Na pláž dítěti pořiďte obleček, který nepropustí slunce

Dermatologové dětem doporučují speciální plážové oblečení, které dětskou kůži chrání proti škodlivým paprskům.
Obyčejné bavlněné tričko může před sluncem ochránit vaše záda a ramena, pro vaše dítě je to ale příliš málo. Dermatologové proto zejména dětem doporučují speciální plážové oblečení, které nedovolí škodlivým paprskům, aby se dostaly na dětskou kůži.
Vyzkoušejte si členství videoportálu
Kondice na 14 dní zdarma!
Získejte přístup k odborným článkům a cvičebním lekcím, které zvládnete v bezpečí domova.

Již zmíněné bílé tričko z bavlny má ochranný faktor okolo dvaceti, zadrží tedy jen část slunečních paprsků. Speciální plážové oblečení se vyrábí z materiálů, které zachytí téměř sto procent UVA a UVB záření. Místa chráněná oblečením není vůbec třeba mazat krémy na opalování, naopak se to spíš nedoporučuje. Oblečky ocení hlavně rodiče alergiků a atopiků, protože nebudou muset dávat citlivé kůži tolik zabrat nanášením krémů.

Do deseti let jsou děti nejcitlivější

Narazíte na trička, šortky i kloboučky. Speciální materiály rychle schnou, takže nemusíte mít strach, že se dítě nachladí, když po koupání v moři bude běhat v mokrých šortkách. Počítejte s vyšší cenou – vybavit na pláž dítě může vyjít i na dva tisíce, záleží, jakou zvolíte značku. Investice má ale smysl. Podle přední české dermatoložky Moniky Arenbergerové totiž děti do deseti let absorbují zhruba stejné množství záření jako v celém zbytku života dohromady. I proto, že jsou velmi často venku. Jejich kůže je mnohem citlivější, protože zatím nemají dostatek pigmentu.

„Padesátka“ chrání nejlépe

Pro děti vybírejte oblečení a kloboučky označené UPF 50+, což zjednodušeně řečeno znamená, že jejich kůže bude absolutně chráněná. Užitečné jsou zejména takzvané legionářské čepice, které mají i jakousi plachtu zakrývající krk, jedno z míst, kde se děti nejčastěji spálí při hře na pláži. Výrobci vám situaci výrazně ulehčují, protože dětské oblečky vyrábějí v atraktivních barvách a vzorech. Pro potomky v pubertě jsou k dispozici střízlivější designy s více „dospěláckými“ vzory.

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.