Lisovky se hodí na trávu i umělku

Pro hraní na přírodní trávě jsou ideální tzv. lisovky, tedy kopačky s plastovými špunty, které jsou pevně vlisovány do podrážky. Rozlišujeme hned několik druhů lisovek, které se od sebe liší dle počtu a druhu špuntů na podrážce.

Lisovky FG

Název FG vychází z anglického termínu "Firm Ground," tedy pevný povrch. Tyto kopačky jsou tradiční volbou pro hraní na suché přírodní trávě a jsou nejčastější volbou pro většinu fotbalistů za počasí bez srážek. Na spodní straně kopaček obvykle najdete 10 až 14 plastových či gumových kolíků různých velikostí, které slouží k zajištění stability na trávě.

Lisovky HG

Kopačky HG (hard ground) jsou konstruovány pro použití na velmi tvrdých površích, jako je škvára a písek. Jejich hlavní charakteristikou je nižší profil a vyšší počet špuntů. Tato kombinace umožňuje rovnoměrnější rozložení váhy na tvrdém povrchu a přináší lepší stabilitu. V současné době se setkáte s tímto typem kopaček jen zřídka, protože na škváře už se fotbal téměř nehraje.

Lisovky AG

Kopačky s označením AG jsou navržené speciálně pro umělou trávu. Mají vyšší počet krátkých špuntů. Tato speciální konstrukce zvyšuje trvanlivost těchto této fotbalové obuvi.

Lisovky FG/AG

Spojení dvou typů kopaček se v poslední době stává stále populárnější. Kopačky s označením FG/AG jsou určené pro použití jak na přírodní, tak na umělé trávě. Tyto kopačky mají na podrážce kombinaci vysokých a nízkých špuntů. Pokud pravidelně střídáte přírodní a umělou trávu, nemusíte kupovat dva páry kopaček. Počítejte však s tím, že jde vždy o určitý kompromis. Oblíbené lisovky i další kopačky najdete zde: https://www.r-gol.com/cs/kopacky

Na podmáčeném povrchu podrží kolíky

Kopačky s "kolíky" jsou označované jako SG (Soft Ground). Oproti pevným špuntům jsou tyto kolíky vyměnitelné. Kolíky bývají vyrobeny buď z tvrdého plastu, nebo kovu. Při pohybu po rozbahněném nebo mokrém přírodním trávníku se tvrdé kolíky zakousnou do povrchu a zajišťují tak lepší stabilitu.

Na podešvi najdeme obvykle šest kolíků. 4 v přední části a 2 v zadní části. To může vést k horšímu rozložení váhy. Spolu s tvrdostí kolíků to může způsobit při delším hraní bolesti chodidel. Kolíky proto používejte opravdu jen na podmáčeném povrchu. Počítejte také s tím, že v českých soutěžích je povolené hrát s kolíky až od věkové kategorie starších žáků. Kopačky s kolíky i další vybavení na fotbal najdete prověřeném e-shopu R-Gol: https://www.r-gol.com/cs

Lisokolíky zajistí stabilitu i pohodlí na podmáčeném povrchu

Kopačky s označením SG/FG přinášejí propracovanou kombinaci lisovaných špuntů a vyměnitelných kolíků. Nejčastější je varianta s 6 kolíky a 5 lisovanými špunty. Tyto kopačky jsou vhodné pro hraní na podmáčeném terénu. Kolíky poskytnou stabilitu, zatímco lisované špunty přinášejí rozložení váhy na větší plochu. V porovnání s tradičními kolíky jsou tak lisokolíky pohodlnější alternativou.

Na umělku vyběhněte s turfy

Turfy (TF) jsou speciální kopačky na umělé povrchy. Poznáte je podle velkého počtu drobných gumových výstupků na podrážce. Tato konstrukce zajistí vynikající přilnavost na umělém povrchu.

Do haly patří jedině sálovky

Trénujete v zimě v hale? Pak budete potřebovat i tzv. sálovky, nejčastěji značené jako IN. Poznáte je podle jejich specifické, téměř hladké podrážky v béžové barvě, která nezanechává šmouhy. Podrážka je ve srovnání s ostatními druhy kopaček slabší, abyste v nohách měli dostatečný cit pro míč. Podívejte se na nejširší nabídku sálovek: https://www.r-gol.com/cs/salovky