Etická nemonogamie je termín, pod který spadá mnoho způsobů praktikování intimních aktivit s více než jednou osobou za vědomí a souhlasu všech zúčastněných, např.:
· Polyamorie: když máte více (spíše romantických) vztahů s různými lidmi nebo jeden vztah s více lidmi.
· Otevřený vztah: když máte jednoho stálého partnera, ale máte povolení sdílet svou intimitu s dalšími lidmi mimo váš vztah – obvykle jsou to „jednorázovky“.
· Sériová monogamie: když se v zásadě považujete za monogamní, jenže střídáte kratší vztahy ihned po sobě.
· Kamarádi s výhodami: když máte jednoho či více kamarádů na sex.
· Swinging: když s partnerem vyrážíte na swingers párty nebo jiná místa, kde si společně užíváte s dalšími lidmi (oproti otevřenému vztahu spolu zážitky přímo sdílíte).
· … vlastně i randění, kdy se teprve seznamujete s různými lidmi, je svým způsobem druh ENM.
Je úsměvné, jak velké tabu ENM v naší společnosti je, když si vezmete, že 37 % Čechů se otevřeně přiznává k nevěře* (a jak by asi to číslo vypadalo, kdyby se jich přiznalo víc). Je to tak – nevěra je považovaná za něco běžného až normálního, kdežto zcela konsenzuální sdílení vlastní intimity s více osobami je stále něco nepřípustného a nemravného.
Bojím se, že zůstanu sama
Když jsem se zeptala svých sledujících na Instagramu**, zda by je lákala nějaká forma ENM, téměř čtvrtina z nich byla jasně pro. Důvody byly různé: více sexu, více lásky a možností (31 %), nové zážitky, dobrodružství (30 %) nebo třeba touha vidět svého partnera s někým jiným (5 %). Ti, které polyamorie neláká, zmiňovali především strach, že je původní partner opustí kvůli někomu jinému. Dále samozřejmě žárlivost, ať už svou, nebo tu partnerovu, nechtěné těhotenství a nákazu pohlavními chorobami. Pojďme si tedy jednotlivé body projít a zároveň vyvrátit pár mýtů, kterými je polyamorie hustě opředena.
1. „Poly“ lidé chtějí prostě jen podvádět. Jak už víme, nevěra je všudypřítomná. Nevyhneme se jí tak, že budeme monogamní – právě naopak. Všechny formy etické monogamie jsou založeny na souhlasu, upřímnosti, otevřenosti a respektu. Což se o běžném monogamním vztahu říct nedá.
2. Partner se zamiluje a odejde ode mě. A to se jako v běžném monogamním vztahu stát nemůže?
3. Lidé, kteří chodí na swingers, jsou prolezlí pohlavními chorobami. Když praktikují bezpečný sex a chodí se pravidelně testovat, tak ne. Právě tyto komunity si obvykle na bezpečnosti zakládají více než ostatní lidé.
4. Měli jste sex s více lidmi? Tak to nemáte žádnou sebeúctu. A co že je to prosím ta sebeúcta? Asi jednat tak, aby mému tělu i mysli bylo dobře. Starat se o sebe. V čem přesně tomuto nastavení odporuje příjemný, bezpečný, konsenzuální sex?
5. Skutečně milovat můžeme pouze jednoho člověka. Ale vůbec ne. Láska má mnoho podob a nemáme jí omezené množství. Láska není pizza s určitým daným počtem dílků.
6. Jediný partner má uspokojit všechny naše potřeby, a tak nemáme důvod se koukat po jiných. A teď tu o Sněhurce. Se vstupem do vztahu nepřicházíme o smysly, takže je zcela normální, že se nám i nadále líbí další osoby. A je také normální, když máme chuť si s nimi něco začít.
7. Je to nepřirozené. Jenomže polyamorie existuje tak dlouho jako lidstvo samo. Byla tu vždy a nedá se říci, že by byla méně přirozená než monogamie. Je rozdíl mezi přirozeností a sociálně nastavenou normou.
8. Žárlivost normálnímu člověku zabrání tolerovat partnerovi sex s někým jiným. Žárlivost je sice běžná emoce a vyskytuje se ve všech vztazích, i v těch polyamorních, ale ve větší míře opravdu není zdravá a měla by se řešit. Říká nám něco spíše o vlastních nejistotách než o partnerovi, na kterého žárlíme. Poukazuje na problémy, které mají být viděny a řešeny.
9. Je to špatný vzor pro děti! A co přesně? Cokoli, co není takzvaná tradiční rodina, matka, otec, dítě a pes? A odkdy jsou tyto rodiny ideálním vzorem pro dítě? Hádky, domácí násilí, závislosti a nevěra jsou v těchto tradičních svazcích častější, než si myslíme. Tak zaprvé, pokud máte s partnerem například otevřený vztah, děti o něm vůbec vědět nemusí. Za druhé, pokud bydlíte s více partnery naráz a všichni spolu upřímně a slušně komunikují, kde konkrétně pro dítě vzniká problém? Já tedy vidím samé benefity: více pomocných rukou, více vzorů pro dítě, více opory.
Balíček výhod
Pokud proniknete do tajů polyamorních a otevřených vztahů, zjistíte, kolik výhod skýtají. Už jen to, že k tomuto tématu stočíte diskusi s partnerem, způsobí, že se o sobě samém i o tom druhém mnohé dozvíte – jak se k celé problematice stavíte, do jaké míry jste schopní o ní uvažovat a mluvit, zda by vás nějaká forma ENM lákala, či ne. Pokud se společně rozhodnete něco z toho vyzkoušet (oblíbená je třeba taková „obyčejná“ trojka), zjistíte o sobě další informace: jak moc jste v sexu odvážní, jak umíte rozpoznat a nastavovat vlastní hranice, jestli umíte říct ne. Taková zkušenost vás může ve vztahu i osobnostně ohromně posunout, i kdyby šlo jen o jednorázovou záležitost. Někomu stačí se o alternativních způsobech vztahu jen pobavit. Všechno je o upřímnosti k sobě a k druhým.
Tento článek nemá za cíl vás přesvědčit, že je polyamorie tím nejlepším způsobem, jak vést svůj intimní život. Naopak – bylo by skvělé, kdybyste se mohli sami za sebe rozhodnout, jak právě váš životní styl bude vypadat. Odhodit společenská očekávání, kulturní normy a nesmyslné morální zásady a zvolit si to, co je nejlepší pro vás. Ať už je to monogamie, polyamorie nebo něco úplně jiného.
Zdroj:
*průzkum agentury STEM/MARK
**instagramového průzkumu na mém profilu @hrackypodlekacky se zúčastnilo cca 1 000 respondentů
autorka je certifikovaná sex koučka Zuzana Kacvinská
https://en.wikipedia.org/wiki/Polyamory