Výraz Hanami z japonštiny překládáme jako pozorování květů. Dříve byly oslavy příchodu jara doménou šlechty, ale dnes se za krásou japonských sakur vydávají turisté ze všech koutů světa.

Zdroj: Youtube

Historie Hanami v Japonsku sahá až do 8. století. Japonci věřili, že do rozkvétajících květů se usadila božstva, a tak pod stromy sakur a švestek pokládali obětiny. Vyjadřovali tak naději, že třeskutá zima brzy skončí a čeká je nová úroda a dostatek jídla. V Japonsku je dodnes květ sakury symbolem prchavé krásy, života, smrti a znovuzrození.

Užít si piknik pod sakurou je národním hobby

Podstatou tohoto svátku je právě pohled na kvetoucí sakury (třešně japonské) a upřímná radost s tímto pohledem spojená. Přestože se nejedná o oslavy žádné historicky významné události, tento svátek patří mezi nejoblíbenější a je dodržován po celém Japonsku. Možná i proto je tato tradice nazývána osmým divem světa. V těchto dnech můžete vidět ve všech japonských městech davy lidí – celé rodiny, přátelé i kolegové posedávají na piknikových dekách v parcích, společně se fotí, užívají si dobrého jídla, ale hlavně pozorují krásy rozkvetlých květů, což jim připomíná, že žít se má právě v přítomném okamžiku. V rodinách bývá zvykem, že nejmladší členové už v noci bývají vysláni, aby šli zabrat ta nejlepší místa pod sakurou – během dne je to totiž vzhledem k popularitě svátku téměř nemožné.

Celá země je v růžové

V Japonsku se Hanami pojí se skutečným davovým šílenstvím, kdy se růžové květy japonské třešně objevují na každém rohu – většina firem nevytváří své produkty jinak než ve speciálních edicích se sakurovými květy, stromy jsou ozdobeny lampiony, městy se line překrásná vůně stromů a média každým dnem informují o postupu sakurové vlny jednotlivými částmi Japonska.

Kdy se svátek slaví?

Svátek jara nemá přesně stanovené datum, záleží vždy především na počasí, přesnou dobu tedy určují meteorologové. Většinou ale každoročně začíná na počátku dubna, tedy v době, kdy sakury rozkvétají v hlavním městě Tokiu. První květy jsou ale už vidět o pár týdnů dříve, a to na jihu Okinawy. Vrchol tohoto období pak nastává někdy v polovině května na severu Hokkaida.

Svátek sakur můžete slavit i v Česku

Jestli si chcete taky užít posezení pod rozkvetlými sakurami, vyrazte na vlastní pěst do míst, kde právě teď sakury kvetou. Krásnou sakurovou alej najdete i v Chudenicích, obrovské růžové pugéty jsou k vidění v Ostravě v Komenského sadech, v Pardubicích v Tyršových sadech, v Brně je najdete pod hradem Špilberk či v Nových sadech. Nebo si zajeďte do Prahy a vychutnejte si svátky jara společně s další porcí japonských tradic. „Oslavy jara v japonském stylu můžete zažít 27. dubna v pražském parku Hanspaulka. K ochutnání budou japonské dobroty, tradiční sladkosti, zelené čaje, nápoj z citrusu yuzu i lahodné sake s příchutí sakur. Z festivalu si budou moct zájemci odnést také kousek Japonska domů v podobě drobností pro radost i vlastních výtvorů z výtvarné dílny,“ říká organizátorka akce Sabina Lukášová z Česko-japonské společnosti. Chybět nebude ani kaligrafie či výroba origami nebo tradiční výšivka sašiko. V rámci akce uvidíte čajový obřad, bojové umění i japonské bubny. Vstup je zdarma.

Zdroje:

https://www.marianne.cz/zabava/rozkvetle-cesko-kde-najdete-nejkrasnejsi-mista-pro-prvomajovy-polibek

https://www.kudyznudy.cz/akce/hanami-cesko-japonske-spolecnosti

Sabina Lukášová, manažerka Česko-japonské společnosti