Komáři jsou jedním z nejrozmanitějších druhů hmyzu na světě a známe více než 3 500 druhů. Jenom v Severní Americe můžeme najít asi 170 druhů komárů. U nás žije druhů asi 50. Některé druhy preferují lidskou krev či krev savců, jiní se zaměřují na ptáky nebo krev žab. Krev sají výlučně samice, které ji používají jako protein pro svá vajíčka. Samci a nerozmnožující se samice se živí nektarem z květin a podobají se tak víc včelám. 

Rozmnožování a život komára

Komáři kladou svá vajíčka do vody, potřebují jí ale opravdu málo - stačí jim v podstatě lžička stojaté vody. Nejčastěji kladou vejce do kaluží, starých vlhkých pneumatik, dětských brouzdališť nebo nádob na vodu pro ptáky. Vývoj komára od vajíčka po dospělého jedince trvá asi 10 až 14 dní.

Láká je pot a vydechovaný oxid uhličitý

Víte, jak si vybírá samička komára svou oběť, ze které vysaje trochu krve? Lokalizuje ji podle oxidu uhličitého lokalizovaného ve vydechovaném vzduchu. Ten komáří samičku nabudí k tomu, aby hledala svého dalšího hostitele. Další roli hraje také mikroflóra na naší pokožce. Pokud se hodně potíme, může to komára také nalákat, protože má speciální pachové receptory, které pižmo cítí.

Složené oči a další unikátní vlastnosti komárů

Komáři mají poměrně fascinující anatomii. Jejich oči jsou složeny z tisíců šestiúhelníkových čoček, takže komáři vidí pohyb z různých směrů současně a dokáže velmi rychle reagovat. To je účinné nejen při úniku před nebezpečím, ale také při hledání oběti. 

Další pozoruhodnou vlastností je jejich specifické bzučení. Tento zvuk vzniká při kmitání jejich křídel, která se mohou pohybovat až tisíckrát za sekundu. Bzučení nejenže varuje lidi před přítomností komárů, ale slouží i jako komunikační prostředek mezi komáry.

Proč je komár nebezpečný?

Svědivý kousanec od komára není to jediné, jak může tento hmyzák škodit. Komáři jsou nebezpeční hlavně proto, že přenáší různé nemoci. Mezi nejzávažnější z nich patří malárie, která ročte zabíjí stovky tisíc lidí, hlavně v tropických a subtropických oblastech. Další nebezpečnou nemocí je horečka dengue, kterou přenáší komár druhu Aedes aegypti. Žlutá zimnice a západonilská horečka jsou dalšími nemocemi, které komáři mohou přenášet.

Komáři přenášejí choroby prostřednictvím svého sání krve. Když se samice komára živí krví infikované osoby nebo zvířete, virus nebo parazit se může dostat do jejího těla. Když poté kousne dalšího hostitele, může tento patogen přenést a způsobit infekci.

Ochrana proti komárům

Existuje několik způsobů, jak se chránit před komáry a jejich kousnuti. Mezi nejúčinnější metody patří používání repelentů s obsahem DEET, Picaridinu nebo oleje z citronového eukalyptu. Důležité je také minimalizovat možnost rozmnožování komárů tím, že odstraníme stojatou vodu kolem našich domovů.

Zdroje: https://off.com/en-us/education/insects-101/5-surprising-facts-about-mosquitoes https://kids.nationalgeographic.com/animals/invertebrates/facts/mosquit https://www.barefootmosquito.com/12-interesting-facts-mosquitoes/ https://www.pestworldforkids.org/pest-guide/mosquitoes/