Small talk je důležitou součástí sociálních interakcí a pomáhá nejen prolomit ledy a navázat kontakt, ale také vytvořit příjemnou atmosféru, ve které se všichni cítí dobře. Obzvláště pro introverty mohou být takové rozhovory náročné i nepříjemné. Pokud však vyberete dobrá témata, uděláte vynikající první dojem a získáte „plusové body” pro nový vztah. Zde je několik tipů na témata, která jsou pro small talk bezpečná, a také ta, kterým byste se měli raději vyhnout.

Počasí

Diskuze o počasí může znít poněkud trapně, ve skutečnosti je to ale vděčné téma. „Jaké bylo u vás počasí?” „Také u vás řádila ta šílená bouřka?” Tato témata jsou neutrální a bezpečná a vždy je možné, že se z nich rozvine další a zajímavější konverzace.

Zdroj: Youtube

Zábava a umění

„Čtete nějaké skvělé knihy? Hodilo by se mi doporučení.” „Neposloucháte nějaký zajímavý podcast, který bych mohla vyzkoušet?” Konverzace o umění, zábavě, videohrách nebo filmech může být také vděčná. Vyhněte se ale mluvení o filmech nebo knihách, které druzí neznají. Hledejte společný základ konverzace a diskuzi budujte odtud.

Práce

Mluvení o práci je další bezpečné téma. Lidé často a rádi mluví o tom, co dělají, pokud je otázka položena správně. Můžete se zeptat: „Čím se zabýváte?“ nebo „Jak se vám líbí vaše práce?“ Zajímejte se o to, co neznáte a čemu nerozumíte - to druhého podpoří k rozhovoru, protože vás bude chtít poučit. Lidé totiž nejraději mluví o sobě.

Koníčky a zájmy

Zjištění, co druhého baví a zajímá, může být úplně nejlepším způsobem, jak navázat hlubší konverzaci. Neptejte se vyloženě na to, jaké má kdo koníčky. Zkoušejte se spíš rozhovorem dopátrat toho, o čem druhý rád mluví. Na to se pak v konverzaci zaměřte.

Cestování

Všimla jsem si jedné zajímavé věci. Kdykoliv se mě někdo zeptá, jestli letos jedu někam na dovolenou, ptají se vesměs proto, že mi chtějí vyprávět o dovolené vlastní. Lidé rádi mluví o svých cestách a zkušenostech z cestování. Můžete se zeptat na oblíbené destinace nebo na plány na příští dovolenou: „Kde jste byli na dovolené?“ nebo „Kam byste se chtěli jednou podívat?“

Jídlo

Mám vyzkoušeno, že i když si s někým nerozumím snad z žádného možného úhlu, rozhovor o jídle situaci zachrání vždycky. Zeptejte se na doporučení restaurace nebo na to, co dotyčná osoba ráda vaří. Můžete vytáhnout nový recept, o kterém jste četli, nebo se podělit o to, jak jste zdlouhavě vařili nějakou specialitu. Jídlo miluje téměř každý a rád se o něm pobaví.

Témata, kterým se raději vyhněte

Politika

Politika je velmi citlivé téma, které může snadno vést k neshodám a konfliktům. Je lepší se vyhnout diskuzím o politických názorech a událostech, a pokud už k nim dojde, raději se nevyjadřovat. Taková témata do small talku nepatří a hrozí, že jejich komentováním zhoršíte první dojem.

Náboženství

Náboženství je další velice citlivé téma, které může být osobní a emotivní, obzvláště ve chvíli, kdy nevíte, jestli se osoba, se kterou se seznamujete, k nějakému náboženství přiklání. Diskuze o náboženských vírách a církvích je lepší ponechat pro bližší a důvěrnější vztahy.

Peníze

Diskuze o financích, platových podmínkách a majetku mohou být nepříjemné a osobní. Je lepší se těmto tématům vyhnout, pokud nejste v opravdu důvěrném vztahu.

Zdravotní problémy

Zdravotní problémy jsou soukromou záležitostí a jejich probírání může být pro některé lidi nepříjemné. Je lepší se vyhnout dotazům na zdravotní stav, pokud to není nezbytné.

Osobní vztahy

Dotazy na osobní vztahy, jako jsou otázky o manželství, rozvodech nebo rodinných problémech, mohou být pro někoho velice citlivé a nepříjemné. Je lepší se držet neutrálnějších témat.

Kontroverzní témata

Témata jako rasové otázky, genderové problémy nebo jiné sociální a kulturní kontroverze mohou snadno vést k napětí a konfliktům. Těmto tématům je lepší při small talku vyhnout. A je dobré s nimi být opatrní i v důvěrnějších rozhovorech, protože jsou opravdu citlivá.

Zdroje: https://www.verywellmind.com/small-talk-topics-3024421https://www.themuse.com/advice/48-questions-thatll-make-awkward-small-talk-so-much-easier