Břečťan je oblíbenou součástí přípravků proti celulitidě. Je bohatý na saponiny, třísloviny a terpenoidy a má silné antioxidační účinky. Projasňuje pokožku, srovnává její tón, zpevňuje ji a podporuje mikrocirkulaci.

A to všechno se v boji proti pomerančové kůži počítá. Sehnat břečťan navíc vůbec není obtížné – tuhle nenáročnou popínavou rostlinu s charakteristickými trojlaločnatými lístky dost možná máte i na zahradě nebo na ni narazíte při procházce v lese.

Zdroj: Youtube

„Mladé listy jsou mnohem lesklejší a ne tak kožovité jako ty starší. Obsahují kyselinu mravenčí, kávovou a jablečnou, které pozitivně ovlivňují prokrvení kůže a odtok mízních tekutin. Potlačují i hromadění vody v podkožce,“ vysvětluje bylinkářka Monika Golasovská z Bylinkové terapie.

Jak břečťan použít? Zkuste si připravit masážní olej, který zpevní pokožku a napomůže detoxikaci. Potřebovat na něj nebudete nic speciálního, jen si budete muset počkat, až vám ve sklenici „dozraje“.

Velkou hrst čerstvých břečťanových listů nasekejte nahrubo a vložte do sklenice, která se dá uzavřít, a zalijte 3 dcl slunečnicového oleje. Nechte louhovat alespoň dva týdny na teplém místě, sceďte a zbytky listů dobře vymačkejte. Poté přelijte do tmavé lahve.

Olejem každý den masírujte problémové zóny. Postupujte jemnými tahy od nártů směrem vzhůru. Masáž by měla být spíš jemnější, nikdy by vás neměla bolet. Použít při tom můžete i speciální pomůcky, jako jsou třeba silikonové masážní baňky. Ty v ošetřovaném místě vytvoří lehký podtlak a tím účinky masáže posílí, protože se kůže více prokrví.

Kůži také před masáží můžete prokrvit studenou sprchou. Nezapomeňte ale, že na celulitidu nejlépe zabírá komplexní přístup, tedy dostatek pohybu, poctivý pitný režim (zkuste zařadit čaj na podporu lymfy) a zdravé jídlo s velkým množstvím ovoce a zeleniny.

Zdroj: bylinkářka Monika Golasovská, www.bylinkova-terapie.cz https://cdn.mdedge.com/files/s3fs-pu