3 tipy proti rýmě

3 tipy proti rýmě

Usilovné smrkání není ten správný recept, jak se zbavit ucpaného nosu. Naopak si můžete i uškodit, protože viry zanesete i do vedlejších dutin. Raději se naložte do horké vany a navštivte lékárnu.

Zahřejte ruce a nohy

Pocit ucpaného nosu zpravidla nezpůsobuje hlen, jak si všichni myslí, ale sliznice nateklá kvůli bojům s viry. Je tedy třeba zařídit, aby otok splaskl. Ulevíte si, když si lehnete do horké vody a budete tam relaxovat. Důležité je mít hlavně ponořené ruce a nohy. Cévy v nich se prokrví a nos se uvolní.

Když se rýma zvrtne

  • Pokud máte jen vodovou nebo lehce hlenovou rýmu, zvládnete ji sami.
  • Horší je, když se viry dostanou dál, „obsadí“ vedlejší nosní dutiny a přidají se k nim ještě bakterie. Z takové rýmy pak pekelně bolí hlava. Výtok z nosu se změní na hnisavý a mnohdy jsou k léčbě zapotřebí antibiotika.

Sprejujte a kapejte

Sliznice splaskne také díky přípravkům z lékárny. Nos se uvolní prakticky ihned, jen je třeba dobře si přečíst návod. Dekongestiva, jak se přípravky proti otoku nosní sliznice nazývají, byste neměli užívat déle než týden. Pokud se vás rýma drží déle, zvolte raději roztoky mořské soli nebo přípravky s panthenolem. Kapky nejsou příliš vhodné pro nemocné s vysokým krevním tlakem, diabetem, zeleným zákalem nebo onemocněním štítné žlázy, pokud se s těmito nemocemi léčíte, raději se přeptejte lékárníka, zda vám kapky či spreje doporučuje. Neměli by je užívat ani lidé, kteří se léčí tricyklickými antidepresivy a inhibitory MAO.

Vyspěte se

Sami moc dobře víte, že se při rýmě cítíte unavenější. Stejně jako ostatní virózy ucpaný nos velmi vyčerpává tělo a je vlastně takovým voláním po odpočinku. Dopřejte si osm hodin spánku a prospějete svojí imunitě – dříve se uzdravíte. Když si před spaním dáte koupel a kapky do nosu, rekonvalescenci tím ještě urychlíte, protože spánek bude kvalitnější.

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.