Děti mají rády kyblíky

Děti mají rády kyblíky

Koupání v kyblíku je hit, i když k mámině děloze bych ho zrovna nepřirovnávala. V té se miminu páteř nekřiví, v kyblíku bohužel ano. Proto všeho s mírou. I kyblíkového koupání.

Kyblíkovou metodu spousta nadšenců k mámině děloze přirovnává nejen kvůli klubíčkové poloze mimina, ale i proto, že většina novorozenců je v kyblíku klidná a spokojená. „Já si ale myslím, že pocit dítěte v mámině břiše nenahradíte ničím,“ říká dětská fyzioterapeutka z pražské motolské nemocnice Jana Skalová. „Jak už je jednou dítě venku, musí se s tím nějak vyrovnat.“

Pár minut a dost

Důvod, proč Jana Skalová před kyblíky varuje, je závažnější. „Každé miminko přijde na svět se zcela rovnou páteří. Zakřivení v oblasti krku, hrudníku a beder si začíná tvořit až po narození z polohy na bříšku. Jenže v kyblíku sedí, což je špatně,“ vysvětluje fyzioterapeutka. Výrobci argumentují, že pokud dodržíte doporučené množství vody, dítě v kyblíku nesedí, protože ho nadnáší voda. „Jenže špatně už je to, že dítě dáváte zády kolmo k zemi,“ myslí si Jana Skalová s tím, že pro zcela nepřipravené trupové svalstvo znamená kyblík zbytečnou zátěž.

Z kyblíku rovnou do vany

V létě poslouží coby cestovatelská vanička i dětem starším, než jsou kojenci do tří měsíců, pro které je primárně určen. „My jsme ho loni používali celé léto, i když bylo synovi už víc než půl roku. Pak jsme po návratu z chalupy přešli rovnou do velké vany a dneska kyblík používáme na odkládání hraček,“ vypráví Jana Malá z Prahy. „Když není dítě v kyblíku víc než deset minut, nemůže se mu podle mého názoru vůbec nic stát. Déle stejně žádná z nás mimino nekoupe,“ dodává matka malého Davida.

ODPŮRCI VERSUS PŘÍZNIVCI

Podle odpůrců kyblíkové metody zmenšujete šanci na správný vývoj dětské páteře, protože kojenec v kyblíku de facto sedí.

Nevýhody:

Dítě nemá při koupání žádný volný pohyb jako ve vaně, což mu chybí. Maminky si tím jen ulehčují život, místo aby víc myslely na dítě, myslí na své pohodlí.

Výhody:

Miminko se v kyblíku s ideální teplotou vody dokonale zklidní. Kyblík je praktičtější než vanička, máte-li malý byt nebo trávíte dovolenou na chalupě, šetří totiž místo i teplou vodu. Dítě je zanořené až po ramínka, takže nemá šanci prochladnout.

Lucie Šilhová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.