Tvor, který je neuvěřitelně odolný a možná ve chvíli, kdy čtete tento text, tak už se pohodlně zabydluje na Měsíci. Je to želvuška.

Želvušky žijí po celém světě, našli byste je i u nás, kdybyste se podívali lupou do mechu nebo kapradí. Jejich schopnosti přežít jsou neuvěřitelné. Když se ocitne v extrémním prostředí, tak upadne do jakési hibernace a odolá všemu. Zvládne vakuum, přežije v kapalném heliu, kde se teplota blíží absolutní nule, nepoznamená ji ani radioaktivita, která by normálně všechno živé zabila, a klidně se jí daří nejen v ledu, vedru a suchu, ale i v největších hlubinách oceánů.

Zdroj: Youtube

Želvušky na Měsíci

Želvušky si klidně projdou peklem, aby se zmátožily z hibernace a vesele se rozmnožují dál. Vědci naštěstí rozumí tomu, jakými mechanismy dokáží odolat největším extrémům. Vyplaví se jim do krve látka, která chrání buňky podobně jako jantar konzervuje pravěký hmyz. Čemu odborníci nerozumí je, proč příroda vybavila tvora takovými super schopnostmi, které může využít spíš v hlubinách vesmíru než na Zemi.

A je možné, že tam právě teď spokojeně hibernují. V roce 2019 ztroskotala při pokusu přistát na Měsíci sonda Beresheet, která vezla náklad želvušek. A má se za to, že mikroorganismy jsou stále rozptýlené po povrchu Měsíce. Vědci jsou přesvědčení, že kdyby je dali do vody a probudili je z hibernace, tak by se probudili jako by nic a žili dál.

Hypotézu potvrzuje i experiment z roku 2006. Vědci vyslali do vesmíru ve vesmírné lodi TRANDIS 3000 želvušek, vystavily je vakuu, kosmickému chladu a radiaci. Po návratu na zem nezbylo než konstatovat, že vesmír želvuškám nijak neublížil. Nejen, že ožily, ale začaly se i rozmnožovat.

Stali se z nich tak nejen nejodolnější zvířata planety, ale také jediné mnohobuněčné organismy, které v nehostinném kosmu přežijí.

Zdroj: Space, National geographic