Někdy je z kraje podzimu ještě příjemně a slunce rozzáří ty nejpestřejší barvy na listnatých stromech. Jindy už na začátku října napadne na horách první sníh a nám nezbývá než zatopit a doufat, že nám energie z léta vydrží po celou zimu. Ale jaká bude?
I když už dnes mají meteorologové k dispozici techniku a vědecké poznatky, které předpověď počasí zpřesňují, dlouhodobé předpovědi jsou často sázkou do loterie. Lidé se dříve řídili pranostikami, ale v době, kdy dochází ke globálním změnám klimatu, jsme i tady na nejisté půdě. Připomeňme si přesto říjnové pranostiky a zkusme si také zahrát na meteorology a predikovat, co nás letos čeká.
Co říkají cibule, jeřabiny a kočky?
Hned několik pranostik se vztahuje k tomu, že pokud je říjen studený, tak nás čeká spíš teplejší zima a naopak. Mrazy v říjnu – hezky v lednu; krásný říjen - studený leden. Když si však vzpomenete na loňský podzim, který byl mimořádně teplý a propršenou zimu s teplým únorem, tak to není úplně jisté.
Také někdy pozorujete, kolik se urodilo jablek nebo kolik je jeřabin a hádáte podle toho, jaká bude zima? A čím větší úroda, tím by zima měla být tužší. Letošní úroda je kvůli jarním mrazům chudá, naději, že se dočkáme sněhové nadílky by snad mohlo zachránit proroctví našich babiček a týká se cibule. Čím více slupek z ní musíte sloupat, tím krutější zima bude.
Můžete také pozorovat chování zvířat. Když se přežírají, čekají nás mrazy. Pokud máte doma kočku, která začne mít na podzim velký apetit, možná se připravuje na zimu a sníh. V případě, že se Vaše kočka přejídá po celý rok, tak od této pranostiky raději upusťte.
Listí na stromech a zvířata
Řídit se můžete i podle listí. „Listových“ pranostik je několik, ze všech však vyčtete, že čím později padá listí ze stromů, tím bude zima drsnější. A jedna dokonce říká, že napadne-li sníh na ještě zelené listy, předchozí předpověď to potvrdí. A naopak – pokud nasněží na listí již žluté, spadané, nebude to se zimou údajně žádná tragédie. Kdyby však byl příliš teplý podzim a stromy by předčasně nasadily na květy, znamenalo by to podle babských povídaček velmi dlouhou zimu. O tuhosti nadcházející zimy se údajně můžete přesvědčit i podle plodů: když má buk mnoho bukvic, a je-li hodně žaludů, kupte si rovnou teplé boty, budete je potřebovat.
Zvířata mají odedávna lepší instinkty než my proto je pravděpodobné, že jim s předpovědí počasí můžeme věřit. Podoba budoucí zimy se tak dá odhadnout podle toho, jak hustou mají zvířata srst a ptáci peří. Platí, že čím mají hustší kožíšek, tím je nutné se připravit na krutější zimu. Ptactvo začíná pelichat o něco dříve, už s koncem léta, aby stihlo obrůst kvalitním peřím. Když má být razantní zima, dělají si zvířata včetně domácí drůbeže také větší tukové zásoby.
I podle chování zvířat se dá odhadnout, jaké počasí nás čeká. Jakmile se začnou divoká zvířata stále častěji zdržovat poblíž lidských obydlí, můžeme se těšit na pořádnou zimu. To samé platí, když se sýkorky, kosi a další ptáci zdržují neobvykle blízko domů a drží-li se vrány pohromadě.
Traduje se, že bude tuhá zima, když si veverky dělají velké zásoby oříšků a žaludů. Ale i podle hnízdění veverek se dá předpovědět, jaká bude nadcházející zima. Pokud mají zásoby uložené převážně vysoko ve stromech, čeká nás zima mimořádně drsná a napadne hodně sněhu.
Spolehlivými meteorology jsou také včely: čím lépe si utěsní vchody do úlů propolisem, tedy čím více tmelí, tím bude zima větší.
Jaké jsou říjnové pranostiky?
1. říjen - sv.Ramigius
Fouká-li na sv. Remigia od východu, bude tuhá zima.
4. říjen - sv.František
Svatý František zahání lidi do chýšek.
15. říjen - sv.Tereza
Po svaté Tereze mráz po střechách leze.
16. říjen - sv.Havel
Jaký den svatý Havel ukazuje, taková zima se objevuje.
Na svatého Havla má být všechno ovoce v komoře.
Suchý Havel oznamuje suché léto.
28. říjen - sv.Šimon a Juda
Šimona a Judy - buď sníh nebo hrudy.
Na Šimona, Judy kočka leze z půdy.