Píše se rok 2024 a kdo by řekl, že se po všech vlnách feminismu, genderové rovnosti a sílícího práva žen, některé z nich zhlédnou v poslušnosti směrem k muži a jejich životní náplní bude péče o něj a o domácnost.

V jejich domácnosti nenajdete smítko, děti jí zásadně jen domácí stravu. A nejen to, dokonalá hospodyňka se nejen křižuje, když vidí v obchodě polotovar, ale řadu věcí si vyrábí sama. Upeče domácí chléb i housky, dělá tvaroh i jogurty, kde nebudou žádná hrůzostrašná éčka, na oslavy narozenin peče dort celou noc a večery tráví tím, že vymýšlí jídelníček na další den.

A není to žádná servaná matka, kterou byste viděli v teplákách, neupravenou, jak s prázdným pohledem sedí na hřišti a otráveně jednou rukou houpe batole v kočárku a druhou ratolest sleduje na pískovišti, kterak onen písek pojídá a rezignovaně to ignoruje, protože jí po několika letech doma už došly síly na všechno.

Skvělá žena v domácnosti má podpatky a sexy šaty i když jde s košem, je perfektně nalíčená a čeká oddaně na svého muže, až přijde z práce, kdy ho s úsměvem a optimistickou náladou přivítá.  Že vám to zní jako nereálné?

Vše pro muže a domácnost

Na sociálních sítích se začaly množit profily, kde takové dokonalé hospodyňky jsou a mají tisíce dalších obdivovatelek. Estee Williams si ráno oblékne historické šaty, upraví si platinové blond vlasy a nanese make-up na dlouhý den vaření a úklidu. Pětadvacetiletá manželka věří, že se podřídí svému manželovi a slouží mu jako tradiční žena v domácnosti.

Protože je zodpovědná za vaření a úklid, Williams se neodváží ven – ani do posilovny, ani na nákup čisticích prostředků, ani na schůzku s přítelkyní na kávu - aniž by zavolala svému manželovi elektrikáři Connerovi a požádala ho o svolení, ani neopouští dům po setmění sama.

Williamsová je jednou z tváří hnutí "Tradwife" (tradiční manželka), které se skládá převážně z křesťanských, konzervativních žen z tisíciletí a generace Z, které se odklánějí od práce a věnují se péči o domácnost.

Svoboda není pro každého

Spolu s vyššími pracovními nároky na ženy v práci a sílícími korporáty se některým z nich po tradičních rolí. Když byl živitelem a žena pečovatelkou, která vytváří zázemí, poslouchá a tváří se u toho mile. V době, která může působit chaoticky s množstvím svobod a nejasností kolem pohlaví a jejich role, některé ženy hledají jednodušší svět z dob dřívějších, kdy všechny bylo předem dané. Protože pro lidskou psychiku je vždy lepší řád než zmatek a nepředvídatelnost. A přílišná svoboda může vyvolávat úzkost.

"Svoboda má zjevné výhody, jako je možnost volby, příležitost a seberealizace, ale je to tvrdá práce," říká pro web Today Noam Shpancer, profesor psychologie. "Zacházení s ní vyžaduje zralost, disciplínu a schopnost tolerovat rozpolcenost a nejistotu."

Ženy v domácnosti nebo podnikatelky?

Modlou všech dokonalých manželek a hospodyněk neboli „tradwives“ je modelka Nara Smith, která má na TikToku miliony sledujících.

Typické video od ní obsahuje úvod typu "moje batolata měla chuť na marshmallow... tak jsem se dneska rozhodla překvapit je tím, že udělám slané karamelové marshmallow".  V jejím světě není nic, co by stálo nad potřebami jejího manžela nebo dětí. A další ženy se nechávají inspirovat, dokonale se nalíčí a po vzoru influencerky pečou a vaří všechno od základu, nejlépe z domácích surovin a se svými dětmi tráví veškerý čas.

Nic proti ženám, které se rády inspirují svými vzory a realizují se v domácnosti. Ale největší hvězdy, které jsou „dokonalými manželkami“ to možná nemyslí tak autenticky, jak by se mohlo zdát. Našly si trend, který je v kurzu a stylizují se do něj. S tolika sledujícími o ně mají zájem firmy, s kterými navazují spolupráci a inkasují za to nemalé peníze. Takže „tradwives“ jsou ve skutečnosti celkem schopné podnikatelky a ty nejlepší z nich nakonec přinášejí do rodinné kasy více peněz než jejich muž.

Zdroj: TikTok, Wiki, Today