Je zimní exotická dovolená opravdu pro zdraví?

Je zimní exotická dovolená opravdu pro zdraví?

Chystáte se v zimě, kdy u nás zrovna vládne mrazivé počasí, do teplých krajin načerpat novou energii? Tělo i psychika si jistě odpočinou, nicméně hned po návratu buďte opatrní. Mnoho lidí si do práce přinese kromě dovolenkových zážitků také nachlazení nebo chřipku.

Pokud v zimě vyrazíte za teplem, prospěje to vašemu organismu i mysli. „Celkově se zlepší aktuální stav organismu. Prospívá nám hlavně světlo a sluneční svit, kterého máme v zimě v našich zeměpisných šířkách málo. Že by pobyt zahýbal s imunitou, ať v pozitivním, nebo negativním smyslu, není příliš pravděpodobné,“ domnívá se praktická lékařka Irena Kudrnovská.

Abyste však pobyt nebo návrat domů neodstonali, snažte se teplotní výkyvy minimalizovat. I když se zdá, že do čtyřicetistupňových veder svetr nepotřebujete, opak je pravdou.

Vyhněte se klimatizaci

Během cestování se klimatizaci nevyhneme. Pokud z vlastní zkušenosti víte, že ji hůř snášíte, vybavte se předem očními kapkami, cucavými bonbony, a hlavně šálou a svetrem. Chladnější bývají především letištní haly, takže si koledujete při dlouhém čekání v lehkém oblečení o nastydnutí. V letadle pak stačí, aby byl někdo z pasažérů nachlazen. Klimatizace sice bývá nastavena na nízký výkon, ale i to stačí, abyste se během letu stihli nakazit. Při pobytu to nepřehánějte s příliš chladným vzduchem v klimatizovaném hotelu, přechod mezi pokojem a venkovní teplotou by měl být okolo 6 °C.

Hořké návraty

„Bohužel jsem viděla už dost lidí, kteří pobytem v exotice rozkvetli, ale na zpáteční cestě si neuvědomili, že rozdíl teplot je cca 40 °C a že se vrací do mrazů a plískanic. V lehkém oblečení nastydli a pak to těžce odstonali,“ vypráví MUDr. Irena Kudrnovská.

Při návratu proto nezapomeňte dát do příručních zavazadel teplé oblečení a i následující dny dbát na dostatek vrstev. Takže zimní pobyt na sluníčku v exotice ano, ale s vědomím, že se vracím do zimy.

Monika Trojanová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.