Ostré slunce nemusí spálit pouze naši pokožku. Pokud dostatečně nechráníme své vlasy, může se UV záření ze slunečních paprsků podepsat i na našich pramenech. Vlasy mohou změnit barvu, začít se krepatit, lámat, ztenčit se a mohou být vysušené či ztrácet lesk. Ačkoliv si mnoho lidí může říkat, že sluníčko jejich vlasům prospívá a vlasy se krásně vyšisují, opak může být pravdou. Při delšímu vystavení slunečnímu záření se může poškodit vnější schránka vlasu, takzvaná kutikula.
Co dělá slunce s našimi vlasy?
Možná jste si všimli, že když se vrátíte z delší dovolené, vlasy se vám trochu zesvětlí. Krásně je to vidět na dlouhovlasých surfařích, kteří mají blonďaté melíry jako od profesionální kadeřnice. Děje se to proto, že sluneční záření působí na vlasy podobně jako odbarvování. Odbarvovací prostředky reagují s melaninem ve vlasech, což způsobuje nevratnou chemickou reakci, která odstraňuje barvu. Mimo jiné také odbarvovač poškozuje vlasovou kutikulu a protein, kterému se říká keratin. A co víc, některé studie naznačují, že pokud budeme vlasy vystavovat často a dlouhodobě UVA a UVB záření, můžeme začít předčasně šedivět.
Jak chránit vlasy před sluncem?
Dermatologové a odborníci na péči o vlasy v první řadě doporučují použití produktů s SPF určených pro ochranu vlasů před škodlivými paprsky. Tyto produkty obvykle obsahují UV filtry, jako jsou avobenzone, octinoxate a oxid zinečnatý, které fungují na základě buď absorpce, nebo odrážení UV záření. Kromě toho některé produkty mohou obsahovat antioxidanty a rostlinné oleje, které pomáhají chránit vlasy před paprsky slunce a případně zklidnit pokožku hlavy.
Nezapomeňte na pokožku hlavy
Mnoho lidí si chce chránit vlasy před sluncem proto, aby zůstaly kvalitní a lesklé. Ovšem velice důležité je chránit také pokožku hlavy. Ta patří k nejcitlivějším částem našeho těla a na spálení od sluníčka je velice náchylná. Samozřejmě můžete použít na pokožku hlavy běžný opalovací krém, pravděpodobně vám to ale zalepí a zamastí vlasy. Podívejte se v obchodech po speciálních pudrových opalovacích krémech na vlasy a pokožku hlavy, které mohou být vynikající volbou na ochranu před sluncem.
Fyzická bariéra
Pokud víme, že budeme dlouho na přímém slunci, je rozhodně žádoucí vzít si nějakou bariéru, jako je šátek nebo klobouk. Klobouky s hodnocením ultraviolet protection factor (UPF) jsou považovány za nejlepší volbu, protože jsou testovány a regulovány. Je důležité si uvědomit, že ne všechny klobouky poskytují stejnou úroveň ochrany. Navíc můžete ochranu hlavy použít i jako stylový prvek – skvěle vypadá třeba turban nebo ozdobný šátek – ten by ale měl mít dostatečnou gramáž, aby vaše vlasy skutečně ochránil.
Mějte také na paměti, že pokud budete plavat ve chlorované vodě, může to vaše vlasy také vysušit. V takových případech je vhodné použít koupací čepici.
Bez kondicionéru ani ránu
Ať už jdete na slunce nebo ne, při každém mytí vlasů byste měli použít kondicionér. Je to proto, že šampon vlasy vyčistí, ale dehydratuje – kondicionér a maska na vlasy jim dodají ztracený lesk a hydrataci. V létě také dobře fungují takzvané leave-in kondicionéry, které nepotřebují omytí.
Pro ty, kteří hledají přírodní řešení, je možné použít domácí prostředky, jako jsou DIY masky na vlasy nebo přírodní oleje, například kokosový nebo aloe olej, které pomáhají udržet vlasy hydratované a chrání je před vysušením. Je také důležité omezit používání vlasových přípravků, které mohou kštici vystavit dalšímu poškození, například barvy na vlasy nebo chemické úpravy.
Zdroje:
https://www.healthshots.com/beauty/hair-care/5-home-remedies-to-protect-hair-from-sun-damage/
https://health.clevelandclinic.org/best-ways-to-protect-your-hair-from-sun-damage
https://www.stylecraze.com/articles/10-ways-to-protect-your-hair-from-the-summer-sun/