Jak založit dětskou skupinu?
My reagujeme většinou na velké poptávky z jednotlivých míst v republice (na hlavní stránce našeho webu se lze proklikat v seznamu existujících školiček až na soupis lokalit, kde zjišťujeme potenciální zájem, ale často nám lidi píšou i na sociálních sítích). Když ověříme poptávku v lokalitě u místních rodičů, začínáme shánět vhodné lokace. Ideální je v tomto případě spolupráce s městem.

Jaké jsou požadavky na prostory?
Základem je velikost alespoň 80 metrů čtverečních. Musí být situovaný v přízemí nebo prvním patře, ideálně by měly mít vlastní zahradu nebo by se měl v blízkosti nacházet alespoň park nebo hřiště. Také musí být možné prostory stavebně upravit - nejčastěji jde o úpravy hygienického zařízení, tedy záchůdky a umyvadélka ve výšce dětí. Pak začíná kolečko papírování (hygiena atp.) a rekonstrukce.

A výběr personálu…
Ano, my všechny naše školky nejen zakládáme, ale i provozujeme. Pravidelně tým vzděláváme, zajišťujeme jeho kvalitu. Každá školička má svoji vedoucí, pedagožku, chůvy (v poměru jedna až dvě osoby na šest dětí) a každá má svého oblastního manažera v daném kraji. Jedině tak může být kvalita našich školiček zachována a můžeme se za ni zaručit. Týmy sestavujeme velmi pečlivě, na výběr skvělých pečujících týmů vynakládáme velké množství energie i času, ale víme, že se nám to vždy v dobrém vrátí.
O pedagogickou kvalitu se pak stará náš aktuálně sedmičlenný pedagogický tým. Hlavní pedagožka Lenka Králová nám pomohla sestavit vlastní kurz respektující výchovy pro chůvy, vede u nás webináře o adaptaci nebo respektující výchově, sama má zkušenosti s vedením kurzů a seminářů na tato témata přes 12 let.
V pedagogickém týmu je pak také logopedická preventistka, která se stará o to, aby chůvy ve školičkách věděly, jak perfektně pečovat o řečový vývoj dětí. V týmu máme i metodičku a výzkumníci, která kromě jiného tvoří webináře na podporu rodičů a chův. Díky našim pedagožkám nabízíme také zkoušku profesní kvalifikace Chůva pro děti, jejíž jsme autorizovanou osobou.

Může nahradit dětská skupina mateřskou školku?
Může. Ale záleží na spoustě dalších věcí. Primárně se o to nesnaží. Podívat se na to můžeme z pohledu kvality péče a dostupnosti. Kvalita dětské skupiny nebo mateřské školky nestojí na právní formě ani požárních směrnicích. Stojí na lidech. Na předškolních pedagozích, chůvách a dalších pečujících osobách. A hlavně na jejich přístupu k dětem a rodičům a vzdělávacím plánu. Z pohledu dostupnosti je to pak jinak, v Česku chybí 40 000 míst ve školkách (počítáme-li děti od tří do šesti let, dle dat MŠMT). Otevřít školku trvá v průměru šest let, zatímco dětskou skupinu dokážeme postavit za tři až šest měsíců. Školkám chybí taková flexibilita. Dětské skupiny dokáží posilovat dostupnost mnohem rychleji. Primárně dětskými skupinami zvyšujeme dostupnost péče pro děti od 1,5 roku do 4 let. Pokud spolupracujeme s menší obcí, někdy vyvstane požadavek i na poskytnutí vzdělávání pro děti od 3 do 6 let, tudíž náhrada MŠ. I to umíme. Třídu vedou zkušení pedagogové, kteří děti dokážou připravit na přechod do základních škol.

Nevyjde ale dětská skupina výrazně dráž?
Náklady na provoz jsou podobné, ale náklady na založení jsou nižší. Z části proto, že jsou dětské skupiny menší, a z části proto, že je můžeme otevírat v bytech a dalších existujících prostorech. Nemusíme nutně stavět nové budovy za desítky milionů, stačí levnější rekonstrukce.

Jaké jsou náklady pro rodiče ve vašich skupinkách?
Nejnižší možné, řádově jednotky tisíc korun. Liší se podle lokace (nájmy v Praze jsou dražší), podle složení dětí ve skupince a dalších věcí. Naším cílem je snížit vstupní bariéru na minimum, aby byly dětské skupinky otevřené pro všechny. Zároveň jsme pro případy, kdy je školkovné pro rodiče i tak mimo jejich možnosti, založili náš nadační fond, který může pomoct i při krátkodobém výpadku financí, nebo dlouhodobě pomůže pokrýt část nákladů a ulevit napjatému rozpočtu. Náklady na školkovné si mohou také rodiče uplatnit jako slevu v daňovém přiznání a získat část financí zpět.

Zdroj:
autorský rozhovor
www.stoskupin.cz
Hodnocení strategie 2030+: zlepšila se péče ve školkách i vybavení škol