Poprvé jsem se s takovou seznamkou setkala na gymplu. Přišla s ní jedna spolužačka, byla nadšená a hned nám ukazovala, jak může u každého kluka posunout prstem doprava nebo doleva jenom podle toho, jestli se jí líbí. Nastalo hromadné stahování a za chvíli jsme už všechny „svajpovaly“ místo dohánění úkolů na příští hodinu. Je to hrozně nakažlivé, ale taky záludné. Tak zaprvé, tyhle seznamky bývají extrémně povrchní. Mnoho lidí tam nahraje svou fotku a nic jiného a ostatní se rozhodují jen a pouze na základě vzhledu, který navíc bývá realitě dost vzdálený.

Za druhé, dostáváním lajků si budujeme něco jako závislost. To, že nám kdosi v online prostoru dá srdíčko, vnímá náš mozek jako odměnu, čokoládku a chce víc. Takže se pak můžeme přistihnout, jak zhypnotizovaně jezdíme prstem ze strany na stranu ještě ve tři ráno. No a za třetí, opravdová rande domluvená přes seznamku mohou přinášet mnohem více úzkosti, než když vás ven pozve osoba, kterou už osobně znáte. Já to vím, protože jsem před takovými schůzkami svého času proseděla hodiny na záchodě.

   Nic ovšem není černobílé a i na online seznamce se dá najít životní láska. Nebo skvělý kamarád s výhodami. Nebo parťák na cvičení. Zkrátka cokoli, co hledáte. Jak ale na to?

Uvědomte si, co vlastně chcete

   Tohle je dost zásadní bod. Spousta lidí se na seznamku přihlásí z nudy nebo kvůli potřebě uznání. Jasně, když vaše sebevědomí poslední dobou není nic moc, pár srdíček a zpráv ho dokáže pozvednout. A zabavit vás, abyste nemysleli na problémy v rodině či práci. Ale pozor, jen dočasně! Pokud nemáte zájem o opravdové seznámení, bude lepší ušetřit čas sobě i ostatním a zvolit zdravější metody pro spokojenější život.

Zvolte správnou seznamku

   Podle toho, co hledáte, volte stránku nebo aplikaci, která bude nejlépe odpovídat vašim požadavkům. Většina seznamek je opravdu jen povrchní, založená na fotkách. Tam bude pravděpodobně těžší najít budoucího manžela, na druhou stranu pokud máte zájem o nezávazný sex, seženete ho tam nejsnáze.

Dnes už ovšem existují i „vylepšené“ seznamky, kde je důraz kladený na vaši osobnost. Někde dokonce musíte při registraci vyplnit dotazník, který odhalí váš osobnostní typ a podle toho vám pak budou přednostně „nabízeni“ lidé, kteří se k vám tak nějak lépe hodí. Perfektní způsob, jak najít spřízněnou duši.

Vyberte vhodné fotky

   Nezapomínejte, že i v případě, kdy jste zvolili seznamku zaměřenou na osobnost, povahu, jsou fotky pořád hodně důležité. Je totiž úplně jedno, zda se podle dotazníku dokonale hodíte k nějaké slečně, když si jako hlavní fotku nahrajete rozmazaný škleb focený zespodu. Fotky by vás měly vystihovat, zároveň by měly být kvalitní a mělo by jich být víc. Jako hlavní fotka se hodí třeba usměvavé selfie. Úsměv bývá podceňovaný, ale dělá divy.

Pozor na výrazné líčení a úpravy fotek, abyste pak osobně vůbec byli k poznání. Dále je fajn přidat fotku celé postavy a fotku, kde zrovna děláte něco, co vás baví, co vás vystihuje. Pokud je to rybaření, budiž, ale fotka pánů s rybou na seznamkách je už takové klišé, že vám možná sníží počty reakcí. Pozor také na fotky ve spodním prádle, které na ostatní mohou působit tak, že hledáte „rychlou zábavu“, a na skupinové fotky, kde není jasné, která z osob jste vy.

Vyplňte si profil chytře

   Profil má upoutat. Toho se dá docílit nejen fotkami, ale také zajímavým popiskem. Napište, kdo jste, co máte rádi, jaké je vaše životní motto… a především, co hledáte. I když to nevíte nebo si nejste jistí. Je fajn, když protějšek může alespoň tušit, jestli od vás má čekat deset minut psaní, nebo romantickou večeři. Vyvarujte se výstrah ve stylu „na ‚jak se máš‘ neodpovídám“. To vyvíjí na ostatní zbytečný tlak a dost možná se vám pak budou bát napsat úplně cokoli. Dvakrát dobře nepůsobí ani „první nepíšu“ nebo „nic tu nehledám“.

Buďte iniciativní

   Kde je psáno, že muži píšou první? Vůbec neřešte, jakého jste pohlaví. Pokud vás někdo zaujal, ozvěte se mu. Jakkoli. Jasně, na suché „ahoj“ možná odpověď nedostanete, ale na „jak se daří“ se už dá odpovědět tak, aby se rozjela zajímavá konverzace. Když někdo napíše vám, oceňte jeho snahu tím, že aktivně rozvinete odpověď a na něco se ho taky zeptáte. Jestliže to tak cítíte, nebojte se navrhnout přesun na nějakou sociální síť, nebo dokonce schůzku. Skvělé je taky dát najevo zájem, například slovy „hezky se mi s tebou píše“.

Upřímnost nadevše

   Nějak vám ten druhý nesedí? Povězte mu to! Jen tak přestat odepisovat, nebo dokonce zčistajasna zablokovat celou konverzaci, může docela ublížit. Nevyhýbejte se nepříjemným situacím a jednejte na rovinu – sami byste přece taky nechtěli, aby vás někdo beze slova odstřihl a vy si pak lámali hlavu s tím, co jste udělali špatně. Nic. Tady nejde o vás. Všichni si prostě sednout nemohou. Stejně tak když se s někým sejdete. Ghosting je nedospělá, ošklivá věc, která nedělá dobře nikomu ze zúčastněných.

Sejdete se? Hurá!

   Pokud máte domluvené rande, skvělé! Nekažte si ho tím, že se budete snažit dělat přehnaný dojem. Buďte sami sebou a nezapomeňte, že jste nejlepší verzí sebe sama právě tak, jak jste teď. Jděte se kouknout na toho zajímavého člověka a užít si příjemné chvíle. Přestaňte se soustředit na to, jestli se moc nepotíte, jestli nemluvíte příliš nebo naopak málo, jestli jste si neměli vzít jiné kalhoty. Pokud se bavíte, skvělé! Pokud ne, nebojte se říct, že už byste rádi šli domů, rozlučte se a prostě jděte.

   A já vám přeju, ať si randění užíváte tady a teď bez ohledu na to, jestli nakonec najdete, co jste hledali. A ať jste upřímní k ostatním i sami k sobě.

Zdroj:

autorský článek

@hrackypodlekacky