Tohle starověké čínské učení je založeno na myšlence, že všechny předměty využívají svoji energii. Proto způsob, jakým si doma uspořádáme nábytek a další prvky, může přímo ovlivnit to, jak se cítíme – zda jsme ve stresu nebo v pohodě, jestli jsme šťastní, ale třeba i to, zda se nám daří po finanční stránce. Feng-šuej praktikující věří, že vyvážení protichůdných, ale vzájemně se doplňujících energií zvyšuje tok dobré energie pro pevné zdraví, zlepšení vztahů, štěstí a prosperity.

Feng-šuej zahrnuje různé principy, díky kterým je člověk v harmonii s prostorem, ve kterém se nachází. Hlavním pilířem je volný tok energie. Proto myslete na to, že při vstupu do bytu by vchodové dveře neměly být blokovány nábytkem, jako je věšák nebo třeba botník. Samostatnou kapitolu pak v celém interiéru hraje i čistota a vzdušnost prostoru, která vede k psychické pohodě, ale i k lepšímu výkonu v práci.

Proudění té správné energie napomáhá také dostatek zeleně. Uschlé a řezané květiny jsou považovány za mrtvé, a proto se doporučuje je nahradit živými pokojovými rostlinami. Klíčové jsou i drobné dekorace, které pro nás mají sentimentální hodnotu – zkrátka předměty vyvolávající v nás příjemné pocity jako třeba rámečky s fotkami rodiny, suvenýry z dovolené, dárky od přátel a podobně.

Zdroj: Youtube

7 pravidel podle feng-šuej

1. Čistota a pořádek: Udržujte domov čistý a dobře organizovaný. Každá věc by měla mít svoje místo. Koření například přesypejte do kořenek, utěrky vyskládejte do šuplíků, hračky uložte do boxů. Věci, které nepoužíváte, jednou za čas protřiďte, stejně jako nenošené oblečení. Zimní věci jako třeba lyže a helmy uskladněte do sklepa. Nepořádek může blokovat proudění energie a vést ke stagnaci.

2. Barvy: Používejte v domě harmonické barvy, které dělají dobře na duši, ideálně ty, které najdeme v přírodě. Například zelená uklidňuje a podporuje růst a zdraví, světle modrá navozuje pocit bezpečí a harmonie, červená zase přináší vášeň a energii.

3. Přirozené světlo: Otevírejte často okna a nechte proudit do domu co nejvíce přirozeného světla. Světlo je spojeno s vitalitou a dobrým zdravím. Po celém bytě nebo domě rozmístěte lampy, lampičky a lustry s příjemným žlutým světlem.

4. Zeleň: Přidejte do domova rostliny a přírodní materiály (dřevo, kámen, bambus...), které přinášejí živou energii a harmonii. Místo umělých rostlin preferujte živé květiny, ideálně v květináči, ne řezané.

5. Opravy: Poškozené části nábytku podle této tradice symbolizují problémy a blokády v životě. Proto opravujte rozbité věci a nezapomeňte jednou za čas také vymalovat.

6. Ložnice: Zvláštní pozornost věnujte ložnici, protože je to místo odpočinku a obnovy energie. Umístěte postel tak, abyste z ní měli dobrý výhled po místnosti, ale nikdy ne naproti dveřím.

7. Osobní symboly: Přidejte do domova osobní symboly a předměty, které vám přinášejí štěstí a radost. Buďte však opatrní, aby domov nebyl přeplněný.

Kuchyň je podle feng-šuej srdcem domova

Využívá ji celá rodina a pojí se nejen se zdravím všech členů domácnosti, ale i s jejich bohatstvím a finanční situací. Kuchyně hraje v principu feng-šuej podstatnou roli. Podle zásad této filozofie by měla být situována ideálně na jih, jihovýchod nebo východ a její dveře by neměly spočívat naproti dveřím do ložnice nebo koupelny.

Feng-šuej nesouzní ani s trendem spojené kuchyně a obýváku, a to z jednoho prostého důvodu. Tyto prostory totiž disponují odlišnou energií. Kuchyně je území ve znamení ohně a symbolizuje vášeň i prostor pro tvoření. Na druhou stranu obývací pokoj má v sobě živel vody, který přináší klid, pohodu a harmonii.

Prim v kuchyni hraje čistota a pořádek. Ostré předměty by měly být schované, aby nás nijak neohrožovaly. Jídelní stůl se podle filozofie doporučuje umístit tak, aby se kolem všech míst k sezení dalo bezpečně procházet. Myslete také na správnou organizaci lednice, spíže, šuplíků a zásuvek. Pravidelně vyhazujte prošlé jídlo, čistěte pracovní desku, nepoužívané pomůcky uklízejte, umývejte sporák a zbavte se všech rozbitých předmětů. Úlomky a praskliny by vám mohly přinést smůlu.

Obýváku vládnou zemité tóny

Obývací místnost je prostor, kde trávíme společný čas s rodinou a přáteli, proto by v nás měl vyvolávat harmonii a pohodu. Té dosáhneme díky zemitým barvám podlahy a doplňků sytých barev – například žluté, červené, zelené, tyrkysové nebo fialové. Důraz by měl být kladen na dostatek světla a vzduchu. Příjemné atmosféry můžeme docílit zároveň pomocí difuzérů a aromalamp. Právě vůně je důležitou součástí domova. Může totiž zvýšit vnímání prostoru a vytvořit specifickou atmosféru nebo náladu. Například tóny vanilky, případně orientálního koření, dokážou navodit pocit tepla a pohodlí.

V ložnici dbejte na jednoduchost a čistotu

Ložnice by podle feng-šuej měla být měkká, klidná a tichá. Spánkem strávíme třetinu našeho života, a tak je velmi podstatné, jak je naše ložnice zorganizovaná. I to může mít vliv na kvalitu spánku. Měla by být laděna do tlumených a zemitých tónů – šedá, béžová, světle hnědá, modrá, zelená, světle růžová nebo fialová. Pozor si dejte na tmavé a výrazné barvy, které mohou spánek narušit.

Postel by měla být velká a situována tak, abychom z ní měli výhled ke dveřím a k oknu, neměla by však být umístěna přímo naproti dveřím. Volný prostor bychom měli nechat nejen pod ní, ale i z obou stran, aby mohlo docházet k proudění energie. Významnou roli zde hraje i to, na jakou světovou stranu je umístěna. Nejhorší umístění postele je tak, že čelo směřuje na severovýchod a na jih, příznivými světovými stranami jsou naopak sever, východ, západ a jihovýchod. A jedno důležité pravidlo na závěr – podle učení feng-šuej se v ložnici nesmí nacházet žádná elektronika.

Zdroje:

https://www.architecturaldigest.com/reviews/home-improvement/what-is-feng-shui https://www.pottenpannen.cz/recepty-a-rady

https://www.hezkynabytek.cz/blog/zakladni-principy-feng-shui-ktere-muzete-otestovat