Jaká postava je pro muže nejvíc přitažlivá? To se odvíjí podle toho, o jakém kontinentu se budeme bavit. V některých částech Afriky je například žádoucí, aby žena byla co nejobjemnější. Oblé křivky jsou tu symbolem krásy a plodnosti, například v severoafrické Mauritánii se dodnes budoucí nevěsty cíleně vykrmují – velké poprsí a pozadí, široké boky, macatá stehna a faldy na břiše tam mají doslova cenu zlata.

Macatá stehna nebo rachitická postava? Záleží na době

Zdroj: Youtube

Záleží také na tom, do jaké doby se přeneseme. Ještě v padesátých letech minulého století svět šílel po herečce Marilyn Monroe, která byla ikonou žen a sexsymbolem mužů. V dnešním světě krásek s velikostí 34 by ale se svou postavou obstála jen stěží. Kdy se to změnilo? Nesjpíš v 60. letech, kdy byla na vrcholu slávy modelka Twiggy, jejíž vizáž měla pramálo co společného s ženskými křivkami. Modelka připomínala spíše chlapce, byla „samá ruka, samá noha“, a tento trend se na přehlídková mola vrátil i koncem 90.let, kdy byly populární dívky připomínající reklamu na hladovění (jako třeba Kate Moss). Nicméně to, že se vyhublé modelky objevují na titulních stránkách a billboardech, ještě neznamená, že se takové ženy skutečně líbí i mužům v reálném světě.


Plnější tvary nevadí, když nejsou „rozkydlé“

Jak už jsem zmínila, preference ohledně ženské přitažlivosti se liší podle kultury dané země, ale záleží i na sociálních okolnostech a především osobních preferencích. Když jsem si dělala na toto téma před lety malý průzkum mezi kamarády a kolegy, vyšlo mi z toho následující: muži dávají přednost štíhlejším ženám, ideálně s tvarem přesýpacích hodin, kdy vynikne úzký pas a oblejší boky, pokud je k tomu plnější i hrudník, jsou to body navíc. Většinou. Existují ale i jedinci, kteří dávají přednost většímu zadečku, dlouhým nohám, menšímu poprsí, a v neposlední řadě jsou muži, kterým je to, jak žena vypadá, zcela fuk. (Dobře, pokud neváží 150 kilo). Důležitější je pro ně jiný faktor, a to především sebevědomí ženy a energie, která z ní vyzařuje. To pak strčí do kapsy i případný špek na břiše. Žádný muž mi ale neřekl, že žena musí být vyloženě hubená. Mnohem častěji jsem slýchala tyto dvě věty: „Pár kilo navíc nevadí, ženskou je potřeba mít za co chytit“ a taky „Je jedno, když má větší stehna nebo zadeček, ale nesmí to být tvaroh!“ Takže, i plnější křivky nevadí, když jsou pěkně pevné a „nerozlézají se do všech stran“.

Nejdokonalejší tělo má údajně modelka Kelly Brook

Na téma ideální ženská postava vzniklo i několik výzkumů a studií. Podle jedné má například vědecky nejdokonalejší tělo na světě modelka a herečka Kelly Brook. Proč zrovna ona? Podle studie Texaské univerzity je ideální ženské tělo, které má následující aspekty: Výška 1,68 metru a míry poprsí, pasu a boků s rozměry 99 x 63 x 91 cm. Právě těmi se pyšní Brook.Ta přitom rozhodně nepatří mezi extra štíhlé ženy, pyšní se zaoblenými křivkami a výrazným, plným dekoltem. Dobrou zprávou je, že neexistuje jeden „správný“ typ postavy a každý má navíc jiné preference. Nicméně tohle je několik přetrvávajících trendů, co se týče ženské krásy:

  1. Přirozený vzhled: Mnoho mužů preferuje v první řadě přirozený vzhled jak v obličeji, tak na těle. V praxi to znamená, že muži nevyhledávají ženy s příliš výrazným make-upem, odbarvenými vlasy a plastickými úpravami. Mnohem více sexy než ňadra velikosti 5 je pro ně například pěkný úsměv, laskavé oči nebo čistá a svěží pleť.
  2. Zdravě vypadající postava: Muži dávají přednost ženám, které mají zdravou a fit postavu. To rozhodně neznamená extrémní štíhlost, kdy ženám lezou ven kosti, ale spíše vyváženost mezi svalovou hmotou a tělesným tukem. Toho se nedosáhne dietami a hladověním, ale vyváženou stravou, přiměřenou pohybovou aktivitou a občasným silovým tréninkem.
  3. Ideální proporce: Je to tak, pánové tvorstva se dělí na „dolňáky“ a „horňáky“, ale není to obecné pravidlo. Nicméně mnoho mužů přitahují určité proporce těla, jako jsou právě větší boky a zadeček nebo plnější hrudník. Například postava ve tvaru přesýpacích hodin, kde jsou vyvážené proporce mezi hrudníkem, pasem a boky, bývá často považována za nejvíc atraktivní. Pokud patříte mezi „hodiny“, můžete si tak gratulovat, máte totiž nejvíce souměrnou postavu, která se líbí většině populace.
  4. Sebevědomí: Sebevědomí a způsob, jakým žena umí svoji postavu nosit a „prodat“ hraje velkou roli a často je důležitější než samotné tělesné rysy. Žena, která je spokojená se svým tělem a cítí se v něm dobře, je obvykle vnímána jako atraktivnější. Nic neodradí muže jako to, když si jejich partnerka věčně stěžuje na svoji postavu a řeší každý faldík nebo si kvůli štíhlé postavě odpírá jídlo.
  5. Individuální preference: Každý muž má své vlastní individuální preference, které mohou být ovlivněny jeho vlastními zkušenostmi, kulturou, ve které vyrůstal, a dalšími osobními faktory. Někteří muži preferují štíhlejší postavy, jiní zase plnější tvary.


Nejdůležitější je spokojenost a vyrovnanost

Co říci závěrem? Snad jen to, že neexistuje univerzální ideál krásy, který by byl po chuti všem mužům na planetě. Je to jako s jídlem. Někdo má rád makové, jiný zase povidlové buchty a tak je to v pořádku. Každému podle jeho gusta. Určitě je skvělé, pokud se o sebe staráte, zdravě jíte, zpevňujete postavu a díky kardio tréninku pečujete o svoje srdce a cévy. Pěkná postava, pevné bříško a sexy ženské křivky jsou pak super bonusem, který muži ocení, nicméně platí, že důležitější než to, jak vypadáte, je pocit, který ze sebe máte. Protože jedině vyrovnaná a vnitřně spokojená žena vyzařuje krásu a pozitivní energii i navenek a to je podle mužů tou největší známkou atraktivity a skutečným magnetem, který přitahuje okolí. Klidně i s pár kily navíc. Myslete na to, prosím.

Zdroje:

https://www.dailymail.co.uk/femail/article-2364060/Force-fed-husband-How-Mauretanian-women-fattened-like-foie-gras-geese-dangerous-animal-growth-hormones-satisfy-mens-love-larger-lady.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4050298/

https://citymagazine.si/en/scientists-have-confirmed-what-are-the-ideal-measurements-of-a-female-body/