Mám rizikové těhotenství nebo vše probíhá bez komplikací?

Při výběru porodnice hraje zásadní roli fakt, zda se jedná o fyziologické, málo či hodně rizikové těhotenství. „Od toho se poté odvíjí také možnosti výběru porodnice. Rizikové porody směřujeme dle daného rizika do perinatologických a intermediárních center, což je v rukách lékaře. Fyziologické či nízce rizikové těhotné v případě donošeného těhotenství pak mají větší možnost výběru,“ vysvětluje MUDr. Daniela Fišerová z gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný.

Jak důležitou roli pro mě hraje blízkost bydliště?

Nastávající maminky se obvykle nejprve poohlížejí po nejbližších porodnicích. „I já osobně bych vybírala porodnici podle místa bydliště, abych měla pohodlnou cestu do porodnice a domů,“ připouští Lucie Pecinová, porodní asistentka porodnice ve Slaném. V České republice máme naštěstí velice hustou síť porodnic. V každém kraji je alespoň jedno specializované perinatologické centrum. To znamená, že v dobrém dojezdu od místa svého bydliště můžete mít na výběr hned několik porodnic. Navíc některé maminky jsou ochotné kvůli své „porodnici snů“ vážit i delší cestu.

Zdroj: Youtube

Budu se lépe cítit ve velké porodnici nebo v rodinném prostředí?

Každý člověk je jiný, proto i nastávající maminky mohou ke svému porodu přistupovat různými způsoby. Záleží na tom, co žena od porodu očekává a jaké prostředí je pro ni důležité.

„Je pravdou, že v posledních letech se porodnictví ubírá spíše komunitním směrem. Rodičky se více informují o tom, kdo se o ně stará. I mně se líbí, že v menších porodnicích, jako je ta naše, se člověk potká s nastávající maminkou před porodem, během porodu i po porodu. Ženy mají šanci s námi komunikovat, a také pro mě je zpětná vazba velmi důležitá, když za nimi mohu druhý či třetí den po porodu přijít a popovídat si s nimi. Navíc je možné se setkat s maminkami ještě v těhotenství, například v předporodním kurzu. Když jsem dříve pracovala ve velké porodnici, viděla jsem maminku pouze na porodním sále,“ říká porodní asistentka Jitka Benešová ze slánské porodnice, kde ročně přijde na svět okolo šesti stovek dětí, v průměru tedy dvě denně.

I malá porodnice by však měla být personálně a přístrojově vybavena pro případy náhlých komplikací.

Koho budu mít u porodu a chci doprovod i během celého pobytu v porodnici?

Trendem posledních let jsou právě komunitní porodní asistentky. Vybraná asistentka provází maminku již během těhotenství, je přítomna u jejího porodu a v případě nekomplikovaného průběhu ženu přímo odrodí. Následně je jí k dispozici i v poporodním období. Tato služba je placená, a pokud o ni máte zájem, je opět důležité zjistit, zda ji ve vámi vybrané porodnici umožňují. V některých porodnicích musí být komunitní porodní asistentka pouze součástí stálého týmu porodnice, jiná zařízení umožňují i vedení porodu asistentkou na volné noze.

Některé maminky si také k porodu plánují vzít dulu. Jestliže k nim patříte, je důležité zjistit přístup porodnice k přítomnosti dul. Dula, na rozdíl od porodní asistentky, nemusí mít zdravotnické vzdělání, tudíž nesmí rodičku vyšetřovat, poslouchat srdeční ozvy miminka, podávat léky ani rodit. Sehrává ale důležitou roli jako psychická opora, může pomáhat nefarmakologickými způsoby tišit bolesti a funguje jako jakási „spojka“ mezi lékařem a maminkou.

Jaká jsou moje očekávání?

Trendem dnešní doby a častým přáním rodiček je takzvaný přirozený porod. Co si pod tím ale představit a co je vlastně reálné? „Rodičky často přicházejí s porodním plánem, kde mají sepsané různé požadavky a přání.

"Ve většině případů si přejí, abychom do průběhu porodu nijak nezasahovali, není-li to nutné. Je-li to možné, nepřejí si žádné léky v průběhu porodu, odmítají protržení vaku blan, často chtějí omezenou monitoraci plodu, volný pohyb, příjemné a intimní prostředí, doprovod v průběhu porodu, možnost výběru polohy při porodu, odmítají nástřih hráze. Po porodu pak obvykle žádají o dotepání pupečníku, přejí si bonding, tedy přiložení nahého novorozence na hrudník matky a takzvaný rooming-in, tedy nepřetržitý kontakt novorozence s maminkou. Někdy odmítají aplikaci vitaminu K (Kanavit) do svalu novorozence a tzv. kredeizaci, tj. ošetření očí novorozence antiseptickými očními kapkami,“ vyjmenovává MUDr. Fišerová nejčastější položky na seznamu porodních přání maminek a dodává: „Jsme ochotni vyhovět přáním rodiček, probíráme s nimi jejich porodní plány, snažíme se jim vysvětlit, co je a není reálné a za jakých podmínek. Vše záleží na průběhu těhotenství a porodu, zdraví rodičky a plodu.“

Mám zájem o alternativní metody?

Některé maminky zaujímají k porodu alternativní postoj a chtějí vyzkoušet například různé nefarmakologické metody tišení bolesti. Poměrně běžně se lze v českých porodnicích setkat s podpůrnými metodami, jako je například využití rebozo šátku, aromaterapie, hydroterapie, spolupráce s fyzioterapeutem, anebo možnost polohování. Dnes už nemusejí maminky rodit na klasickém porodnickém lůžku na zádech, ale mohou miminko přivést na svět i v jiných polohách. Trendem, který se dostává také do České republiky, je například porodnický gauč, jenž umožňuje porod v různých polohách.

V některých porodnicích naleznete také vany či nafukovací porodnické bazénky – ale pozor, často bývají pouze součástí hydroterapie v první době porodní, kdy ulevují od bolesti. Porod do vody je v ČR umožněn jen v několika málo porodnicích.

Za poměrně neobvyklý je považován také ambulantní porod, při němž maminka s miminkem opouštějí porodnici do 24 hodin po porodu.

Zdroj: redakce