Myslíte si, že koncem rodičovské dávají ženy (někdy i muži) sbohem osamělosti a izolaci? Omyl, řada rodičů pracuje z domova, a ne všichni se vrací do kanceláří. Má to své výhody, cesta z práce a do práce neukusuje večerní čas strávený s rodinou. A jeden z rodičů také musí být ten, kdo vozí dítě na kroužky, dělá s ním úkoly, obíhá s potomkem doktory a dává si směny v kuchyni.  Rodičovství nekončí mávnutím kouzelného proutku ve třech letech dítěte, kdy ho s dojetím a někdo s radostným úsměvem, vyšle do školky. A ne nadarmo se říká, že pokud se staráte o dítě do věku 12 let, těžko můžete dělat kariéru.

Zdroj: Youtube

Když jsou jedinou společností rybičky nebo kočky

Velká část matek, která nemá zázemí v podobě pomáhajících prarodičů nebo muže, jenž by vzal polovinu péče o děti na sebe, je odsouzená k práci z domova. A jestliže se dřív dalo alespoň hovořit s ostatními matkami na hřišti, byť nešlo i nijak hluboké dialogy, teď nastává úplná izolace. Jediným společenským kontaktem jsou rybičky, kočky nebo online pracovní porada.

Podle nového průzkumu, který zveřejnilo Wexnerovo lékařské centrum při Ohio State University v Columbusu, je dnes pro mnoho rodičů rodičovství náročné hlavně proto, že spadnou do propasti osamění.  

Centrum zjistilo, že velká většina rodičů zažívá izolaci, osamělost a vyhoření z nároků rodičovství, přičemž mnozí z nich pociťují nedostatek podpory při plnění této role.

Ve skutečnosti 66 % z 1005 dotázaných rodičů pociťuje, že se kvůli nárokům rodičovství někdy nebo často cítí izolovaní a osamělí, zatímco téměř 40 % má pocit, že je v jejich rodičovské roli nemá kdo podpořit.

„Jsem matka čtyř dětí,“ řekla Kate Gawlik, docentka klinické medicíny na Ohio State University College of Nursing v Columbusu, která výzkum prováděla.

„Můj život je neuvěřitelně nabitý,“ řekla. „Zaneprázdněnost však nenahrazuje potřebu přátelství a důvěrnějších rozhovorů s ostatními, kteří sdílejí vaše zájmy.“

Rodičovské vyhoření je vysoké

Přibližně 62 % účastníků průzkumu se cítí vyhořelých kvůli svým rodičovským povinnostem. To dává smysl, protože izolace a osamělost jdou ruku v ruce s vyhořením. Když se rodiče cítí osamělí a izolovaní, vypovídá to o tom, že jejich dospělé potřeby nejsou naplněny, protože do svého dítěte vkládají, co mohou.

Podle průzkumu by téměř 4 z 5 rodičů ocenili možnost navázat kontakt s dalšími rodiči mimo práci a domov. I v takovém případě však mnozí rodiče možná nechtějí přiznat svůj pocit izolace a osamělosti ze strachu, aby to nevyznělo, že jim na jejich dětech nezáleží.

Dítě nemůže kontakt s dospělými nikdy nahradit a ani by tak být nemělo. Byť si řada rodičů dělá ze svých dětí „kámoše“. Bohužel to pak vede k nedostatečnému vymezení rolí a nastavení hranic, z čehož se mohou vyvíjet u dětí psychické poruchy. Stejně jako každý člověk na světě i rodič potřebuje spojení mezi s ostatními dospělými přáteli.

Bylo prokázáno, že osamělost ovlivňuje fyzické i duševní zdraví,“ vysvětlila dále Kate Gawlik. „Takže osamělost může ovlivnit cokoli od kardiovaskulárních onemocnění přes deprese, úzkost, pokles kognitivních funkcí až po imunitní systém. Jedna studie dokonce ukázala, že pokud jste delší dobu v sociální izolaci, odpovídá to kouření asi 15 cigaret denně.“

Zdroj: Redakce, Průzkum, CNN, Medicalxpress