev a přeměňuje stázy. Dále se využívá jako diagnostický prostředek, díky němuž akupunkturista určí stav čchi a krve, tedy jejich cirkulace. A konečně je tu kváša jako kosmetický prostředek, který se pro širokou veřejnost stal tím nejoblíbenějším. Pravidelným prováděním masáže tak můžete dosáhnout tonizace pleti a svalstva obličeje, zeštíhlení, vyhlazení obličeje, stejně jako prokrvení, lesku a vitality pleti obličeje.

Stále populárnější se tak stávají domácí masáže obličeje, krku a popřípadě i dekoltu prováděné v rámci ranní či večerní péče o pleť. Jen je v této oblasti nutné dát pozor na přílišnou intenzitu masáže, svalstvo na obličeji je přece jenom mnohem tenčí. 

Obličejová kváša


Jak tedy provádět tuto metodu na obličeji, abyste si neublížili? Základní pravidlo je začínat nástrojem táhnout vždy od středu obličeje, nikoliv od vnějších okrajů. Obličej si proto pomyslně rozdělte na dvě poloviny s tím, že středovým bodem bude váš nos. Pokud se chcete namasírovat pod očima, začněte u nosu a veďte plynulý, přímý a táhlý pohyb směrem ven. Nikdy netřete nástrojem sem a tam, nahoru, dolů a kam vás to jen napadne, tímto způsobem rozhodně nedocílíte očekávaného výsledku, naopak zhoršíte stav své pokožky. Držte se proto jednoho plynulého směru a opakujte ho do doby, než se vytvoří malé zarudnutí, ale ne takové, aby to bolelo.

Rozhodně není od věci použít před prováděním masáže pleťové mléko, krém nebo nějaké sérum. Dosáhnete tak příjemnějšího zážitku, protože nástroj nebude po pokožce drhnout. Pozor ale na příliš oteklá místa. Pokud byste na ně tlačili příliš silně, mohlo by dojít k porušení kapilárních ložisek a vy byste pak mohli být při pohledu do zrcadla překvapeni modřinami.

Potřebujete k domácímu masírování kvášou skutečně hned nějaký velmi drahý kámen jako růženín či ametyst? Dle odborníků si vystačíte klidně i jen s malou dřevěnou lžičkou, není nutné si okamžitě pořizovat speciální nástroj z drahého kamene. Klíčové ale je udržovat nástroj v čistotě a dobrém stavu, ale nezáleží tolik na tom, na jaký konkrétní vsadíte.

Kváša se dnes stala tolik populární právě proto, že je prezentována jako způsob, jakým lze zhubnout v obličeji. Stejně jako ale nelze zhubnout přebytečný tuk pouze na stehnech nebo břiše, nefunguje to tak ani s obličejem. Zaměříte-li se na konkrétní oblast, můžete budovat specifické svaly, ale odstranění tuku v určitém místě je o něco těžší. Je-li tedy vaším cílem zeštíhlení obličeje, měli byste zaujmout holistický přístup a zapracovat na svém celkovém přístupu ke zdravému životnímu stylu.

Zdůraznit obličejové kontury ale určitě lze například prováděním obličejové jógy anebo používáním obličejových masážních nástrojů. Těmi může být face roller (masážní váleček) anebo kváša metoda prováděná nástrojem s oblými hranami. Ta dokáže kromě stimulace krevního průtoku a snižování otoků také krásně definovat bradu, lícní kosti a krk. 

Je pro vás kváša vhodná?

Zároveň tato metoda není vhodná pro každého. O vašich problémech s krevním oběhem nebo o cukrovce by měl váš akupunkturista rozhodně vědět, a to ještě před zahájením sezení. Bude tak vědět, že má upravit vyvíjený tlak, aby předešel dalším potížím. Na druhé straně lidé trpící periferní neuropatií se mohou obávat přílišné náročnosti masáže, ale je tomu právě naopak. Akupunktura ve spojení s kvášou může průtok krve jedině podpořit. Vyhnout byste se kváše měli úplně tehdy, pokud užíváte léky na ředění krve, popřípadě by masáž měla být extrémně jemná, aby nedošlo k porušení velkého počtu cév.

Největší výhoda, která s praktikováním kváši přichází, je téměř instantní efekt a rychlý nástup účinků. V případě masáže obličeje se o tom můžete jednoduše přesvědčit sami. Proveďte masáž nejdříve jedné půlky a ihned porovnejte s nedotčenou polovinou. Může se vám stát, že nebudete věřit vlastním očím. Stejně tak tomu je při potížích na těle, bolestech pohybového aparátu či napadení vnějšími patogeny.

Vzhledem k tomu, že nedochází k narušování struktury kůže, jedná se i o velmi bezpečnou metodu. Jedinou nevýhodou při masáži těla může být někdy děsivě vypadající krvavý výsev, který ale mizí, a to nejdéle do jednoho týdne.

Kváša, prezentovaná na sociálních sítích jako zázračný nástroj pro masáž obličeje, je ve skutečnosti metodou sahající tisíc let zpět do historie tradiční čínské medicíny, ze které vychází. A pomáhá v široké škále oblastí, od akutních stavů a bolestí, přes menstruační cyklus a trávení, až po regeneraci a omlazení. V kosmetické oblasti tonizuje pleť a svaly obličeje, zeštíhluje, vyhlazuje obličej a podporuje přirozené kontury lícních kostí a brady.

Domácí masáž obličeje kvášou je snadná a bezpečná. Stačí dodržovat základní pravidla. Mějte na paměti především to, abyste nástrojem táhli vždy od středu obličeje ven a používali pleťové mléko nebo sérum pro příjemnější zážitek.

Hlavní předností kváši je rychlý nástup účinků, ať už na obličeji, těle, nebo při potížích s pohybovým aparátem. Je to bezpečná metoda s minimem vedlejších účinků, a proto je také natolik oblíbená. Kváša zkrátka otevírá dveře k holistickému přístupu ke zdraví a kráse.

 Zdroj:
https://www.webmd.com/obesity/features/can-you-lose-fat-in-your-face
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23222084/