Slyšeli jste někdy o procesu zvaném glykace? Jde o přirozený proces v těle, při kterém se cukry, zejména glukóza, vážou na proteiny, jako jsou kolagen a elastin. Ty potřebuje naše pokožka k tomu, aby byla pružná, elastická, hydratovaná a svěží. Během glykace, ke které dochází při konzumaci cukru, se molekuly cukru v těle navážou na zmiňované proteiny a způsobí jejich znehodnocení. De facto poškozují síť kolagenových a elastinových vláken a způsobují, že tato vlákna jsou křehká a snadno se lámou. To vede ke změně struktury pleti, ztrátě její pevnosti a elasticity a vzniku vrásek.

Zdroj: Youtube

Cukr a zpracované potraviny škodí pleti

Glykace tedy urychluje stárnutí pleti, protože poškozuje její pružnost a pevnost, což vede ke vzniku vrásek a ztrátě mladistvého vzhledu. Možná jste si všimli, že když máte svůj „cheat day“, váš obličej vypadá následující den mdle a unaveně. Někomu zase během dnů, kdy konzumuje větší množství zpracovaných potravin a smažených jídel vyraší pupínky. Ano, i za to může proces glykace. Cukr totiž zvyšuje hladinu inzulinu v těle, což může vést k nadprodukci kožního mazu. I když naše strava výrazně ovlivňuje dopad glykace na naši pleť, dalšími zásadními faktory jsou i genetika, životní styl, vysoká hladina cukru v krvi, oxidační stres a věk.


Proč je cukr tak nebezpečný?

Nadměrné množství cukru, zejména rafinovaného, zvyšuje hladinu inzulinu a zánětlivé procesy v těle, jak dokládá řada studií. To pak následně zhoršuje stav pleti. Pokud snížíte příjem cukru, odrazí se to nejen na vašem zdraví, ale zachováte si i mladistvý vzhled a pružnost pokožky.

Abyste co nejvíce minimalizovali negativní dopad cukru na pleť, je samozřejmě nejlepší co nejvíce omezit konzumaci jednoduchých cukrů (sladkosti, pečivo, pizza, zmrzliny, sladké nápoje). Důležité je také pít dostatečné množství vody, což podporuje detoxikaci těla a pomáhá v pleti udržovat vlhkost. Zařaďte do svého jídelníčku také potraviny bohaté na antioxidanty, které zpomalují stárnutí organismu – patří mezi ně například: vitaminy C a E, zinek, mangan, zelený čaj či ginkgo biloba.

Jak mít hydratovanou pleť

Kromě pití dostatečného množství tekutin můžeme tělo hydratovat i zvnějšku. Kromě krémů, masek nebo sér existují i přírodní pomocníci. Například čerstvý gel z aloe vera aplikovaný přímo na pokožku pomáhá udržet vlhkost a zklidnit podráždění způsobené sluncem.

Další možností je kokosový olej. Je bohatý na mastné kyseliny, které pomáhají obnovit ochrannou bariéru pokožky a udržet ji jemnou a hladkou. Kokosový olej je vhodné použít po sprchování, kdy je pokožka ještě vlhká, aby se lépe vstřebal.

Pro zlepšení regenerace pokožky a obranu proti předčasnému stárnutí mohou pomoci i bylinné přípravky. „Pýr a lopuch čistí sliznice a kůži a dodávají pokožce prospěšné látky. Výjimečné působení mají tinktury z pupenů, takzvaná gemmoterapeutika, která dodávají do pokožky látky podporující pružnost pleti. Vhodný je černý rybíz, borovice, sekvoj nebo dub,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Není cukr jako cukr

Vždy záleží na zdroji, ze kterého sacharidy přijímáme. Přírodní cukry, které se vyskytují například v ovoci nebo rýži, jsou pro tělo potřebným a nepostradatelným zdrojem energie, ale také dalších důležitých látek. Komplexní potraviny, které jsou bohaté právě na přirozeně se vyskytující sacharidy, totiž obsahují také vitaminy a minerály a další fytonutrienty. Pro tělo je tedy pravidelný a rozumný přísun zeleniny, ovoce, celých obilovin či typických příloh, jako je rýže či brambor, velmi důležitý a vedle bílkovin a zdravých tuků by takové komplexní sacharidy měly tvořit podstatnou část naší stravy.

Ošetření pro mladistvou pleť

„Minimalizovat a obnovit mladistvý vzhled pleti lze také za pomoci chemického peelingu. Díky němu můžete odstranit poškozené vrstvy pokožky a stimulovat tvorbu nového kolagenu. Tento zákrok zahrnuje aplikaci roztoku AHA kyselin na pokožku, který způsobuje exfoliaci horní vrstvy pleti. Nová vrstva kůže, která se objeví, je hladší a pevnější, což pomáhá minimalizovat jemné linky a vrásky způsobené glykací,“ říká dermatoložka MUDr. Adéla Procházková z Perfect Clinic Dermatology.

Další účinnou metodou je pak laserová terapie, která pracuje na principu stimulace kolagenu v hlubších vrstvách pokožky. Tím se zlepšuje pevnost pleti a snižuje výskyt vrásek. Vhodný je například frakční CO2 laser a populární je poslední dobou také mikrojehličkování s radiofrekvencí. Tento proces vytváří drobná poranění v pokožce, což stimuluje přirozený regenerační proces těla a produkci kolagenu a elastinu.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9471313/

https://www.webmd.com/diabetes/features/how-sugar-affects-your-body

https://www.nivea.cz/tipy-rady/pece-o-plet/glykace