7 nejlepších olejů, které jsou ideální do zdravé kuchyně

7 nejlepších olejů, které jsou ideální do zdravé kuchyně

Jsou zdrojem důležitých vitaminů a esenciálních mastných kyselin. Chrání nás tak před vysokým cholesterolem a dalšími civilizačními chorobami, takže ani na dietě se olejům nevyhýbejte. Denně si dejte lžičku do salátu a občas se v nich i vykoupejte.  

1 lžička každý den: Olivový olej

Pro zdraví: Snižuje množství špatného cholesterolu, a přispívá tak k ochraně před srdečními onemocněními. Má lehce projímavé účinky a snižuje krevní tlak.„Vybírejte si panenský olej a přidávejte ho do jídla až nakonec, aby neprošel teplem. Ideálně lžičku denně, ale můžete i více,“ doporučuje nutriční terapeutka ze studia Yogata Ivana Jungová.
Pro krásu: Zvláčňuje a vyživuje pokožku, vlasy i nehty. Koupel s kapkou olivového oleje pomůže suché kůži, rozehřátý olej prospěje křehkým a vysušeným nehtům. Můžete ho vetřít i do suchých konečků vlasů. Prospěje také citlivé pokožce miminek.
Tip Kondice: Zkuste si ho kápnout na pečivo místo másla a přidejte zeleninu a sýr.

1-2 lžičky 3x týdně: Sezamový olej

Pro zdraví: Snižuje množství špatného cholesterolu. Díky vysokému obsahu karotenů, hořčíku, vápníku a zinku léčí choroby sliznic, kůže, nehtů a vlasů. „Působí preventivně proti osteoporóze a léčebně při zlomeninách kostí,“ říká nutriční terapeutka Jungová. Kromě toho příznivě ovlivňuje nervové choroby, deprese a psychózy a zvyšuje imunitu.
Pro krásu: Výborně poslouží nejen jako šetrný pečující olejíček pro děti, ale i jako dámská prevence proti striím nebo k masáži jizev.
Tip Kondice: Dodá nezaměnitelný šmrnc všem asijským jídlům. Oživí ale i salát, polévky a kaše.

1-2 lžičky 2x týdně: Arašídový olej

Pro zdraví: Je vynikající na nervovou soustavu, podporuje krvetvorbu a snižuje kazivost zubů. Má velké množství karotenu, vitaminů skupiny B a minerálních látek (draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu i síry).„Doporučuju užívat dvakrát týdně,“ radí Jungová.
Pro krásu: Pomáhá od lupů, vyživuje suchou pokožku a zmírňuje ekzémy. Výborně se hodí na masáž bolavých zad.
Tip Kondice: Chutná skvěle hlavně v asijské kuchyni, dobře se nám na něm i fritovalo. Pokud máte alergii na oříšky, obloukem se mu vyhněte!

1 lžička denně: Olej z hroznů

Pro zdraví: Snižuje riziko cévních chorob a trombózy a chrání před infarktem. U mužů příznivě ovlivňuje prostatu a potenci , u žen zmírňuje nepříjemné stavy při menopauze. Také zlepšuje cholesterol a funguje jako silný antioxidant. Denně si dejte jednu lžičku nalačno.
Pro krásu: Zajistí výživu zralé a aknózní pleti. Navíc podporuje hojení drobných ran.
Tip Kondice: Chutná nám v zeleninových salátech.

1 lžička za 14 dní: Mandlový olej

Pro zdraví: “Díky vysokému obsahu hořčíku upravuje různé neurózy a psychické potíže. Také zvyšuje imunitu a zlepšuje činnost srdce,“ upozorňuje nutriční terapeutka. Jeho výrazná mandlová chuť a vůně nejlépe vynikne v zákuscích.
Pro krásu: Na péči o pleť se hodí víc než do jídla. Zlepší stav nehtů, vlasů i pokožky. Prospívá hlavně dětské a velmi suché pokožce.
Tip Kondice: Určitě ho zkuste kápnout do koupele. Pokožka bude jemná a vláčná.

1 lžička týdně: Olej z vlašských ořechů

Pro zdraví: Je bohatý na vitaminy skupiny B, vápník a fosfor, díky čemuž příznivě ovlivňuje nervovou soustavu.„Hodí se tak při nervových onemocněních, při studijní i duševní zátěži, ale i tehdy, když máte náročnou práci,“ radí Jungová. Navíc posiluje imunitu a zlepšuje kvalitu vlasů a pokožky. Stačí 1x týdně přidat lžičku do jídla nebo do salátu.
Pro krásu: Hodí se na vlasový zábal nebo koupel pro nehty.
Tip Kondice: Jeho oříšková chuť skvěle vynikne v salátech. Pokud ho budete zahřívat, počítejte s tím, že trochu zhořkne.

1 lžíce týdne: Sójový olej

Pro zdraví: Eliminuje špatný cholesterol, působí příznivě na nervovou soustavu, chrání cévy před aterosklerózou a zlepšuje látkovou přeměnu a stav pokožky. Obsahuje velké množství vitaminu E, karotenů a nenasycených mastných kyselin.„Dejte si jednou za týden nebo čtrnáct dní lžíci,“ doporučuje Jungová.
Pro krásu: Hodí se hlavně na regenerační masáže, a to i aknózní a mastnou pleť..
Tip Kondice: Nehodí se na smažení, ale za to se do něj dobře nakládá zelenina. Chutnal nám i v salátu.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.