Zatím poslední kapitolou nekonečné války o poklady mimořádné historické, kulturní i ekonomické hodnoty, pohřbené po desítky nebo stovky let hluboko na oceánském dně, je právě probíhající právní bitva o 2364 stříbrných cihel v hodnotě 44 milionů dolarů (v přepočtu bezmála 980 milionů korun), které se v roce 2017 podařilo letos osmašedesátiletému Rossu Hyettovi vyzdvihnout z hlubin moře nedaleko souostroví Maledivy a tajně dopravit do Anglie.

Bývalý automobilový jezdec, pro něhož se po skončení závodní kariéry stalo pátrání po pokladech ve vracích lodí životní posedlostí, investoval do složité operace stovky tisíc liber. Přestože už si byl téměř jistý, že se mu investice bohatě vrátí, na počátku letošního roku mu udělal čáru přes rozpočet soud. Poté, co se do hry vložili vlivní advokáti, zastupující zájmy Jihoafrické republiky, to vypadá, že o tučnou odměnu, která mu podle platných námořních zákonů za objev a vyzvednutí vzácného pokladu náleží, možná přijde.

Poslední plavba

Zámořský parník Tilawa, využívaný za druhé světové války k vojenským i k civilním účelům, vyplul na svou poslední plavbu 20. listopadu 1942. Cestou napříč Indickým oceánem měl dopravit cestující i objemný náklad včetně stříbrných cihel z indické Bombaje do Jižní Afriky. Plavidla vlastněná Paroplavební společností Britské Indie podnikala tuto cestu pravidelně každé dva týdny, jenomže po vypuknutí války se bezpečnostní situace výrazně zhoršila a jednotlivé spoje měly měsíční i delší zpoždění. To byl důvod, proč v osudný den vyplul parník na cestu nebezpečně přetížený a doslova obsypaný lidmi, kteří čekali na spoj dlouhé týdny. Na palubě se tísnilo 732 cestujících, o něž se staralo 220 členů posádky. Parník, který byl spuštěný na vodu v roce 1924, měl po 18 letech plavby po oceánech nejlepší časy dávno za sebou, navíc hmotnost nákladu i počet cestujících téměř dvojnásobně překračovaly povolenou kapacitu. Po dni a noci plavby směrem na jih, asi 1600 kilometrů od pobřeží Seychelských ostrovů, na loď bez varování zaútočila japonská ponorka: vyslala dvě torpéda v rozmezí přibližně 30 minut. Po prvním zásahu loď vzplála, po druhém klesla ke dnu.

Torpéda z ponorky

„Probudila mě příšerná rána a následné exploze. Vyběhl jsem z kajuty na palubu, kde byl neuvěřitelný chaos. Všichni se hnali k záchranným člunům, muži křičeli, ženy plakaly,“ popsal své zážitky z osudové noci tehdy sedmnáctiletý Moulana Cassim Sema pro indický webový portál sstilawa.com, který na svých stránkách shromažďuje vzpomínky pamětníků katastrofy. „Náš přeplněný člun se na ohromných vlnách několikrát málem převrátil, přesto se nám podařilo dostat do bezpečné vzdálenosti od tonoucího vraku. Zdaleka ne všichni ovšem měli takové štěstí,“ dodal muž, jenž byl jedním z 673 lidí, kterým se podařilo přežít. Radista parníku Tilawa ještě před potopením lodi stihl poslat nouzové volání o pomoc, které zachytil britský válečný křižník Birmingham. Na místo neštěstí dorazil asi po 30 hodinách a začal pátrat po přeživších.

Operace „Stříbro z hlubin“

Vrak lodi i se vzácným nákladem, stejně jako osudy jeho posádky i cestujících, upadl v zapomnění a ležel na mořském dně 70 let – až do jara roku 2012, kdy se o něm dozvěděl Ross Hyett a začal pátrat v britských i indických archivech. Současně založil společnost Argentum Exploration, jejímž jediným cílem bylo nalezení ztraceného vraku a pokladu. Od britské vlády získal ujištění, že pokud se mu jeho záměr skutečně podaří a nález odevzdá úřadům, bude mu vyplaceno 80 procent ceny stříbra jako nálezné.

Přesné místo, kde se potopený parník nachází, našli Hyett a jeho společníci po 18 měsících pátrání. Moderní sonary identifikovaly vrak v proláklině na mořském dně, v hloubce 3500 m. Operace „Stříbro z hlubin“, jak ji pokřtili angličtí novináři, si kvůli extrémně nepříznivým podmínkám vyžádala ještě další investice a několik let přípravných prací, než se konečně v červnu 2017 podařilo vrak s pokladem vylovit.

Skrýš uprostřed moře

Jenomže dobrodružství zdaleka neskončilo. Nejkratší cesta do Anglie vedla přes Suezský průplav.

Tudy se ovšem posádka s pokladem nevydala, protože se obávala, že by si na něj mohla dělat nárok vláda Egypta, jehož územím kanál prochází. Část stříbrných slitků z parníku Tilawa byla totiž původně objednána egyptskou bankou, která sice dávno zanikla, což ovšem nevylučovalo možnost zabavení stříbra a úředních průtahů.

Expedice se tedy v co možná nejpřísnějším utajení vydala na dlouhou cestu kolem Afriky. Když posádka se vzácným nákladem po půl roce konečně doplula do anglického Southamptonu, ohlásila podle dohody nález pokladu a odevzdala stříbro do správy celníkům.

Válka právníků

Veřejnost se o úspěchu expedice dozvěděla až v roce 2018. Když už se schylovalo k vyplacení nálezného, svěřil se Hyett s podrobnostmi médiím. Jenomže v tu chvíli vstoupila do sporu vláda Jihoafrické republiky a iniciovala u anglického soudu proces s tím, že veškeré nalezené a vylovené stříbro patří podle mezinárodních zákonů jí. Situace se dále zkomplikovala v okamžiku, kdy se s nároky na soud obrátily i společnosti, které Hyettovi na expedici půjčily peníze, ale v nové situaci se začaly obávat, že o své investice přijdou.

„Stal jsem se obětí mezinárodního právního podvodu a machinací spekulantů, kteří nás nyní, když jsme poklad našli, vylovili a přivezli, chtějí připravit o odměnu, která nám právem náleží,“ prohlásil Ross Hyett letos v únoru, když se jihoafrickým právníkům podařilo zvrátit původní rozhodnutí anglické justice a vrátit proces k dalšímu projednání za účasti mezinárodních soudů. „Jestli rozhodnou, že stříbro patří Jihoafrické republice, stejně budu trvat na nálezném, které by mi přinejmenším kompenzovalo vynaložené náklady,“ dodal rozezlený nálezce pokladu.

Není přitom zdaleka první, kdo se v podobně nepříjemné situaci ocitl. Například dobrodruh a cestovatel Tommy Thompson, jemuž se koncem 80. let minulého století podařilo najít a vyzvednout zlatý poklad ze ztroskotaného parníku Střední Amerika, skončil po několikaletém soudním procesu s firmami, které mu při hledání pomáhaly, bez nároku na odměnu, a ještě jim musel splácet dluhy.

„Žijeme ve světě, kde vítězí spekulanti nad lidmi, kteří skutečně něco dokážou. Stále ještě neztrácím naději, že spravedlnost existuje,“ komentoval Ross Hyett nejen svoji situaci v rozhovoru pro list The New York Times.

Autor: Ondřej Mrázek

Zdroje:Květy 15/2021 https://www.express.co.uk/news/history/1682145/Ross-Hyett-treasure-hunter-SS-Tilawa-sunked-ship-ww2-japan-court-news