Ochlaďte se okurkou a další zeleninou
V horku většinou nemáme moc hlad, proto během parných dnů zařaďte do jídelníčku zejména potraviny s vysokým obsahem vody (ovoce a zelenina), které přispívající velkou měrou k udržování hydratace organismu. Vsaďte hlavně na saláty a lehkou středomořskou kuchyni. Vyhněte se pálivému koření, které organismus zahřívá. Jezte ochlazující potraviny, třeba vychlazený tvaroh, podmáslí či bílý jogurt, mango, vodní meloun, bobulové ovoce, okurky. Spíše než se pořádně napucnout na oběd, jezte častěji malé porce.
Sprchujte se, jak jen je to možné
Pokud jsou opravdu horké dny, dejte si hned po ránu vlažnou sprchu. Nebojte se ani sprchovat v práci, pokud máte tu možnost. Případně si vezměte s sebou ručník, namočte ho a přikládejte si ho několikrát během dne na krk, záda či zápěstí a kotníky, kde je chlazení nejvíce efektivní.
V horku voda na žízeň nestačí
V horkých dnech kvůli pocení ztrácíme i více tekutin. Pokud tyto ztráty nedoplníme, tělo strádá. Ztráty tekutin během tropických nocí je třeba tělu doplnit příjmem vyššího množství tekutin hned po ránu. Myslete na to, že náš organismus ztrácí s tekutinami také minerální látky, močí zejména draslík a potem sodík. K jejich doplnění se hodí především slabě a středně mineralizované vody. „Mezi vhodné nápoje patří také ředěné přírodní, uměle nepřislazované ovocné a zeleninové šťávy a čaje. V horkých dnech není vhodné pít bez přísunu dalších tekutin kávu a silný černý čaj. Podávané nápoje by neměly být příliš studené,“ doporučuje RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista Fitbee se zaměřením na sportovní výživu.
Nadměrný příjem čisté vody nám v těchto tropických dnech může spíše ublížit než pomoci. „V organismu se totiž díky ztrátám minerálních látek a následnému zavodnění bez jejich přidání naruší vodní hospodářství, na jehož regulaci se účastní hladina sodíku. V extrémních případech může docházet až k jeho rozvratu s vážnými následky,“ vysvětluje nutriční terapeutka Věra Boháčová, spolupracovnice AquaLife Institutu.
Držte se ve stínu
Pokud potřebujete vyvenčit psa, jít ven s malými dětmi, zalévat zahradu nebo si chcete zaběhat, udělejte to brzy ráno, kdy jsou ještě teploty příjemné. Vyvarujte se pobytu na přímém sluníčku hlavně přes poledne, kdy je záření agresivní. To platí hlavně u osob, které mají srdečně-cévní problémy. U nemocných s vysokým krevním tlakem, kteří užívají léky, může v důsledku vysokých teplot a pocení docházet k poklesům tlaku spojeným s nevolností a slabostí. „Kardiakům radíme nezdržovat se přes poledne na přímém slunci a dobu největšího horka strávit ve stínu nebo v chladnějších prostorách,“ vysvětluje předseda České kardiologické společnosti prof. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D., FESC. Pokud se chystáte strávit den u vody, přibalte si na pláž slunečník, stan nebo alespoň velký klobouk, díky němuž budete částečně ve stínu.
Šetřete síly
Přestože rady v duchu zdravého životního stylu velí zařadit do svého programu pravidelný pohyb, v létě to tak úplně neplatí. Zejména pro seniory a lidi s nemocným srdcem představuje i krátká procházka v horkém dni velkou námahu. „Větší fyzické výkony, náročné túry nebo vyčerpávající sportovní aktivity by lidé s nemocným srdcem měli odložit na chladnější dny,“ doporučuje prof. Ošťádal. I pokud jste zdraví, v nejteplejších částech dne, typicky mezi 11. a 15. hodinou, se cvičení systematicky vyhýbejte a pro sportovní aktivity si vyhraďte ranní nebo večerní hodiny.
Volte správné oblečení
Letní šatník by měl být tvořen především vzdušnými a lehkými látkami jako len nebo jemná bavlna. Raději než krátké šaty, šortky a tílka noste dlouhé tuniky, košile a lehké kalhoty. Pokud praží slunce, vždycky myslete na klobouk nebo čepici, opět ideálně z lehkých materiálů. Pokrývku hlavy si můžete během dne namočit studenou vodou, obzvlášť pokud jste u rybníka nebo bazénu.
Pozor na přechody z horka do chladu
Otevřít okna a nadýchat se čerstvého vzduchu je věc, na kterou při horku raději zapomeňte. Větrání nechejte na noc či na brzké ráno. Během pařáků, tedy zhruba od 10:00 do 18:00 hodin, nechte okna zavřená a zatáhněte závěsy nebo nechte stažené žaluzie. V práci pusťte klimatizaci, ale pozor na rychlé přechody mezi klimatizovanými a horkými prostory. Ať už se jedná o auto, kanceláře, nebo například obchodní centra, snažte se vyhýbat rychlým změnám teplot – pro organismus je to obrovská zátěž a vlivem oslabení imunity hrozí, že vás skolí letní chřipka nebo angína. Maximální změna teplot, která je doporučována, je zhruba 5 °C.
Zdroje:
Autorský článek
https://www.greenpeace.org/czech/clanek/3555/co-delat-pri-vedru-10-tipu-ktere-ti-pomohou-zvladnout-tropicke-teploty/
prof. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D., FESC., kardiolog
RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista