Co je to forenzní psychologie?

Forenzní psychologie je speciální disciplína, která se zabývá aplikací psychologie do  právního systému. Psychologové pracující v této oblasti pomáhají soudům a dalším institucím rozhodovat na základě psychologických posudků. Forenzní psychologové vyšetřují například vrahy nebo kriminálníky a snaží se porozumět trestným činům, často ve složitých případech zahrnujících násilí, zneužívání, kriminalitu nebo psychické poruchy. Zahrnuje to jak hodnocení duševního stavu obžalovaných, tak i obětí. Tito odborníci pomáhají soudům při stanovování trestů, odhadu recidivy nebo rozhodování o opatrovnictví dětí.

Přínosy profesora Ptáčka do soudní psychologie

Radek Ptáček byl jedním z prvních odborníků, který se intenzivně věnoval zavádění moderních psychologických metod do soudních procesů. Díky jeho znalostem a zkušenostem z oblasti klinické psychologie a psychoterapie dokázal propojit teorii s praxí a zlepšit pochopení psychických faktorů v soudních sporech. Jeho práce se zaměřovala na zkoumání duševních chorob, jejich vlivu na chování jedinců a na to, jak tyto choroby ovlivňují schopnost rozlišovat mezi dobrem a zlem či vědomě jednat proti zákonu. 

„Například mládenec, který byl vychovávaný v ústavech, bez rodičů, bez lásky, systém ho zametal pod koberec. A pak někoho zabil, protože v 19 vyšel z pasťáku v kontaktu s drogami. A ptáš se: Kdo je vlastně oběť? On sice bude potrestán a je to tak správné. Ale otázkou je, jestli není i on obětí systémového zanedbání,“ vysvětloval Ptáček v rozhovoru s Čestmírem Strakatým. Tím dal Ptáček najevo, že při jakémkoliv trestném činu nebo případu, jímž se za své kariéry soudní a forenzní psychologie zabýval, se díval na případ s větší perspektivou než většina odborníků. 

Ptáček se také hodně angažoval v oblasti ochrany dětí a obětí domácího násilí, kde hrál roli soudního znalce. Jeho přístup k dětským obětem násilí byl inovativní a humánní, snažil se zavést metody, co by minimalizovaly psychické dopady na děti, které se staly svědky nebo oběťmi trestných činů.

Dědictví v českém soudním systému

Ptáčkovo dědictví je patrné zejména ve zdokonalení metod forenzního hodnocení psychických poruch, v zavádění humánnějšího přístupu k obětem a při stanovování psychologických posudků. Jeho stopa se projevuje i v legislativě, kde se aktivně podílel na tvorbě pravidel pro práci soudních znalců v oblasti psychologie. Ptáček zdůrazňoval, že každý psychologický posudek by měl být založen na objektivních důkazech, vyvážené analýze a znalosti individuálních potřeb každého klienta či oběti.

Jeho práce ovlivnila soudní systém tím, že kladla důraz na propojení vědeckých poznatků o lidském chování s právními procesy. Dnes se v České republice opírá soudní psychologie o metody, které pomáhají nejen soudu, ale také právním zástupcům lépe chápat psychický stav účastníků soudních sporů. To může vést ke spravedlivějším a objektivnějším rozhodnutím.

Zdroje: https://www.kondice.cz/zivot/radek-ptacek-zesnul/ https://www.youtube.com/watch?v=CD1lmVhLp0U https://www.denik.cz/z_domova/jak-vlastne-pracuje-forenzni-psycholog-20131003-aalc.html https://www.unyp.cz/cs/academic-staff/recVG1cJczEmGcbnO/radek-ptacek/