Pohřebnictví je výnosný byznys

Pohřebnictví je celkem výnosný byznys. Nehrozí, že by snad tohle obor zůstal bez práce. Mohou nastat různé krize, ale lidé budou umírat dál, bez ohledu na to, co se ve světě děje.

Za minulého režimu to byla práce pro erár. A zároveň za trest, nepříjemná a bez prestiže, na kterou byli často najímáni alkoholici nebo recidivisté. A podle toho to také vypadalo: s těly mrtvých se zacházelo bez jakýchkoli zábran a města při pohřbech brázdily černé špinavé škodovky a avie se zamračenými zřízenci za sklem. Dnes máme k dispozici nová auta, elegantní obleky a billboardy, které pozůstalým slibují v těžkých časech solidní zacházení. Přesto pod lesklou slupkou nejsme o mnoho dál.

Za prvé pohřební služby uplácejí zdravotníky a záchranáře. Představte si tu limitní situaci, že doma najdete mrtvou maminku. Zavoláte záchranáře. Ten už je ale domluvený s pohřební službou, od které si bere úplatky, přijedou společně a vy samozřejmě nejste ve stavu, kdy byste to nějak řešili a tuhle pohřební službu si najmete. Je to smutný fakt, že pohřební služba uplácí záchranáře i zdravotníky.

Druhou věcí je, že řada pohřebních služeb na svém webu neuvádí ceny služeb. Těm se zdaleka vyhněte. „Doporučujeme se vyvarovat pohřebních služeb a ústavů, kde vám budou do telefonu tvrdit, že je zakázané uvádět transparentně na internetu či do telefonu cenu pohřbu, nebo že vám ji řeknou až u nich v kanceláři Na to velký pozor, právě můžete telefonovat s takzvanými šmejdy,“ varuje web Pohřby.cz.

Zdroj: Youtube

 90 000 korun za rakev

A teď k samotným cenám pohřbů. Ten nejnákladnější vás může vyjít na 100.000 korun a víc. Nejdražším typem pohřbu je totiž pohřeb do země, který vyžaduje dražší a kvalitnější rakev, jejíž cena se může v případě luxusních rakví pohybovat i okolo 90 000 Kč. Samotný pohřeb do země pak stojí okolo 65.000. Pohřeb do země je navíc spojený i s nezanedbatelnými částkami za výkop hrobu, pronájem hrobového místa, náhrobkem a podobně. Vykopání hrobu může stát až 12 000 korun. K tomu si připočtěte květinou výzdobu a další položky a rázem se dostává na sumu, na kterou člověk musí šetřit několik let.

Pravdou zůstává, že se v naší republice pohřbívá do země čím dál méně a lidé dávají přednost zpopelnění. Úplně nejlevnější je kremace bez obřadu, můžete ušetřit i za květiny, které se dají „recyklovat“ z pohřbu někoho jiného.  Některé pohřební služby nebo organizace totiž nabízejí službu, kdy květiny z jednoho pohřbu mohou být použity na jiném pohřbu

Ale pořád se budete pohybovat okolo částky 15 000 až 20 000 korun. Za kremaci s obřadem si připlatíte ke 40.000 korunám a k tomu opět patří další položky, takže to není finální částka.

Podle ředitele pohřební služby Concodrdia Josefa Hájka počet bezobřadých pohřbů každoročně vzrůstá. „Ten trend je dlouhodobější. Jednak je to otázka peněz, ale i anonymita velkoměsta, kde se rozloučení dá snáze odbýt. Na vesnicích se to tak neprojevuje, tam mají úctu a se zesnulým se důstojně rozloučí,“ tvrdí Hájek. V poslední době trápí pohřební služby i další trend. Pozůstalí si nevyzvedávají urny s ostatky svých nejbližších. Ty pak po čase putují do společných hrobů.

Zdroj: Pohrebiste, Pohrby, Deník, Krematorium, Porovnej24