S přibývajícím věkem dochází k řadě fyziologických změn, které mohou ovlivnit naši schopnost zhubnout. Mohou za to metabolické a hormonální změny, výkyvy hladiny cukru v krvi, ztráta svalové hmoty, genetika i životní styl. Většinu z těchto faktorů nemůžeme sami nijak ovlivnit, náš životní styl je ovšem jen a pouze v našich rukou. Pokud tedy chcete zhubnout po čtyřicítce, zaměřte se hlavně na tyto body:

Jezte lépe

Naše stravovací návyky se s věkem mohou měnit a to, co nám dříve chutnalo a dělalo dobře, se po čtyřicítce může obrátit. Důležité je ale uvědomit si, že počítání každičké kalorie nevede k udržitelným výsledkům. Spíše než na kvantitu se tedy zaměřte po čtyřicítce na kvalitu toho, co jíte. Snažte se vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám a jezte lokálně a sezonně. Pokud jsou vaše stravovací návyky vesměs zdravé, tělo si samo řekne, co mu chutná, co  mu dělá dobře, čeho má nedostatek, nebo naopak co přijímat nechce. Dejte si také pozor na to, aby vaše strava byla dostatečně rozmanitá, pestrá a obsahovala všechny nutričně důležité látky. 

Zůstaňte aktivní

Není třeba, abychom po čtyřicítce začali chodit šestkrát týdně do fitka nebo pravidelně běhali maraton. Zůstat aktivní nám mohou pomoci děti, pes, běžné denní aktivity a dlouhé procházky na čerstvém vzduchu. Nepřemáhejte se do sportů, které slibují zázračnou redukci váhy, pokud vás takové aktivity nebaví. Naopak se snažte najít druh pohybu, který vám bude příjemný a budete se po něm cítit dobře. Rozmanitost aktivit může také významně pomoci v cestě za postavou, ve které se budete cítit zdravě a sebevědomě. 

Spěte více

Spánek je absolutně zásadní součást zdravého životního stylu, a pokud ho nebudeme mít dostatek, kila dolů nikdy udržitelně nepůjdou. Každý má spánkové potřeby trochu jiné, obecně se však uvádí, že dospělý jedinec by neměl denně spát méně než alespoň 7 hodin.

Dostatečně pijte

Množství vody, které by dospělý člověk měl vypít, se může lišit podle řady faktorů, jako jsou úroveň fyzické aktivity, klima a celkový zdravotní stav. Podle americké National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine je doporučený denní příjem tekutin asi 3,7 litrů pro muže a 2,7 litrů pro ženy. Toto množství zahrnuje tekutiny získané z nápojů i z potravy, přičemž asi 20 % denního příjmu tekutin obvykle pochází z potravin.

Stanovte si realistické cíle

Pokud máte 175 centimetrů a vaše zdravá váha je kolem 65–70 kilo, nemůžete chtít zhubnout na 50. I pokud by se vám to povedlo, určitě nepůjde o zdravou a udržitelnou cestu. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) udržitelný cíl pro hubnutí zahrnuje ztrátu 1–2 liber týdně, což je asi půl kila až kilo.

Psychika na prvním místě

Mentální zdraví by mělo být pro nás neméně důležité než to fyzické. Zdravě zhubnout se nám totiž povede až ve chvíli, kdy redukujeme stres a dostaneme svou psychiku pod kontrolu. Pokud se vám hubnutí nedaří, nebuďte na sebe tolik přísní a nebičujte se za to, že jste někde přešlápli. Odpusťte si, zůstaňte pozitivní a uvědomte si své cíle. Ty by měly být zaměřeny na to, abychom se v našem těle cítili dobře a hlavně zdravě. 

Zdroje: https://zoe.com/learn/losing-weight-after-40 https://www.cdc.gov/healthyweight/losing_weight/index.html https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256 https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/how-many-hours-of-sleep-are-enough/faq-20057898