Nekritizujte a nesuďte

Nikdo nemá rád kritiku. Kritika totiž uráží nejen naši hrdost, ale také určitou důležitost. Člověk je velice emotivní tvor a jakékoliv stížnosti, kritizování nebo souzení může hluboce ublížit. Pokud chcete na lidi působit přátelsky, sympaticky a mile, nekritizujte je za nic, pokud o to vysloveně nepožádají. Pamatujte v první řadě na to, že každého člověka na světě zajímá hlavně on sám – mnohokrát se lidé svěřují ne proto, aby dostali radu nebo názor, chtějí být pouze vyslechnuti.

Uznávejte ostatní

V mezilidských vztazích je jednou z nejdůležitějších složek vzájemný respekt. Lidé mají tendenci se na ostatní dívat z pozice někoho silnějšího, inteligentnějšího nebo způsobilejšího. I v partnerských vztazích často zapomínáme na to, jak důležité je druhého člověka pochválit, uznat a respektovat. Respekt totiž JE sexy. Snažte se tedy na ostatních hledat to, co se vám líbí, co oceňujete a co vám imponuje. A to dotyčným pochvalte. Studie již dávno dokázaly, že psi a jiná zvířata se učí mnohem rychleji, pokud jsou za správné chování odměněni. Pokud jsou za špatné chování potrestáni, výsledek výcviku je mnohem horší. Stejně tak je to i s lidmi – naše kritika lidi nedonutí k tomu, aby se změnili nebo posunuli. Řídí je totiž emoce. Chtějí se cítit důležití a respektovaní.

Zdroj: Youtube

Opravdu se zajímejte

Napadlo vás někdy, jak často během rozhovoru, když druhá osoba mluví, přemýšlíme nad tím, co řekneme my, až budeme na řadě? Lidé se opravdu zajímají pouze o sebe. Pokud chcete být přátelští a chcete, aby vás lidi měli rádi, musíte jim k tomu dát prostor. Ptejte se jich, zajímejte se, co je baví a zaměřte se na silné stránky druhého člověka. Potkáte-li kolegu, který je znuděný, unavený nebo nešťastný, pochvalte mu něco, co na něm máte rádi. Uvidíte, jak rychle takový kompliment dokáže zlepšit náladu.

Usmívejte se

Nevím, jak to máte vy, ale já se při přemýšlení intenzivně mračím. Mračím se také, když mi něco chutná nebo když někoho poslouchám. Kvůli tomu jsem se snad milionkrát setkala s tím, že se někdo ptá, co mi vadí, co se mi nelíbí nebo co mi je? Pokusila jsem se tedy na to zaměřit a začala jsem se více usmívat. Kromě toho, že ke mně všichni začali být přátelštější, jsem začala být šťastnější i já.

Když se na vás někdo při prvním setkání usmívá, budete ho mít pravděpodobně mnohem radši nebo vám alespoň bude sympatičtější. Začnete-li se více usmívat i na náhodné kolemjdoucí, postupně se vám začnou úsměvy vracet ze všech stran a to je přinejmenším příjemné.

Oslovujte jménem

Jméno je pro každého člověka tím nejdůležitějším slovem na světě. Lidé utrácejí nekonečné množství peněz, aby jejich jméno znali, pojmenovávají po sobě budovy i firmy. Když někoho oslovíte jménem, okamžitě si získáte jeho pozornost a sympatie. Lidé milují, když si je někdo pamatuje a oslovuje jménem. Působí to osobně a ukazuje to, že si dotyčného vážíte, vnímáte ho. Při setkáních se snažte zapamatovat si jména nových lidí a používat je v konverzaci. Pokud s tím máte problém, naučte se jeden jednoduchý trik: Kdykoliv se s někým seznámíte, poproste ho, aby své jméno zopakoval nebo vyhláskoval a řekněte ho nahlas. Pak ho tak snadno nezapomenete. Oslovení jménem je jednoduchý způsob, jak si získat přátele a prohloubit vztahy.

Ptejte se na radu i názor

Často máme tendenci na lidi koukat tak trochu svrchu, nejčastěji na nižší pracovní pozice, mladší lidi nebo obsluhu. To je ovšem naprosto degradující a nevhodné, pokud chcete, aby vás lidé měli rádi. Naopak se snažte pomyslně odstoupit, objevit, v čem jsou dotyční lidé chytřejší nebo zdatnější než vy a zeptejte se jich upřímně na jejich názor, zkušenost nebo radu. To v nich vzbudí pocit důležitosti, uznání a budou k vám mít okamžitě pozitivnější vztah.

Iniciujte témata trefně

Obzvláště pokud jste introvert, může pro vás být obtížné hledat při konverzaci témata k rozhovoru. Pokud můžete, snažte se o dotyčné osobě zjistit co nejvíc, například o jejích zájmech, na které se pak zaměřte. Anebo se držte pravidla, které říká, že existuje pouze jedno téma, které miluje každý člověk na celém světě – on sám.

Vyhněte se sporům

Když se schyluje k hádce, udržte klid, kontrolujte vlastní temperament a z hádky raději odejděte hned. Představujte si, že dotyčná osoba křičí jen sama na sebe nebo se potřebuje zkrátka vybít. Nezúčastňujte se hádek ani sporů a snažte se udržet na uzdě vnitřní touhu vyjádřit svůj názor v hádce.

Neberte lidem jejich názor

Fráze ,,nemáš pravdu“ je absolutní zabiják každé konverzace. Každá mince má dvě strany a my tu nejsme od toho, abychom přesvědčovali ostatní o našich vlastních pravdách. Pokud někdo vyjádří k nějaké věci názor, který není v souladu s tím vaším, nehádejte se, ale naopak se zeptejte například: ,,A co tě k tomu vede?“ Snažte se rozdílným názorům porozumět, nikoliv je vyvrátit.

Přiznejte chybu

Pokud uděláte něco špatně, chybu prostě přiznejte. Ospravedlňováním se, výmluvami nebo svalováním chyby na někoho druhého se jenom ztrapňujeme. Když ale naopak chybu přiznáte, postavíte se jí čelem a pokusíte se z ní poučit, získáte si respekt i uznání ostatních. A navíc jim ukážete, že chybovat je zkrátka lidské.

Nechte je mluvit

Neskákejte lidem do řeči. Pokud vám někdo vypráví nějakou historku a vy mu skočíte do řeči, pravděpodobně se úplně ztratí v kontextu a bude muset začít mluvit od začátku. Nechte tedy lidi vždy domluvit, a pokud je v konverzaci více lidí, kteří se snaží vykřičet vlastní názor, držte se raději zpátky a pečlivě poslouchejte. To z vás udělá člověka s charakterem, který se nepotřebuje hádat o vlastní názor, zajímá se o ostatní a je otevřen přátelskému řešení problémů. A takoví lidé jsou nepochybně velice oblíbení.

Zdroje: Autorský text, YouTube video, https://study.com/academy/lesson/skinner-box-experiment-theory-quiz.html