Dnešní doba klade obrovské nároky na dokonalost. Na sociálních sítích vídáme krásné a štíhlé ženy s bujným poprsím a často v nás hlodá myšlenka, že bychom tak přece mohly vypadat taky. Stačí se objednat k plastickému chirurgovi, zamluvit si termín, zaplatit a do pár týdnů mít vytoužený dekolt. Zní to lákavě a jednoduše, ale realita je trochu jiná. Augmentace prsou v narkóze je pro tělo velký zásah a cizí těleso nemusí každému sednout. Proto je dobré mít dostatek informací a seznámit se se všemi možnými komplikacemi a riziky, které můžou po operaci nastat.

Zdroj: Youtube

Američanky dávají implantáty pryč, v Česku je boom velkých prsou

Zatímco ve Spojených státech ženy od augmentace upouštějí a naopak si nechávají silikonové implantáty masově vyndávat, především kvůli strachu či propuknutí nemoc z prsních implantátů (označuje se pod anglickou zkratkou BII – breast implant illness), v Česku je situace opačná.

Zvětšení prsou patří stále mezi nejžádanější zákroky v estetické chirurgii, což potvrzuje i známý plastický chirurg. „Ročně u nás na tento zákrok zajde tisíce žen. Tuto operaci žádá i stále mladší klientela, mladé ženy často čekají na den své plnoletosti, aby tento zákrok podstoupily. Zároveň ale také přibylo pacientek, které si nechávají zvětšit prsa i ve „vyšším“ věku, jako je 40–50 let a není výjimkou, že přijde s tímto požadavkem i žena v 60 letech. Tento fakt je dán jiným životním stylem, než tomu bylo například před dvaceti lety. Ve své své praxi také pozoruji, že ženy chtějí větší objem prsou, než tomu bylo dříve,“ říká plastický chirurg Roman Kufa. Soukromé kliniky se tak předhánějí v uspokojení potencionálních klientek a nabízejí speciální akce s možností zvýhodněné ceny společně s přednostním termínem konzultace i operace u špičkových lékařů. Problém není ani zaplatit si nová prsa na dluh pomocí splátkového kalendáře.

Jsou ale i ženy, kterým prsní implantáty způsobily takové komplikace, že se rozhodly o nich otevřeně mluvit. Například influencerka Barbora Kropáčková promluvila v podcastu Evropy 2 velmi otevřeně o tom, čím vším si musela po operaci projít. Je přesvědčená, že právě implantáty jí rozjely autoimunitní nemoc zvanou alopecie, kvůli které přišla o veškeré vlasy, řasy, obočí, tedy všechno to, co ženu dělá ženou. Je to paradox – nová prsa si nechala udělat právě proto, aby se cítila více žensky. Dnes nosí paruku a snaží se vysvětlit mladým holkám, aby do sebe nenechaly zbytečně řezat kvůli touze po větších ňadrech. Ona sama je kvůli alopecii vystavena větším zdravotním problémům – do uší, očí i nosu, které nechrání chloupky, se jí snadněji dostanou částečky prachu způsobující infekci. „Častěji mívám záněty očí. Do ucha se mi dostala bakterie, která mi sežrala kus chrupavky. Jsem náchylnější k dýchacím respiračním onemocněním,“ říká Bára, která se s touto nemocí setkala poprvé před několika lety, když byla vystavena velkému stresu. Tehdy jí začaly vypadávat vlasy. Pak měla několik let klid, až do té doby, než si před třemi lety nechala za veškeré uspořené peníze udělat nová prsa. Za několik měsíců jí ale začaly vlasy opět padat, až vypadaly úplně. „Byla jsem po dítěti, měla jsem sotva prsa áčka. Moje sebevědomí na tom bylo fakt špatně a já si řekla, že augmentace je přece úplně běžná operace, že na to dnes chodí každá druhá holka,“ popisuje v podcastu.

Není to běžná operace, tělo nemusí implantát přijmout

Po sérii vyšetření, kdy u ní lékaři neodhalili nic neobvyklého, došla Barbora k tomu, že u ní alopecie propukla právě vlivem silikonových implantátů. „Bylo těžké si to přiznat. Bádala jsem po tom, co jsem udělala špatně. Sportuju, jím zdravě, nepiju, nekouřím. Mám hezký život a úžasnou rodinu, nic mě netrápí. Dělali mi krevní testy a řekli mi, že je mám ukázkové, nechyběly mi vitamíny, nic. Jediné, na co lékaři přišli, byly zvětšené uzliny v podpaží, což svědčí o tom, že tělo s něčím bojuje, že se mu něco nelíbí.“ Když se svěřila se svým zdravotním stavem sledujícím na Instagramu, začaly jí chodit zprávy, které upozorňovaly na možnou souvislost mezi alopecií a silikonovými implantáty. Bára ale o tom nechtěla nejdřív ani slyšet. I když brouk v hlavě už jí zůstal. Mladá maminka si tak na internetu zjišťovala informace o BII a četla stovky příběhů nemocných pacientek a najednou jí to došlo. „Implantáty skutečně mohou spouštět autoimunitní onemocnění a bylo načase přiznat si, že já jsem ten případ. Že mi v těle prostě nesvědčí.“

Co je BII neboli nemoc z prsních implantátů?

Možné spojení prsních implantátů a symptomů různých onemocnění, které údajně mohou vyvolat, je reportováno již od roku 1960. Přestože se čas od času objeví studie, které existenci těchto symptomů potvrzují, nebo naopak vyvracejí, zatím na to neexistuje jednoznačná odpověď. Pro soubor příznaků, jež pociťují ženy se silikonovými prsními implantáty a o kterých se domnívají, že byly způsobeny právě prsními implantáty, se užívá termín „breast implant illness“
(nemoc z prsních implantátů). Nejedná se o nějakou konkrétní nemoc, ale spíše kombinaci nesourodých zdravotních potíží, které se vyskytují u žen s prsními implantáty. Patří sem například bolesti kostí a kloubů, únava, brnění rukou, časté močení, problémy s játry a ledvinami, padání vlasů, kožní vyrážky, mozková mlha, migrény, tinitus a mnoho dalších. „V současné době nemáme k dispozici žádné vědecké studie, které by potvrzovaly, že silikonové implantáty jsou příčinou existence symptomů v rámci syndromu breast implant illness. Potíže pacientek jsou reálné a musíme jim věřit. Otázkou však zůstává, zda jim vyjmutí implantátů od těchto symptomů pomůže. Na základě studií a patofyziologie by jim vyjmutí implantátů pomoci nemělo. Ale jsou pacientky, kterým se po vyjmutí implantátů uleví. Jde o to, že pacientky, které potíže udávají, by je pravděpodobně měly i bez implantátů. Jsou často podobné např. borelióze, EB viróze nebo mohou být způsobené spoustou jiných faktorů,“ vyjádřil se k této problematice Doc. MUDr. Ondřej Měšťák, PhD., plastický chirurg Kliniky Esthé Praha a Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Na Bulovce zde.

Doktoři neupozorňují na všechna rizika

Podle Báry Kropáčkové by si měly dívky i ženy dobře promyslet všechna možná pro a proti, než se na operaci objednají. Poukazuje i na to, že nejde jenom o BII, ale i další potíže spojené s implantáty. „Ve chvíli, kdy se vloží implantáty do těla, to začne proti němu bojovat vytvořením kapsule. Což je taková vazivová blanka, kterou si tělo utvoří a obalí tím ten implantát. Kapsule se může různě ztlušťovat, tvrdnout, takže to bolí a deformuje prso, které může být oteklé, horké. Holky mi psaly opravdu šílené věci, co se jim děly po operaci. Včetně propuknutí rakoviny, která je specifická právě u žen s implantáty a která vzniká právě v kapsuli a postupně napadá lymfatický systém. Štve mě, že když jsem podepisovala papíry rizik před operací, byla tam jen informace o tom, že implantát může prasknout nebo že se může vytvořit ta kapsule. Nikdo vám ale neřekne o tom, že se vám do těla uvolňují chemické látky ze silikonu, že se vám zvětší uzliny, že to může způsobit rakovinu nebo autoimunitní onemocnění,“ říká influencerka, která si implantáty nechala vyjmout. Teď čeká, zda jí vlasy začnou zase růst.


Také známá šéfkuchařka Kamu se v roce 2021 rozhodla říci svým silikonům definitivně sbohem. Ačkoliv je měla několik let, nikdy se prý nesžily s jejím tělem.
„Jestli měl někdo fakt dobře udělaný prsa, tak jsem to byla já. Byla to opravdu ta nejkrásnější prsa, vypadala fakt jak moje. No jo... jenže ony moje nebyly. Vždy pro mě bylo těžké se s implantáty pod kůží sžít, ale snažila jsem se zvyknout si a neřešit, že moje tělo cizí tělesa nepřijímá, že mě prsa pod těžkou vahou bolí, že se mi s nimi špatně spí, sportuje,“ svěřila se tehdy na sociální síti svým fanouškům.

Zdroje:

https://www.chciprsa.cz/nemoc-prsnich-implantatu/

https://www.breastcancer.org/treatment/surgery/breast-reconstruction/types/implant-reconstruction/illness/breast-implant-illness

https://www.instagram.com/barcakrop/

https://www.instagram.com/chefkamu/