Možná některou reality show sledujete z recese, možná nějakou hluboce prožíváte. Někdy při sledování takových pořadů absolutně vypnete hlavu a přestanete neustále přemýšlet nad prací a problémy. A možná tento typ pořadů považujete za naprostý ,,odpad,” stejně jste ale pravděpodobně nějaký už zahlédli. Nebo vás alespoň neminuly odevšad se valící příspěvky o nových účastnících Survivor 2024. Napadlo vás ale někdy, proč nás reality show tolik lákají a proč vzbuzují tak silné vlny emocí? 

Srovnávání s vlastním životem

,,Ty jsou jak ty, mámo,” směje se manžel své paní u sledování konfliktu bezzubého páru ve Výměně manželek. V kolika domácnostech už jsem něco podobného slyšela. A nebudu lhát, kolikrát jsem se u sledování prohrávajícího účastníka reality show uchechtla, že je jako já! 

Reality show, jako je Big Brother, Farmář hledá ženu nebo Výměna manželek, ukazují životy a rutiny jiných lidí. Ať už jsou diametrálně odlišné nebo naopak podobné těm našim, v hloubi duše to rádi porovnáváme. Při sledování reality pořadů se můžeme často přistihnout, jak si říkáme: ,,Ještě, že tohle nemám doma,” ,,Ti se mají jako prasata v žitě a vůbec si toho neváží” nebo například ,,Tohle bych udělala úplně jinak, být na jeho místě!”

Sledování reality show je v podstatě legální způsob, jak nahlédnout cizím lidem do domácnosti a soukromí. 

Nával adrenalinu

Dalším odvětvím jsou reality show zaměřené na fyzický výkon jako je Faktor strachu nebo Survivor dovedou v divákovi vzbudit kromě silných emocí také nával adrenalinu. Podobně jako u sledování sportů vše s účastníky prožíváme, tep se nám zrychlí a zapomeneme na povinnosti a běžné denní problémy. 

Inspirace

Velmi populární jsou také různé talentové soutěže. Pěvecké nebo taneční show, kulinářské soutěže a výzvy nebo například vědomostní pořady. Takové reality show mohou mít na nás pozitivní vliv v tom, že hodnotíme chyby účastníka a přemýšlíme nad nimi jako nad svými vlastními, nebo nás naopak inspiruje odvaha soutěžících k akci. A nevím, jak vy, ale já si nemůžu vynachválit přípravu jídla při sledování MasterChefa. Můj plating totiž pak stojí za to!

Guilty pleasure

To souvisí s dalším důvodem, proč mnoho lidí reality sleduje. Pozorování a přemýšlení nad Reality TV může být skvělým způsobem, jak se zbavit stresu a zrelaxovat trochu mozek. I ti nejinteligentnější a nejhlouběji přemýšlející lidé se tedy čas od času rádi podívají na něco uvolňujícího, jako jsou vědomostní kvízy nebo talentové pořady. 

Influencerství jako metla lidstva

Ne nadarmo někteří lidé, známí na sociálních sítích, podstupují různé reality pořady. Mají obrovský vliv a velkou sledovanost  a lidé ještě raději nakouknou do soukromí někoho, koho znají z obrazovek a z Instagramu a influencerům tím zvyšují dosahy. 

Zdroje:autorský článek, https://readysteadycut.com/2022/07/19/why-do-we-love-reality-tv-shows-so-much/