Zavíječi mouční neboli potravinoví moli jsou podobní můrám a jak už jejich název napovídá, živí se potravinami, a to těmi suchými, jako je rýže, mouka, těstoviny, cukr, ořechy, čokoláda. Nejčastěji si je přineseme domů společně s nákupem, v obchodech se tihle živočichové živí potravinami, ke kterým se někdy dostanou už v procesu výroby. Nastěhovat se k vám ale můžou i od sousedů, třeba stoupačkami. Tenhle tvor se navíc neuvěřitelně rychle rozmnožuje, jedna samička potravinového mola může naklást až 170 vajíček. Mol nemá problém dostat se do uzavřených sáčků, proto nejlepší prevencí proti nim je mít vše přesypané a uložené ve skleněných nádobách. Pozor, pokud například v rýži nebo obilovinách najdete byť jen jednu larvu, znamená to, že je kontaminováno celé balení vajíčky a mělo by se zlikvidovat. Jak se ještě bránit proti molům?
Vyhoďte potraviny s vajíčky molů
Prvním krokem k odstranění molů je zjistit, kde se nacházejí. Jak už jsme zmínili, moli nejčastěji okupují suché potraviny, jako je mouka, těstoviny, ořechy, cereálie, luštěniny, sušené houby, strouhanka nebo koření. Zkontrolujte proto balíček po balíčku i různé dózy s potravinami, které nejsou dobře uzavřené. Pokud najdete stopy molů (malé pavučinky, larvy, křídla), ihned tyto potraviny vyhoďte.
Vyčistěte skříňky a úložné prostory
Pravidelná dezinfekce v kuchyni je důležitá. Po odstranění kontaminovaných potravin je nutné důkladně vyčistit všechny skříňky a úložné prostory. Efektivním pomocníkem může být například parní čistič, který dezinfikuje bez použití chemických prostředků. Otevřete skříňky a vysajte z nich prach, drobky a zbytky jídla, kde by se mohla skrývat vajíčka molů. Následně vyčistěte povrchy roztokem octa nebo jemným čisticím prostředkem.
Používejte vzduchotěsné nádoby
Abyste zabránili opakovanému výskytu molů, uchovávejte potraviny ve vzduchotěsných nádobách. Skleněné nebo plastové nádoby s dobře těsnícími víky jsou ideální pro skladování mouky, těstovin, rýže, granoly a dalších suchých potravin.
Vyzrajte na ně přírodním odpuzovačem
Moli jsou velmi citliví na výrazné aroma, které pro ně představuje zápach. Existuje několik přírodních prostředků, které můžete použít k odpuzení molů. Patří mezi ně například levandule, bobkový list, kůra z citronů či pomerančů, hřebíček či sušená máta nebo eukalyptus.
Zamrazení potravin
Pokud se vám doma potraviny, které jste koupili například výhodně, hromadí, nenechávejte je všechny ve špajzce. Nové zakoupené sypké potraviny, jako je mouka nebo cereálie, můžete preventivně uložit i do mrazáku. Nízké teploty zničí vajíčka molů, pokud jsou v potravinách přítomná, a do mrazáku se otravní živočichové nedostanou, takže je tam jídlo v bezpečí.
Použijte lapače
K zachycení dospělých molů použijte feromonové lepicí pasti, jež lákají dospělé samečky molů. Samečci pak vymřou a moli se nemůžou dále rozmnožovat. Z babských doporučení můžete vyzkoušet jablečný ocet nebo pivo, které nalijete do lahve s úzkým hrdlem. Moli tam nalezou přilákáni libou vůní a zpátky se už nedostanou.
Zdroje:
https://kovanenoze.cz/2024/10/09/jak-se-zbavit-molu-v-kuchyni-nesnaseji-zapach/
https://www.denik.cz/dum-a-byt/jak-vyhnat-potravinove-moly-z-kuchyne-20180124.html