Pokud si neumíte představit dovolenou bez šumění moře, vydejte se na sever k Baltskému moři. Kouzlo tamních čistých písčitých pláží si budete užívat v poklidu, žádné davy turistů přetahujících se o lehátko tu na vás nečekají. Polsko vás však okouzlí také svou úchvatnou přírodou národních parků, Tater, Mazurských jezer či Białowieżského pralesa, domova největšího volně žijícího přežvýkavce Evropy – zubra. Tato místa lákají k turistice, cyklistickým výletům, vodnímu lyžování i dalším vodním sportům. Bohatost polské historie se odráží v kulturním dědictví, kterým je celá země doslova protkaná. Snad každé město se pyšní hradem, případně ruinami a samozřejmě sakrálními stavbami. Města jako Krakov, Varšava a Gdaňsk jsou v tomto ohledu sázkou na jistotu, ovšem krásné destinace se nacházejí třeba i v příhraničí, tedy jen pár hodin cesty.

Přelom prázdnin je ideální dobou pro návštěvu

Zvažujete-li, kdy se k Baltskému moři vydat, vyberte si termín v polovině prázdnin. „Nejideálnější období pro relax u polského moře je na přelomu července a srpna, kdy teplota vzduchu dosahuje 29 °C a teplota vody může mít příjemných 22 °C. Nejdeštivějším obdobím bývá naopak začátek července,“ říká k cestování k Baltskému moři Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia. Pokud si chcete přivézt z dovolené opálení od moře, tak si také přijdete na své. Ovšem díky příjemnému vánku nebudete mít pocit, že se pečete na grilu.

Snadná dostupnost, spousta atrakcí

Jednou z hlavních výhod dovolené u Baltského moře je jeho snadná dostupnost. Z Prahy se k moři dostanete za pouhých šest hodin, z Ostravy dokonce za necelých pět a půl hodiny jízdy autem. Další výhodou je i nízká jazyková bariéra, která výrazně zvyšuje komfort během pobytu. Pokud tedy neumíte anglicky, nic se neděje, u Baltu se domluvíte i s češtinou, která je polštině podobná. V Polsku je navíc benzín o něco levnější, stejně tak jídlo. Najdete tu taky spoustu baby friendly hotelů jen kousek od moře. Z místní kuchyně určitě vyzkoušejte populární pirohy neboli plněné taštičky, které tu dělají zhruba na milion způsobů. Sladké i slané, s masem nebo tvarohem a zelím.

Zdroj: Youtube

Hotely tu disponují bazény a wellness službami na velmi vysoké úrovni a navíc – Poláci jsou opravdoví přeborníci, co se týče umístění zábavných atrakcí na metr čtvereční. Skákací hrady, zábavní parky a podobné kratochvíle najdete i v menších letoviscích. Například v malebném městečku Niechorze je pořád co dělat. Motýlí dům, výstava Lega, Park miniatur majáků, skákací hrady, ve vedlejším městě Rewal byl zábavní park Velryba, oceanárium a mnohé další.

Písečné pláže pro děti

Polské pobřeží je doslova poseto malebnými letovisky, které stojí za návštěvu. Pláže jsou písčité s pozvolným vstupem do vody, což ocení hlavně rodiny s malými dětmi. Mezi nejpopulárnější destinace patří Kołobrzeg, Rewal a Międzyzdroje. Poslední zmíněná se nachází poblíž Wolinského národního parku, který chrání jeden z nejkrásnějších úseků polského útesového pobřeží.

Pro rodiny s dětmi je skvělým tipem víska Dziwnów, kde je spousta pěkných hřišť pro malé i větší děti. Za návštěvu stojí i park miniatur s modely majáků z polského pobřeží v měřítku 1:10 a muzeum mašinek. Oblíbeným místem je také poloostrov Hel, město Świnoujście s nejkrásnější pláží v Polsku a rekreační středisko Stegna.

Zdroj: Youtube

Łebská Sahara

Větší cestovatelé zase ocení Mrtvé jezero obklopené vzácnými stromy a křovinami. Dalším zajímavým tipem je městečko Łeba sousedící s národním parkem Slowinski. Tento starý přístav patří k hojně navštěvovaným místům i díky své příjemné atmosféře s množstvím malých obchůdků, restaurací a barů, kde nabízí místní rybí pochoutky za velmi přijatelné ceny.

„Łeba bude ideálním výchozím bodem pro vaše výlety po okolí, a to hlavně do národního parku Slowinski, který se pyšní nepřeberným přírodním bohatstvím. Za zmínku stojí zejména pohyblivé písečné duny, ta největší z nich dokonce dosahuje výšky až čtyřiceti metrů.

Letní hlavní město Polska

Milovníci umění a historie si přijdou na své v tzv. trojměstí, které tvoří Gdaňsk, Gdyně a Sopoty. V Gdaňsku se nachází řada kostelů, historických bran a muzeí. Sopoty jsou naopak známé jako letní letovisko, a to zejména pro své lázně, pláže a nejdelší dřevěné molo v Evropě. Gdyně zaujme moderní architekturou, akváriem a množstvím slunečných dní. U Baltského moře se nacházejí i nádherné lázně (Sopoty, Kołobrzeg, Świnoujście, Ustka), proto si na dovolenou vyhraďte alespoň 5 dní a užijte si kromě výletů a koupání i zasloužený relax.

Zdroje:

https://www.polsko.travel/cz/

https://www.invia.cz/