Zdroj: Youtube

I když se to nezdá, letošní pylová sezóna je skutečně tu. První pylová zrna olše a lísky se v ovzduší objevila už koncem ledna. Během časného jarního období pak alergiky trápí právě pyly stromů a keřů. Věděli jste, že i obyčejná jarní alergie, kterou má v Česku podle čísel České společnosti alergologie a klinické imunologie 20 % lidí, bývá častou překážkou pro odstranění očních dioptrií? Nejprve si ale pojďme trochu přiblížit, co vlastně alergie je a jak se projevuje.

Hlavní alergeny jsou pyl, prach i některé potraviny

Alergie je nepřiměřená, často až bouřlivá reakce imunitního systému, kdy organismus přehnaně reaguje na látky, se kterými se běžně setkává ve svém prostředí (prach, pyl, některé potraviny). Spektrum projevů alergických reakcí je přitom široké – od banální rýmy až po anafylaktický šok.

Mezi lokální příznaky alergií patří:

  • zduření nosní sliznice (alergická rýma)
  • zarudnutí, svědění, otoky očí (alergický zánět spojivek)
  • zúžení průdušnice, průdušek, dušnost a dechová nedostatečnost
  • pocit otoku až bolesti v uších, zhoršení sluchu vlivem neprůchodné Eustachovy trubice
  • ekzém, vyrážka (kopřivka) a další kožní reakce

Proč vzniká alergie?

Alergie se může projevit v jakémkoliv věku a životním období. Pokud mezi alergiky nepatříte, neznamená to, že u vás třeba jarní alergie nemůže propuknout. Příčiny alergií jsou taky různé. Patří mezi ně rostoucí znečištění prostředí a potravin, vystavení se toxinům v prostředí i vliv pesticidů na astma. „Velmi důležité je věnovat pozornost alergiím během těhotenství. Preventivně je vhodné v těhotenství zvýšit příjem zinku, selenu a antioxidantů v potravě a vyvarovat se kouření. Astma, alergii i ekzémy může u dětí spustit právě i kouření během těhotenství,“ vysvětluje lékárnice Mgr. Jana Pilecká.

Jak spolu souvisí alergie a zdraví očí?

Nějaká forma alergie trápí zhruba každého třetího Čecha, každý druhý alergik se během alergie potýká s očními problémy. „Nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání nebo zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie. Oční alergie je nejčastěji spojena se sennou rýmou. Nejběžnějším projevem oční alergie je zánět spojivek. Ačkoliv se záněty spojivek objevují zpravidla během jarního období, mohou se ozvat i v průběhu roku,“ upozorňuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Zbavit se nepříjemných projevů oční alergie nebo očím alespoň částečně ulevit, jde hned několika způsoby. „Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, které udrží alespoň část alergenu mimo oči. Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout,“ poradil Pavel Stodůlka.

Při přetrvávající výrazné, ale i mírné oční alergii by lidé měli bez zbytečného odkladu navštívit lékaře. Předepsané oční kapky nebo léky v naprosté většině případů nepříjemné příznaky výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní. Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést ke komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může trvale snížit kvalitu zraku.

Při běžné alergii vážné poškození zraku nehrozí. Pokud ale – i přes léčbu antihistaminiky – přetrvává pálení či řezání očí, je lepší navštívit specializovaného očního lékaře. „Při dlouhodobém používání kapek s konzervačními látkami existuje riziko zvýšené suchosti očí. V indikovaných případech je možné doplnit terapii o umělé slzy nebo slabé kortikoidy. Až do odeznění potíží se doporučuje nepoužívat kontaktní čočky,“ řekl Pavel Stodůlka z oční kliniky Gemini.

Naučte se odstranit alergeny a větrejte pozdě večer

Bez pevně nastavených pravidel a dodržování režimu se při alergii neobejdete. „U pacienta, který trpí alergií na břízu, je potřeba při příchodu z venkovního prostředí zbavit tělo alergenu. Udělat výplach očí, a to ideálně sterilním očním výplachem (např. výplach ze světlíku lékařského, který mohou i kojenci), potom udělat oplach obličeje a následně výplach nosu – vhodné jsou k tomu izotonické mořské vody

(ideální je vybrat si vodu s obsahem manganu – má protizánětlivý účinek a uklidňuje sliznice). Pokud je pacient alergický na roztoče, je vhodné mít v domácnosti čističku vzduchu. Dále je důležité sundat oblečení a vyprat ho. Je také důležité nevětrat přes den – později večer a v noci anebo ráno, než se rozední. Výskyt pylových zrn je totiž nižší,“ vysvětluje farmaceutická asistentka Monika Mikešková z lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy a dodává: „Vhodné je pro výplach nosní sliznice používat nosní konvičku, která nahradí izotonické spreje a je vhodná nejen při infekcích, ale i při alergiích.“

Homeopatie při léčbě alergických potíží

Při akutních potížích, jako je senná rýma, slzení a pálení v očích, kýchání, zhoršení dýchání, ale i u chronických kožních projevů či při potravinových alergiích můžete použít homeopatika. Preventivně je vhodné homeopatii nasadit ideálně 2 měsíce před očekávanou pylovou náloží. Alergická reakce bude díky prevenci mírnější a akutní stav bude lépe zvládnutelný. U všech typů alergií je přitom velmi důležité eliminovat kontakt s alergenem, ať se jedná o pylovou alergii, zvířecí srst nebo roztoče v prachovém peří v dekách. Vhodné je sledovat období květu „vašeho alergenu“, na který reagujete, pomocí pylového kalendáře, který najdete aktualizovaný na stránkách www.pyly.cz a www.pylovasluzba.cz.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30020257/

https://www.csaki.cz/

Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini

Monika Mikešková, farmaceutická asistentka

Mgr. Jana Pilecká, lékárnice