Fitjazz®: české taneční cvičení za doprovodu Armstronga

Fitjazz®: české taneční cvičení za doprovodu Armstronga

Až zaslechnete ve fitness centru Janis Joplin nebo Louise Armstronga, nejspíš v sále právě probíhá hodina originální české techniky Fitjazz®. Tanečně kompenzační cvičení posiluje vnitřní svalstvo a zlepšuje koordinaci těla. Měla jste někdy sen stát se tanečnicí, přestože si při tanci připadáte spíš jako kývající se pytel? Pak právě na lekci Fitjazz® se vám tento sen splní.

Fitjazz® zvládne každá žena, protože tento nový druh cvičení je určen právě netančícím. Během hodiny posílíte především vnitřní svaly, zlepšíte také koordinaci svého těla a naučíte se taneční variace na příjemnou jazzovou muziku. Kam se hrabe Madonna…

S důrazem na chodidla

Do pražského Holmes Place jsem dorazila vybavená jako na každou návštěvu fitnessu. Hned na začátku hodiny jsem ale zjistila, že nazout si tenisky byla opravdu trefa mimo. Fitjazz® totiž staví především na pevném kontaktu chodidla se zemí. Nicméně zimomřiví se bát nemusí – ponožky povoleny jsou.

Ať už naboso nebo v ponožkách, celou lekci tlačíte chodidla do země ve třech bodech – přes patu, místo pod palcem a vnější stranu. „Tím se srovnává pánev a ramena a vůbec celé tělo se dostává do harmonie,“ vysvětluje zakladatelka Fitjazz® Helena Peerová. Na správný postoj jsem občas zapomínala, ale naštěstí ho lektorka často připomíná. Rozdíl poznáte okamžitě. Třeba zdánlivě obyčejné sedy lehy se tlakem chodidel zintenzivní, jako byste za sebou měli už několikátou sérii.

Heslo cvičení Fitjazz®? Tančit může každý

Toto cvičení, které vzniklo v Česku teprve nedávno, spojuje protažení, posilování a především taneční techniku. „Fitjazz® vychází z klasického jazzového tance. Jazzoví tanečníci ale směřují svůj projev na publikum a zdraví je druhořadé. U cvičení Fitjazz® je zdravotní stránka stejně důležitá jako taneční, proto se hodí pro začátečníky,“ popisuje Helena Peerová.

Nečekají vás proto žádné divoké skoky ani rychlé piruety. Cvičení obsahuje taneční techniku „osekanou“ na úplné základy tak, aby si ani nezkušený neublížil. „I pro profesionála je ale Fitjazz® užitečný. Bourá stereotypy, které má tanečník zažité a kvůli kterým ho bolí záda. Pracuje se totiž poctivě od základů, což posouvá člověka hodně dopředu,“ vyzdvihuje klady Fitjazz® lektorka Holmes Place a profesionální tanečnice Marie Bayerová.

Po úvodním rozehřátí a strečinku nás na její hodině čekalo patnáctiminutové cvičení, při kterém jsme se zároveň chystaly na prvky v závěrečné variaci. V další čtvrthodince, tentokrát posilovací, jsme posílily i vnější svaly. To by nebylo nic neobvyklého až na to, že s chodidly tlačenými do země bolely svaly o dost víc než při klasickém posilování. Po týrání snad všech svalů na těle přišlo samotné tančení, tedy variace. Ty pak na sebe v dalších lekcích navazují a kompletní variace se tedy postupně prodlužuje. Stále tedy vylepšujete techniku a také se můžete těšit na své oblíbené písničky – obměňují se totiž jednou za dva měsíce.

Za jemné jazzové melodie jsme se ještě na závěr uvolnily a já odcházela s pořádně namoženým břichem i rukama. Ačkoliv mám v oblibě spíše dynamičtější cvičení, Fitjazz® byl rozhodně příjemnou změnou. Já například díky němu zjistila, jak umí bolet mezižeberní svaly. A že tělo a mysl se uvolní daleko líp, když se z reproduktorů line konečně něco jiného než Lady Gaga.

Pro koho se Fitjazz® hodí?

  • pro všechny od 18 do 100 let… Pro účastníky nad třicet let je přeci jenom přitažlivější…
  • pro úplné taneční začátečníky,
  • pro tanečnice, které chtějí zdokonalit svou techniku,
  • pro ty, kteří rádi poslouchají jazz,
  • pro ty, kteří nemají v oblibě současnou taneční muziku,
  • pro ty, kteří chtějí zpevnit tělo včetně vnitřních svalů.

Více informací na www.holmesplace.cz nebo www.fitjazz.eu.

Monika Trojanová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.