Poznat, že máte růžovku, nemusí být vůbec snadné. Zpočátku se totiž často maskuje za citlivou nebo aknózní pleť, takže vás sotva napadne, že problém může být úplně někde jinde. Občas se červenat je přeci normální. Jenže projevy rosacey, které se podle statistik objevují mezi třicátými a padesátými narozeninami, se většinou stupňují, až červeň tvář nakonec okupuje natrvalo. Nejčastěji bývají postižené tváře, dolní polovina nosu, brada a čelo a jejich začervenáním to bohužel většinou zdaleka nekončí.
„První příznaky bývají nenápadné. Kůže začne být citlivá a svědí. Mnoho lidí proto nemoc zamění například jen s podrážděním či alergickými reakcemi. Červenání může být ze začátku jen chvilkové a mizet. Později se však většinou vrátí ve větší a dlouhodobější intenzitě a může docházet až k postupnému ztluštění kůže,“ popisuje typický průběh onemocnění dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.
Ženy jsou k růžovce náchylnější
Pacienty s rozvinutější formou růžovky často trápí ještě rozšířené žilky, zanícené pupínky a v nejtěžších případech i hrbolatá a zbytnělá pokožka, zejména v oblasti nosu. Část pacientů se v souvislosti s rosaceou navíc potýká také se zanícenýma očima. To všechno pro jejich psychiku znamená pořádnou ránu, která je ve výsledku brzdí ve společenském, milostném i pracovním životě.
Každodenní maskování rosaceou postižené pokožky, které obvykle bývá prvním řešením, přitom nic moc neřeší. Jednak je hodně únavné a vysilující a jednak ani se silnou vrstvou make-upu pleť postižená rosaceou nikdy nevypadá zdravě a přirozeně, zvlášť přidají-li se k ruměnci i pupínky nebo zbytnělá pokožka. Ženy jsou přitom v nevýhodě nejen kvůli tomu, že je rosacea postihuje častěji než jejich protějšky, ale hlavně proto, že jsou na svůj zevnějšek mnohem více fixované a nemoc pak logicky také hůře snášejí. Z toho důvodu dermatologové doporučují léčit zároveň s postiženou kůží i zraněnou duši a vyhledat psychoterapeutickou pomoc.
Zvlášť v těžších případech se pacienti musí vypořádat s tím, že je zvídavé pohledy okolí pronásledují takřka na každém kroku. Velmi často se třeba stává, že tyto lidi okolí kvůli zarudlému nosu zcela neprávem podezřívá z alkoholismu. Zvědavé pohledy, či dokonce odsudky jsou do velké míry dány tím, že o rosacei mají lidé obecně jen velmi malé povědomí.
Léčba není beznadějná
Máte-li podezření, že se rosacea týká i vás, určitě neotálejte s návštěvou dermatologa. Ten určí, v jakém stadiu onemocnění je a pravděpodobně vám kromě preventivních opatření, mezi které patří vyhýbání se horkým nápojům, alkoholu nebo kořeněným jídlům, doporučí i speciální kosmetiku. Dobrým řešením jsou také léky, pomocí nichž se dá rudnutí dostat úplně pod kontrolu nebo alespoň stav postižené pokožky výrazně zlepšit. Projevy rosacey se dají zkrotit i pomocí cévního laseru, v případě zbytnělé pokožky mají lékaři dobré výsledky s ablačním laserem či dermabrazí.
Nesmíme zapomenout ani na ochranu před sluncem. Právě sluneční záření totiž bývá častým spouštěčem tohoto kožního onemocnění. Na vzniku se ale podílí i jiné faktory, například dědičnost, zvýšená náchylnost k zánětu, mikrobiální vlivy nebo některé léky. „Pokud někdo v rodině tímto kožním onemocnění trpí, je vyšší pravděpodobnost, že postihne i další generace,“ upozorňuje vedoucí vědeckého týmu společnosti Chromozoom Barbora Procházková.
Zdroje:
dermatolog MUDr. Jan Kučera, Ph.D., www.perfectclinic.cz
vědkyně a genetička Ing. et. Ing. Barbora Procházková, Ph.D, www.chromozoom.cz
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7858727/