Premium obsah

Cvičení pro zdravá chodidla

Zdroj: Kondice.cz
Nejpřirozenějším a nejzdravějším pohybem pro naše tělo je chůze. Proto bychom si každý den alespoň po dobu třiceti minut měli tento pohyb dopřát. Pokud chodidla dlouhodobě zatěžujeme, nosíme nevhodnou obuv či často sedíme, dochází k bolestem nohou, zad a kloubů. Přitom jednoduchými cviky si od bolesti můžeme pomoci sami.

V určitém období života jsou některé části našeho těla více či méně namáhané a přetížené. Jednotlivé části těla jsou pro nás zrcadlem, jak na tom jsme. Jedná se například o chodidlo či zápěstí, které vypovídají o stavu celého těla. Například v období těhotenství jsou extrémně namáhaná chodidla. Při sezení u počítače a práci s myší výrazně přetěžujeme zápěstí. Jednoduché cviky nám však tyto bolesti pomohou přetížení eliminovat.


Zažijte okamžitý příval pozitivní energie


Krátké a jednoduché cvičení pomáhá našemu tělu a oživí jej. Často se při cvičení zaměřujeme na části těla, jako jsou břicho, hýždě, stehna. Zapomínáme ale na zápěstí a předloktí, které často přetěžujeme. Ať chceme nebo ne, v těle je totiž vše propojené. Zejména musíme věnovat pozornost těm částem, kde cítíme tlak a bolest, a do nich zaměřit svou pozornost, emoce a dané části prodýchat a uvolnit.


V této lekci se dozvíte několik tipů, jak pomoci vlastnímu tělu i v případě, že máte jen několik minut času. Lze totiž cvičit i při přípravě snídaně. Stačí cvičit 5 minut kdykoli během dne.

Na první cvičení je potřeba tenisový míček, který položíte na podložku a budete na něj našlapovat. Chodidlo si jedno po druhém po celé ploše promasírujete valivým pohybem míčku. Tímto cvičením si můžete odblokovat bolesti v zádech.

V druhém cvičení se zaměříte na vědomou oporu chodidel a zaujmete i správné postavení nohou, ve kterém byste měli běžně fungovat při každodenních aktivitách. Zapojíte i aktivní brániční dech.

Při třetím cviku můžete použít lana spirální stabilizace a mobilizace, lze však cvičit i bez nich. Lana se navazují do výšky mezi koleny a rameny. Opřete se do země a vědomě budete dýchat s cílem vytvořit ze sebe písmeno C. Cvik protahuje bedra, krční a hrudní páteř.

Čtvrtý cvik je opět s lanky a nazývá se delfín. Pohybem paží a nohou tvoříte s nádechem a výdechem oblouk.

Závěrečný cvik bude opět s tenisákem a je zejména pro ty, co trpí na bolavá zápěstí, záněty karpálních tunelů a šlach či bolesti krční páteře, která s tím často souvisí. Tento cvik tyto problémy minimalizuje a dokáže současně uvolnit krční páteř. Balónek položíte na podložku a věnujete se palcové hraně předloktí. Opřete ji do míčku a budete zkoumat malými pohyby předloktí a zápěstí.

Zdroj: Zuzana Bičíková

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.