Nedávná studie zveřejněná v odborném žurnálu Journal of Sex and Marital Therapy odhaluje, že více než třetina žen a sedmina mužů prožívá sex s určitým stupněm strachu. Tyto obavy mají u obou pohlaví odlišný charakter: zatímco ženy se obávají více fyzického nebezpečí, muži vyjadřují obavy spojené s menstruačním cyklem partnerky či prasknutím kondomu. Toto jsou nejčastější sexuální strachy.

Škrcení

Až 13 % nezletilých dívek, které žijí aktivní sexuální život, někdy zažilo v sexu škrcení. Škrcení v posteli se mezi mladými lidmi stává stále populárnější technikou, ženy z ní ale mají v mnoha případech strach. Nejhorší na tom je, že velké procento lidí škrcení při milostném aktu provozuje jen proto, aby byl partnerův zážitek lepší. 

„Jedná se o druh adrenalinového zážitku, který samozřejmě může být vítaným zpestřením milostného života, ovšem pouze za předpokladu bezpodmínečného souhlasu partnerky či partnera. Důležité je přitom vzít na vědomí, že souhlas je odvolatelný, a pokud tedy partner či partnerka při jakékoliv praktice pocítí diskomfort a bude chtít přestat, je nutné to bezvýhradně respektovat,“ uvádí Veronika Kubíčková, sexpertka z e-shopu Ruzovyslon.cz.

Muži a strach z menstruace

Menstruace je přirozenou součástí života většiny žen, avšak podle studie muži často cítí z tohoto tématu obavy. Strach z neznámého, obava z ,,nečistoty" nebo přesvědčení, že sex během menstruace je tabu, mohou být hlavními důvody těchto mužských obav. Otevřená komunikace mezi partnery může pomoci rozptýlit mýty a obavy týkající se menstruace a může vést k hlubšímu porozumění a intimnosti. Pro mnohé páry může být sex při menstruaci dokonce vzrušující. 

Praskne kondom

Další silnou obavou, kterou trpí mnoho žen a hlavně mužů, je, že praskne nebo se poruší prezervativ. To je samozřejmě reálná obava, proto vždy dbejte na kvalitu prezervativů a nepoužívejte ty, které jsou prošlé. Popřípadě se obraťte i na jinou formu antikoncepce, která riziko procentuálně sníží. 

Strach z ochlupení

Možná jste se sami setkali s tím, že se vám do soulože nechtělo z prostého důvodu - nejste oholená/ý nebo se necítíte dost čistě. Mnoho lidí má zkrátka strach z toho, že jejich ochlupení kazí veškerou romantickou atmosféru a pro partnera bude až odpuzující. 

Strach s nedosažení orgasmu

Možná i následkem mediální masáže z řad pornofilmů má mnoho lidí sex spojený pouze s dosažením orgasmu. To bývá dalším častým sexuálním strachem. Lidé se někdy bojí, že při sexu jejich partner nedosáhne orgasmu, řekne si, že nejste v posteli dobří nebo zkušení, nebo si sex s vámi neužije.

Jak z toho ven?

Ač jste možná toto slovo v poslední době slyšeli z mnoha stran, je to dobře. Konsent patří ke všem mezilidským vztahům a v posteli hraje opravdu hlavní roli. Společně s komunikací. Kvalitního sexuálního života dosáhnete až tehdy, když se s partnerem naučíte si navzájem sdělovat, co je vám příjemné a co vám příjemné není. Když se vám cokoliv nelíbí nebo to pro vás není vzrušující, řekněte to a ozvěte se. Naopak se zaměřte i na pochvalu toho, co vám dělá od vašeho partnera dobře. 

 „Zejména v případě partnerů na jednu noc či čerstvých známostí se běžně může stát, že i během chtěného a příjemného milování mohou nastat nechtěné nebo nepříjemné věci. Proto je průběžná komunikace mezi partnery klíčová, může pomoci vyhnout se strachu a traumatizujícím zážitkům,“ vysvětluje odbornice na zdravou sexualitu Veronika Kubíčková.  

Zdroje: https://www.ruzovyslon.cz/  https://www.ruzovyslon.cz/veronika-kubickova/otestovane-produkty/